Ndryshimi i fundit: E Martė, 22 Maj 2018

Shpenzimet, tė ardhurat dhe deficiti buxhetit 2000-2011

7 vite mė parė
share()?>

Deficiti ėshtė tejkalimi i shpenzimeve ndaj tė ardhurave tė Buxhetit tė Shtetit. Nė grafikun nė vijim jepen tre treguesit mė tė rėndėsishėm financiar tė njė vendi, tė ardhurat, shpenzimet dhe diferenca mes tė tyre, i njohur si deficiti.


Nė vitin 2001 (vit i zgjedhjeve tė pėrgjithshme) pati njė rritje tė deficitit kundrejt vitit 2000, duke pasqyruar ndikimin qė vazhdonin tė kishin zgjedhjet mbi zbatimin e politikės fiskale. Ky deficit u thellua kryesisht nė muajin Qershor, pėr shkak tė shpenzimeve shumė tė larta kapitale (rreth 70% mė shumė se parashikimi pėr atė periudhė). Pas vitit 2001 deri nė vitin 2003 vėrehet njė ulje e deficitit fiskal, si pasojė e njė ritmi rritės tė tė ardhurave mė tė lartė se sa ritmi rritės i shpenzimeve. Duhet theksuar se ky trend zbritės ishte zbatim i objektivit fiskal tė qeverisė pėr tė ulur deficitin buxhetor derin nė vitin 2005 nė 5.8% tė PPB-sė. Pėr kėtė arsye, mosrealizimi i parashikuar i tė ardhurave (viti 2002) u shoqėrua edhe me njė kontroll tė rreptė tė shpenzimeve.

Akoma mė mirė pasqyrohet situata nė vitin 2003, ku deficiti u ul me 11% krahasuar me vitin 2002, kryesisht falė shpenzimeve tė ulta, por edhe disiplinės fiskale. Ky kontroll fiskal u reflektua edhe nė normėn e ulėt tė inflacionit pėr vitin 2003. Viti 2004 rikthen rritjen e deficitit, por gjithsesi, ai vazhdonte tė ishte nė masėn 4.9% e PBB-sė si njė vit mė parė. Shkaku kryesor ishte rritja e lartė e shpenzimeve pėr mbrotje sociale dhe investimet nė shėndetėsi dhe arsim.

Nė vitin 2005 shėnohet ulja mė e madhe e deficitit qė nga viti 1997 me 26%, si pasojė e zbatimit tė masave tė suksesshme pėr reduktimin e tij. Theksi kryesor u vendos nė rritjen e tė ardhurave, por mbi tė gjitha nė uljen e shpenzimeve. Nė tremujorin e fundit, shpenzimet u ulėn me 6.1%. Duhet nėnvizuar se rol nė pėrmirėsimin e deficitit nisėn tė luajnė edhe shpenzimet mė tė ulta pėr interesa, si pasojė e normave tė ulta nė tregun e huamarrjes, por edhe nga ulja e raportit tė borxhit publik ndaj PBB-sė.

Prej vitit 2006, ka njė rritje tė vazhdueshme tė deficitit, i cili arrin nė masėn maksimale nė vitet 2008, 5.5% tė GDP-sė dhe nė vitin 2009, 7% tė GDP-sė, pėr shkak tė natyrės ekspasioniste tė politikės fiskale. Kėto janė ndėr normat mė tė larta tė deficitit tė pėrjetuara ndonjėherė nga financat shqiptare, e shkaktuar nga njė rritje e shpenzimeve pėr investime, kryesisht pėr financimin e rrugės Rrėshen-Kalimash. Mbarimi i financimit tė kėsaj rruge shoqėrohet edhe me njė rėnie tė deficitit nė vitin 2010 me 54%.


Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :
      Kontribues: Blerta Zilja