Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Buxheti Faktik pėr Burgjet 2012-2013

7 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton lidhur me buxhetin faktik tė shpenzuar pėr shėrbimin nė burgjet e Republikės sė Shqipėrisė nė harkun kohor 2012-2013. Nė tė pėrfshihen njėzet e dy burgje, ambiente paraburgimi e institute riedukimi, Drejtoria e Pėrgjithshme e Burgjeve si dhe Spitali i Burgut nė Tiranė. Ky buxhet ka tė bėjė me vlerėn e transaksioneve tė bėra nga secili institucion pėr shpenzime lidhur me kosto ushqimore, paga, shėrbime, transport, kosto sigurie etj. 

Artikull realizohet pėrmes Monitorimit tė Transaksioneve tė Thesarit , proces qė mundėsohet nga Platforma Spending Data Albania. Tė gjitha transaksionet me vlerė, datė, pėrshkrim shpenzimi dhe pėrfitues janė tė aksesueshme pėrmes aplikacionit Monitorim i Thesarit tė Shtetit.


Burimi: spending.data.al
Komentet dhe analiza: ODA


Gjatė vitit 2012 buxheti faktik nė total pėr gjithė burgjet e Republikės sė Shqipėrisė ka qenė  2,756,miliard lekė, ndėrsa nė vitin 2013 ky buxhet ishte vetėm  2,648 miliard lekė, pra rreth 4% mė pak. Gjatė vitit 2012 dhe 2013 ishte Drejtoria e Pėrgjithshme e Burgjeve qė shpenzoi mė shumė nga totali I shpenzimeve pėr sistemin e burgjeve.Burimi: spending.data.al
Komentet dhe analiza: ODA


Gjatė  vitit 2013 peshėn mė tė madhe tė shpenzimeve buxhetore tė sistemit tė burgjeve e mbart Drejtoria e Pėrgjithshme e Burgjeve me 24% ndaj totalit. Njė pjesė tė rėndėsishme tė buxhetit faktik kanė zėnė dhe Burgu i Peqinit me 8% ndaj totalit si  dhe Burgu i Lezhės, ai i Fushė-Krujės dhe Burgu 313 i Tiranės me pėrkatėsisht  6% ndaj totalit etj.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda Rruci