Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Shpenzimet tė Bashkisė dhe Njėsive Bashkiake Tiranė, 2012-2013

6 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton mbi shpenzimet buxhetore faktike tė kryera nga njėsitė bashkiake dhe Bashkia e Tiranės nė vitet 2012 dhe 2013. Ky buxhet ka tė bėjė me vlerėn e ēdo transaksioni tė urdhėruar dhe ekzekutuar nga institucioni pėrmes thesarit tė shtetit. Artikulli hulumtues ėshtė realizuar pėrmes Monitorimit tė Transaksioneve tė Thesarit, proces qė mundėsohet nga Platforma Spending Data Albania.
Burimi: spending.data.al
Komentet dhe analiza: ODA

Bashkia e Tiranės gjatė vitit 2012 ka shpenzuar gjatė vitit 2,086 miliard lekė, ndėrsa  pėr 2013-ėn ka shpenzuar 3,139 miliard lekė. Vlera pėr rritjen vjetore tė buxhetit tė shpenzuar pėr 2013 kundrejt 2012 ėshtė 50.48%. Ndėrkohė njėmbėdhjetė minibashki tė Tiranės kanė shpenzuar nė total nė vitin 2013 vlerėn  2.3 miliard lekė, duke shėnuar njė rritje tė vlerės buxhetore vjetore kundrejt vitit 2012 nė masėn 35%.


Burimi: spending.data.al
Komentet dhe analiza: ODA

Bashkia e Tiranės zė 58% tė shpenzimeve buxhetore qė kanė kryer nė total Bashkia dhe Njėsitė e qytetit tė Tiranės gjatė 2013. Njėsia Bashkiake nė nivel Mini Bashkie, e cila ka kryer shpenzimet buxhetore mė tė mėdha gjatė kėtyre dy viteve, ėshtė Mini Bashkia Nr. 11. Kjo minibashki ka shpenzuar 227,836,650 lekė gjatė vitit 2012 dhe 333,503,526 lekė gjatė vitit 2013. Gjatė vitit 2013 Buxheti Faktik i Njėsisė Bashkiake Nr.11 gjatė zinte 6% tė totalit. Minibashkia me shpenzimet buxhetore mė tė ulėta gjatė kėtij harku kohor ka qenė Mini Bashkia Nr.10, e cila nė vitin 2013 shpenzoi vetėm 2% tė totalit.


Burimi: spending.data.al
Komentet dhe analiza: ODA


Tė gjitha transaksionet me vlerė, datė, pėrshkrim shpenzimi dhe pėrfitues janė tė aksesueshme me tė dhėna autentike tek Spending Data Albania, Montorim i Thesarit tė Shtetit.

Shpenzimet buxhetore te Njėsive Bashkiake te Tiranės 2013Burimi: spending.data.al
Komentet dhe analiza: ODA
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda Rruci