Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Norma e Sigurimeve Shėndetsore dhe Siguimeve Shoqėrore nė RSh dhe Rajon

7 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton mbi normėn e kontributeve tė sigurimeve shoqėrore dhe shėndetėsore nė vendin tonė dhe vendet e rajonit. Kontributet e sigurimeve shoqėrore dhe shėndetėsore janė pagesa tė detyrueshme, pėr tė gjithė personat ekonomikisht aktivė, ku pėrfshihen edhe tė vetėpunėsuarit.

Duke paguar kontributet e sigurimeve shoqėrore dhe shėndetėsore bėhet e mundur tė pėrfitohet nga Ligji i sigurimeve shoqėrore (Ligji nr. 7703, datė 11.05.1993) dhe nga Ligji i sigurimeve shėndetėsore (Ligji nr. 7870, datė 13.10.1994). Kontributet mblidhen nga organet tatimore pėr llogari tė Institutit tė Sigurimeve Shoqėrore dhe tė Instituti tė Sigurimeve tė Kujdesit Shėndetėsor.

Paga minimale mujore pėr efekt tė llogaritjes sė kontributeve tė sigurimeve shoqėrore nga data 01.08.2013, ėshtė 19 026 lekė dhe paga maksimale mujore ėshtė 95 130 lekė (VKM nr. 581, datė 17.07.2013).

Por nė marrėdhėniet e punėsimit, punėdhėnėsi ėshtė i detyruar tė zbatojė pagėn bazė minimale mujore nė shkallė vendi, e cila nga data 01.07.2013 ėshtė 22 000 lekė (VKM nr. 573, datė 03.07.2013). Qė nga 1 janar 2014 kontributet shėndetėsore llogariten mbi pagėn bruto dhe jo mbi pagat minimale/maksimale siē llogariteshin mė parė.

Kontributi pėr Sigurime Shėndetsore nė Shqipėri ėshtė 3.4%, ndėrsa Kontributi pėr Sigurime Shoqėrore ėshtė 24.5%. Punėdhėnėsi paguan 16.7% tė kontributeve, ndėrsa punėmarrėsi paguan 11.2% tė kontributeve. Krahasuar me vendet e rajonit, normėn mė tė lartė tė kontributeve pėr sigurimet shoqėrore e ka Serbia, e ndjekur nga Bosnje-Hercegovina dhe vendi ynė. Nivelin mė tė ulėt e mban Kosova me vetėm 10%.


Burimi:Legjislacioni pėrkatės i ēdo vendi.
Pėrpunimi dhe komentet: ODA

Norma e kontributeve tė sigurimeve shėndetėsore rėndit tė parėn Bosnje-Hercegovinėn, e ndjekur nga Serbia dhe Mali Zi. Shqipėria rėnditet e fundit, pasi Kosova nuk ka ende njė skemė tė sigurimeve shėndetėsore.


Burimi:Legjislacioni pėrkatės i ēdo vendi.
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Duke parė totalin e kontributeve tė sigurimeve shoqėrore dhe shėndetėsore shohim se Bosnje-Hercegovina dhe Serbia kanė normat mė tė larta, deri nė 41.5%, ndėrsa vendi ynė rėnditet i fundit pas Maqedonisė dhe Kosovės.


Burimi:Legjislacioni pėrkatės i ēdo vendi.
Pėrpunimi dhe komentet: ODA
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Ina Baja