Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Ēmimi i energjisė elektrike pėr konsumator familjar. Shqipėria, Rajoni dhe BE 2011 - 2013 Open

7 vite mė parė
share()?>
Data Albania ka kryer njė kėrkim mbi ēmimin e energjisė elektrike pėr konsumatorėt familjarė nė Shqipėri, rajon dhe Bashkim Europian. Tė dhėnat janė grumbulluar nga zyra statistikore e BE Eurostat.

Ēmimi i energjisė llogaritet si euro pėr kilowatt/orė dhe ėshtė i vlefshėm vetėm pėr konsumatorin familjar. Nė Shqipėri, ēmimi ėshtė mesatarja e paguar nga familjet pėr kW/h pavarėsisht se konsumi ėshtė me dy tarifa, me ēmim mė tė ulėt pėr konsumin mujor deri nė 300 kWh prej 9.24 lekė me TVSH (0.066 euro) dhe pėr konsumin mbi 300 kWh nė masėn 16.2 lekė (0.16 euro) . Ēmimet zyrtare tė energjisė elektrike nuk kanė ndryshuar qė nga viti 2008.

Por pavarėsisht ēmimit zyrtar, Eurostat vlerėson se ēmimi efektiv i paguar nga familjet shqiptare pėr energjinė elektrike ėshtė nė masėn 0.116 euro pėr kWh pėr vitin 2013 . Tė dhėnat janė pėr tremujorin e parė tė vitit 2013, kur konsumi i familjeve shqiptare ėshtė mė i lartė se sa nė verė dhe rrjedhimisht edhe ēmimi mesatar i paguar ėshtė mė i lartė.

Nė rajonin e Ballkanit vetėm Rumania ka ēmim mė tė lartė prej 0.132 eurosh pėr kWh, ndėrsa vendet e tjera e kanė ēmimin mė tė ulėt. Mali i Zi e ka 0.1 euro pėr kWh ndėrsa familjet nė Bullgari paguajnė 0.092 euro pėr kWh. Nė Bosnjė Herzegovinė dhe nė Maqedoni gjendet ēmimi mė i ulėt i energjisė elektrike pėr familjet nė masėn 0.08 euro pėr kWh.


Burimi:Eurostat
Pėrpunimi dhe komentet: ODA

Nė Bashkimin Europian ēmimi i energjisė elektrike ėshtė afėrsisht 80 pėr qind mė i lartė se sa nė Shqipėri, ose 0.2 euro pėr kWh. Vendi mė i shtrenjtė ėshtė Danimarka, ku energjia elektrike kushton 0.3 Euro pėr kWh, kryesisht si pasojė e kostos sė lartė tė burimeve tė reja tė energjisė sė rinovueshme si era, pėr tė cilėn Danimarka ėshtė e famshme.

Me pėrjashtim tė vendeve tė reja anėtare, Franca ėshtė njė prej vendeve me ēmim tė ulėt tė energjisė pėr konsumatorėt familjarė prej 0.147 eurosh pėr kwh, kryesisht si pasojė e pėrdorimit tė lartė tė energjisė bėrthamore nga ky vend.


Burimi:Eurostat
Pėrpunimi dhe komentet: ODA

Ēmimi i Energjisė Elektrike pėr familjet               Burimi:Eurostat
Pėrpunimi dhe komentet: ODA

Vendimi i Entit Rregullator tė Energjisė Nr.148, datė 7.12.2011, “PĖR PĖRCAKTIMIN E ĒMIMEVE TĖ SHITJES ME PAKICĖ TĖ ENERGJISĖ ELEKTRIKE PĖR KONSUMATORĖT TARIFORĖ PĖR PERIUDHĖN E TRETĖ RREGULLATORE”. Kursi i kėmbimit i pėrdorur kėtu ėshtė 1 euro/140 lekė


http://epp.eurostat.ec.europa.eu/statistics_explained/index.php/Electricity_and_natural_gas_price_statisticsDataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Gjergj Erebara