Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Analizė krahasimore mbi Fushatėn Zgjedhore mė tė kushtueshme 2009- 2013

6 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka kryer njė hulumtim nė lidhje me Shpenzimet tė fushatave zgjedhore nė mbajtura nė vitet 2009 - 2013, duke i vendosur vlerat e deklaruara  nė njė pozitė krahasimore. Hulumtimi bazohet nė tė dhėna zyrtare tė  raporteve tė auditimit tė ekspertėve kontabėl.

Fushata qė ka kushtuar mė shumė ėshtė Fushata pėr Zgjedhjet nė Kuvend e mbajtur nė  2013-tė. E dyta mė e kushtueshme renditet fushata e vitit 2009 si fushatė pėr Zgjedhje tė Qeverisjes Vendore, dhe mė pak e kushtueshmja nė kėto tre fushata tė krahasuara, ėshtė ajo e vitit 2011.

Konkretisht nė Fushatėn Zgjedhore tė vitit 2013, janė kryer  15 940 966 Lekė mė shumė shpenzime se sa nė Fushatėn Zgjedhore tė vitit 2011 dhe 13 859 417 lekė mė shumė se nė Fushatėn Zgjedhore tė 2009. Nė Zgjedhjet pėr Kuvend tė mbajtura nė 23 qershor 2013, subjektet kanė deklaruar mė shumė shpenzime dhe njė pjesė e tyre edhe nė formėn e debive apo tejkalimeve qė janė shpenzime tė palikujduara brenda afateve zyrtarė tė parashikuara pėr veprime kontabėl tė fushatės zgjedhore.


Burimi:http://www2.cec.org.al/sq-al/Raportet-vjetore-financiare-t%C3%AB-partive-politike
http://www2.cec.org.al/sq-al/Raportet-vjetore-financiare-t%C3%AB-partive-politike
http://www2.cec.org.al/sq-al/Raportet-vjetore-financiare-t%C3%AB-partive-politike
Komente dhe Analiza: ODA   


Njė kategori shumė e rėndėsishme e Fondeve tė subjekteve zgjedhore, janė Donacionet. Donacionet janė fonde jopublike tė dhuruara pėr subjektet zgjedhore. Donacionet pėrbėhen shuma parash ose shėrbime si tė mira materiale jo kundrejt pagesės.

Sa u takon donacioneve Fushata Zgjedhore 2013-ta ka shėnuar donacione nė vlera mė tė larta. Nė Fushatėn Zgjedhore pėr Kuvend nė 2013-ėn u dhuruan 51 321 661 Lekė me shumė se nė fushatėn zgjedhore tė 2011-ėn.


Komente dhe Analiza: ODA   Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Olta Begu