Ndryshimi i fundit: E Diel, 19 Janar 2020

Borxhit publik i brendshėm dhe i jashtėm 2003 - 2013

6 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania, ka pėrditėsuar tė dhėna lidhur me strukturėn e stokut tė borxhit tė shtetit shqiptar  gjatė viteve  2003 - 2013. Tė dhėnat janė kumulative, pra stoku i borxhit tė njė viti pėrfshin totalin e borxhit tė emetuar deri nė atė vit. Burim informacioni ėshtė Banka Qendrore dhe  Ministria e Financave.

Stoku i borxhit tė njė vendi ėshtė totali i borxhit publik tė emetuar brenda dhe jashtė vendit dhe qė ende nuk ėshtė shlyer. Borxhi publik mund tė emetohet brenda vendit dhe mbahet nga rezidentė si borxhi i brendshėm, ose jashtė vendit dhe mbahet nga jorezidentė, borxh i jashtėm.

Stoku i borxhit publik deri nė pėrfundim tė tremujorit tė tretė tė pėr 2013 shėnonte vlerėn 871.8 miliardė lekė ose 62.2% e Produktit tė Brendshėm Bruto PBB. Nga ky total, 500.2 miliardė janė borxh i brendshėm 57.37%, dhe 371.6 miliardė janė borxh i jashtėm 42.63%.


Burimi: Banka e Shqiperise, Ministria e Financave   
* Per 2013, te dhenat jane deri ne tremujorin e trete
Komentet dhe pėrpunimi: ODA

Tė dhėnat tregojnė njė rritje tė qartė tė peshės sė borxhit tė brendshėm, kundrejt borxhit tė jashtėm. Qeveria ka huazuar para nga tregu i brendshėm pėrmes emetimit tė bonove tė thesari, me qėllim financimit e shpenzimeve tė ndryshme publike e kapitale.

Borxhi i brendshėm dhe i jashtėm ka ndryshuar sipas grafikut:


Burimi: Banka e Shqiperise, Ministria e Financave   
* Per 2013, te dhenat jane deri ne tremujorin e trete
Komentet dhe pėrpunimi: ODA


Burimi: Banka e Shqiperise, Ministria e Financave   
* Per 2013, te dhenat jane deri ne tremujorin e trete
Komentet dhe pėrpunimi: ODA

Bazuar nė tė dhėnat, rezulton se borxhi i brendshėm nga viti 2008 ėshtė rritur me vetėm 1.8%, ndėrsa borxhi i jashtėm ėshtė rritur me rreth 58%, duke demonstruar qartė strategjinė e shtetit shqiptar pėr sigurimin e kapitaleve nė tregjet e huaja.

Pėrsa i pėrket mbajtėsve tė borxhit tė brendshėm, borxhi mbahet kryesisht nga sistemi bankar kryesisht banka tė nivelit tė dytė kryesuar nga Raiffeissen Bank me 24,6% tė totalit tė borxhit tė brendshėm, Banka e Shtetit mban nė 2013-ėn 12,93% ndėrsa individėt janė borxhmbajtės tė 13,33% tė totalit tė borxhit tė brendshėm.


Burimi: Banka e Shqiperise, Ministria e Financave   
* Per 2013, te dhenat jane deri ne tremujorin e trete
Komentet dhe pėrpunimi: ODADataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: ODA