Ndryshimi i fundit: E Hėnė, 06 Prill 2020

Shpenzimet plan dhe fakt pėr vitin 2012

7 vite mė parė
share()?>
Shpenzimet e buxhetit faktik pėrgjatė vitit 2012 qenė 5.2 pėr qind ose 20.7 miliardė lekė mė tė ulėta se sa plani. Shpenzimet totale faktike qenė 376.3 miliardė lekė ndėrsa plani fillestar i vitit qe 396.9 miliardė lekė.  Shkurtimet i pėrkasin nė masė tė gjerė shpenzimeve pėr pushtetin vendor, por edhe shpenzimeve pėr interesa tė borxhit publik. 

Sa i pėrket funksioneve, nė tė gjitha zėrat me pėrjashtim tė Shėrbimeve tė Pėrgjithshme Publike, Mbrojtjes dhe Mbrojtjes sė Mjedisit, janė shėnuar shpenzime mė tė larta se sa plani i fillimit tė vitit.


Komentet dhe pėrpunimi: ODA

Mbrojtja Sociale qe zėri mė i rėndėsishėm i shpenzimeve publike pėr vitin 2012 me 114 miliardė lekė, 30 pėr qind tė totalit tė shpenzimeve. Pesha e Mbrojtjes Sociale nė buxhetin e Shtetit ka ardhur vazhdimisht nė rritje gjatė viteve tė fundit.


Komentet dhe pėrpunimi: ODA

Arsyeja kryesore pėr kėtė ėshtė rritja e shpenzimeve sociale e pashoqėruar me rritje te tė ardhurave nė buxhetin e shtetit apo me rritjen e shpenzimeve tė pėrgjithshme. Shpenzimet e pėrgjithshme tė buxhetit mė 2012 qenė vetėm 0.3 pėr qind mė tė larta se sa nė vitin 2011 si pasojė e faktit qė tė ardhurat ranė me 0.7 pėr qind.

Shėrbimet e Pėrgjithshme Publike, ku pėrfshihet kostoja e qeverisė qendrore, interesat e borxhit publik etj, janė zėri i dytė mė i madh qė konsumoi gjatė vitit 2012, 20 pėr qind tė buxhetit tė shtetit ose njė nė ēdo pesė lekė. Pėr kėtė funksion u shpenzuan 75.7 miliardė lekė, rreth 3 miliardė mė pak se nė vitin 2011.


Komentet dhe pėrpunimi: ODA

Ēėshtjet ekonomike, ku pėrfshihet ndėrtimi i infrastrukturės sė transportit morėn 44 miliardė lekė ose 12 pėr qind tė totalit tė shpenzimeve dhe nė tė njėjtat nivele qe edhe sektori i Arsimit.Pėr Shėndetėsinė u shpenzuan njė nė ēdo dhjetė lekė, ose 10 pėr qind. Shpenzimet totale pėr shėndetėsinė qenė 36.5 miliardė lekė.

Mbrojtja e Mjedisit, ku pėrfshihen shpenzimet pėr pastrimin vendit, pėrpunimin e ujėrave tė zeza dhe rehabilitimin e zonave tė ndotura ėshtė funksioni i qeverisė me shpenzimet mė tė ulėta nė Shqipėri. Gjatė vitit 2012, qe planifikuar qė ky funksion tė konsumonte 1.1 miliardė lekė ndėrsa shpenzimet faktike qenė vetėm 472 milionė lekė ose 0.1 pėr qind e totalit tė shpenzimeve.

Argėtimi, Kultura dhe Ēėshtjet Fetare duket se kanė qenė funksioni mė i favorizuar nga qeveria pėr vitin 2012. Plani fillestar qe tė shpenzoheshin 2.8 miliardė lekė ndėrsa shpenzimet finale qenė 70 pėr qind mė tė larta ose 4.7 miliardė lekė. Por ky funksion zė mė pak se 1 pėr qind tė tė gjitha shpenzimeve tė buxhetit.

Rendi dhe Siguria Publike ku pėrfshihen shpenzimet e policisė, sistemit gjyqėsor, burxheve e mbrojtjes nga zjarri, qenė 21.1 miliardė lekė pėr vitin 2012, pak mė tė larta se sa plani i fillimit tė vitit. Kėto shpenzime zėnė 6 pėr qind tė totalit tė shpenzimeve tė buxhetit.

Shperndarja e shpenzimeve buxhetore sipas funksioneve paraqitet si me poshte:


Komentet dhe pėrpunimi: ODA


1.Ne zerin "Shpenzime te tjera te paklasifikuara" (Totali) jane perfshire: (i) pagesat per sherbimin e borxhit, (ii) kontigjenca per politika pagash dhe pensionesh, (iii) fondi rezerve, dhe (iv) shpenzimet e pushtetit vendor.       

2.Shpenzimet e pushtetit vendor nuk jane shperndare sipas funksioneve pasi ndarja e tyre eshte kompetence e ketij pushteti                                               Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Gjergj Erebara