Ndryshimi i fundit: E Hėnė, 06 Prill 2020

Raste vetėgjyqėsie tė proceduara nga gjyqėsori 2004 - 2012

7 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton trendin dhe ecurinė pėr veprime qė lidhen mė nenin 277 tė Ligjit Tonė Penal, konkretisht “Vetėgjyqėsia”. Ky nen formulohet duke parashikuar veprime te ushtrimit tė njė tė drejte prej personit qė i pėrket ose qė kujton se i pėrket dhe qė nuk njihet nga tjetri, pa iu drejtuar organit kompetent shtetėror.

Veprim pėrbėn kundėrvajtje penale dhe dėnohet me gjobė ose me burgim gjer nė tre muaj. Pėr kėtė vepėr penale, gjatė kėsaj periudhe rezulton tė jenė hetuar 388 ēėshtje dhe janė dėnuar 477 persona. Viti me mė shumė ēėshtje tė hetuara ėshtė viti 2010, saktėsisht 59 ēėshtje, ndėrsa viti me mė shumė persona tė dėnuar ėshtė viti 2011, kontretisht 76 persona tė dėnuar.


Burim: Ministria e Drejtėsisė
Komentet dhe pėrpunimi: ODA

Ky nen dėshmon edhe mbi nivelin e besimit qė kanė individėt nė zgjidhjen e mosmarveshjes dhe rifitimit tė tė drejtave pėrmes ndėrhyrjes institucionale. Vėllimi i kėsaj vepre penale ėshtė problematik sa kohė qė rastet shoqėrojnė konflikte sociale zinxhir, dhe shpesh finalizohen edhe me cenime fizike tė jetės, pronės dhe tė drejtave nė pėrgjithėsi. Kurba e kėsaj vepre penale kundėr rendit dhe sigurisė publike ka ulje ngritje jo tė theksuara tė rritjes sė ēėshtjeve.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Dashamir Biēaku