Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Dėmi ekonomik ndaj Buxhetit tė Shtetit pėr vitet 2008-2012

7 vite mė parė
share()?>
Njė ndėr organet mė tė rėndėsishėm, i cili ndihmon nė  administrimin efektiv dhe efiēient tė fondeve publike ėshtė Kontrolli i Lartė i Shtetit (KLSH). Nė bazė tė nenit 162, tė Kushtetutės sė Republikės sė Shqipėrisė, KLSH-ja ėshtė organi mė i lartė i kontrollit ekonomik dhe financiar. Ai kontrollon veprimtarinė ekonomike tė institucioneve shtetėrore dhe personave juridikė shtetėror, pėrdorimin dhe mbrojtjen e fondeve shtetėrore nga organet e pushtetit qėndror dhe vendor si dhe veprimtarinė ekonomike tė personave tė tjerė juridikė, nė tė cilat shteti zotėron mė shumė se gjysmėn e aksioneve.

Nė kėtė mėnyrė, KLSH-ja kontrollon nėse fondet publike janė pėrdorur nė pėrputhje me ligjin dhe me efektivitet , jep rekomandime pėr marrjen e masave nė rast se konstaton parregullsi apo shkelje tė ligjit dhe procedurave , si dhe raporton informacionin mbi mėnyrėn e pėrdorimit tė fondeve publike nga njėsitė e kontrolluara .

Nė pėrputhje me kėto funksione, Open Data Albania ka kryer njė hulumtim mbi dėmin ekonomik e financiar tė raportuar nga KLSH, qė i ėshtė shkaktuar Buxhetit tė Shtetit nė periudhėn 2008-2012. Grafiku nė vijim jep njė pamje tė tij, duke paraqitur dėmin nė vlerė absolute dhe si % ndaj PBB-sė dhe Totalit tė Shpenzimeve tė Buxhetit pėr secilin vit.


Burimi : Kontrolli i Lartė i Shtetit, Ministria e Financave, Kėshilli i Ministrave
Pėrpunimi dhe komentet: ODA

2012-a shėnon vitin me dėmin ekonomik mė tė lartė pėr gjithė periudhėn e marrė nė shqyrtim, me rreth 13.5 miliardė lekė, ndėrsa viti 2010 bie nė sy si viti mė dėmin mė tė vogėl tė evidentuar, nė masėn 1.6 miliardė lekė, duke prishur edhe tendencėn pėrgjithėsisht nė rritje tė dėmit tė raportuar nga KLSH.

Shoqėria qė duket se ka ndikuar mė shumė nė ecurinė e kėtij treguesi ndėr vite ėshtė Albpetrol sh.a., e cila paraqitet vazhdimisht me njė vlerėsim tė lartė tė dėmit ekonomik tė shkaktuar ndaj Buxhetit. Kėshtu, nė vitin 2009, dėmi nga kjo shoqėri ishte rreth 2.6 miliardė lekė apo rreth 35% e dėmit total tė raportuar pėr atė vit.

Nė vitin 2011, dėmi nga Albpetrol sh.a. u vlerėsua nė 3.9 miliardė lekė, apo rreth 55% e dėmit total, ndėrsa nė 2012-n, dėmi i evidentuar shkoi nė 9.1 miliardė lekė, apo 67.3% e dėmit total ekonomik. Dhe nė fakt, 2010-a, i cili ėshtė edhe viti me dėmin ekonomik mė tė ulėt pėrkon me dėm zero tė raportuar nga KLSH, tė rezultuar nga mbikqyrja e zyrės sė auditit tė brendshėm tė kėsaj shoqėrie.

KESH sh.a. ėshtė shoqėria e dytė e cila ka peshėn e saj tė ndikimit nė dėmin ekonomik ndaj Buxhetit tė Shtetit. Pėr vitin 2012, dėmi ekonomik pėr moslikujdimin e detyrimeve kontraktore ndaj KESH ishte pėrafėrsisht 2.4 miliardė lekė apo rreth 17% e dėmit total. Kjo do tė thotė se KESH sh.a. dhe Albpetrol sh.a. sėbashku kanė shkaktuar rreth 86% tė gjithė dėmit ekonomik pėr vitin 2012, me njė total prej 11.5 miliardė lekėsh, apo 1% e PBB-sė dhe 3.5% e Totalit tė Shpenzimeve buxhetore pėr kėtė vit. Ndėrsa nė vitin 2011, dėmi i shkaktuar ndaj Operatorit tė Transmetimit tė Energjisė (OST) nga mungesa e likujdimit pėr shėrbimin e kryer pėr transmetimin e energjisė elektrike pėr periudhėn nga privatizimi i OSSH-sė, ishte 1.92 miliardė lekė, tė cilit po t’i shtohet edhe dėmi nga Albpetrol, pėrbėjnė 83.4% tė dėmit total.

Nė kėto kushte, duket se shkaktari kyesor nė dėmin e lartė ekonomik ka qenė keqadministrimi i shoqėrive anonime, pėr rrjedhojė, rritja e llogaridhėnies dhe pėrgjegjshmėrisė nė menaxhimin e kėtyre dy sektorėve dhe shoqėrive pėrkatėse paraqitet si urgjencė pėr menaxhimin efektiv tė fondeve publike nė vend dhe uljen e dėmit ekonomik ndaj Buxhetit tė Shtetit.

  1.   Neni 163 i Kushtetutės sė Republikės sė Shqipėrisė. Baza Legjislative e KLSH-sė ėshtė e plotėsuar me Ligji nr. 8270, datė 23.12.1997 “Pėr Kontrollin e Lartė tė Shtetit”, ndryshuar me ligjin nr. 8599, datė 01.06.2000. Nė nenin 7 tė kėtij ligji renditen detyrat e kėtij institucioni.
  2.   Ligji nr. 8270, datė 23.12.1997 “Pėr Kontrollin e Lartė tė Shtetit”, ndryshuar me ligjin nr. 8599, datė 01.06.2000, neni 6.
  3.   Ligji nr. 8270, datė 23.12.1997 “Pėr Kontrollin e Lartė tė Shtetit”, ndryshuar me ligjin nr. 8599, datė 01.06.2000, neni 16.
  4.   Ligji nr. 8270, datė 23.12.1997 “Pėr Kontrollin e Lartė tė Shtetit”, ndryshuar me ligjin nr. 8599, datė 01.06.2000, neni 8.
  5.   Tė dhėnat mbi dėmin ekonomik pėr vitet 2008-2012 janė marrė nga Raporti Vjetor i KLSH pėr secilin vit pėrkatės.

Tė dhėnat pėr Shpenzimet Totale tė Buxhetit tė Shtetit janė marrė nė Buletinin Fiskal pėr 4 –mujorin e fundit pėr secilin vit.

Tė dhėnat e PBB-sė i referohen VKM nr. 1, datė 23/1/2013 “Pėr miratimin e kuadrit makroekonomik dhe fiskal pėr periudhėn 2014-2016”
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Blerta Zilja, M.Sc.