Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Donacione nė Fushatėn Zgjedhore 2011

8 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania hulumtuar mbi donacione tė fushatės zgjedhore 2011, sipas vlerave dhe subjekteve. Raporti bazohet tek tė dhėna zyrtare tė raporteve te auditimit te ekspertėve kontabėl. Donacionet janė fonde jopublike tė dhuruara pėr subjektet zgjedhore. Donacionet pėrbėhen nga “shuma parash” dhe “shėrbime ose tė mira materiale jo kundrejt pagesės (nė natyrė)”. Donator, dhurues mund tė jenė persona fizik ose juridik por nė ēdo rast detyrimisht vendas.

Kushtet pėr donacionet ligjvėnėsi i ka pėrcaktuar nė nenin 89 tė Kodit Zgjedhor. Kėto fonde te dhuruara, pėrbejnė njė burim shume te rėndėsishėm tė tė ardhurave te subjekteve zgjedhore pėr te pėrballuar shpenzimet e tyre elektorale. Ne fushatėn e vitit 2011, janė 14 parti dhe 7 kandidate te pavarur te cilėt kane siguruar fonde nga ky burim financimi. Shuma totale e kėtyre donacioneve ėshtė 69 808 415 (gjashtėdhjetė e nėntė milion e tetėqind e tetėmijė e katėrqind e pesėmbėdhjetė) Lek. Nė tabelėn e mėposhtme listohen subjektet  dhe shumat pėrkatėse te pėrfituara.

Donacione nė Fushatėn Zgjedhore 2011 sipas subjekteve.


Burimi: Raporte tė Auditimit Kontabėl, Parti politike, fushatė 2011
Pėrpunimi dhe Analiza: ODA


Partia e cila ka pėrfituar me shume fonde nga dhurimet (donacionet) ėshtė Partia Demokratike, me gati 74 % te totalit donacione. Partia e dytė nė renditjen sipas vlerave tė donacioneve ėshtė Partia Drejtėsi Integrim dhe Unitet, PDIU me 8 %. Partia Lėvizja Socialiste pėr Integrim LSI ka siguruar 4 109 400 (katėr milion e njėqind e nėntė mijė e katėrqind) lek dhe renditet si partia e tretė pas PD dhe PDIU.

Megjithėse partia mė e madhe opozitare, Partia Socialiste PS ka pėrfituar donacione nė vlerėn 3 900 000 (tre milion e nėntėqind mijė) lek qė pėrkon me mė pak se 6%. Dy pėrqind tė totalit tė donacioneve janė pėrfituar nga subjektet kandidat tė pavarur. Nė total kemi 94 kandidat tė pavarur ku vetėm 16 prej tyre kanė shpenzime elektorale tė kantabilizuara.

Donacionet sipas kategorisė. Donacionet janė nė para ose nė natyre (shėrbime dhe tė mira materiale). Bazuar tek Kodi Zgjedhor, donatorėt i ndajmė nė “donator tė vlerave nėn 100 mijė lek” dhe “donator tė vlerave mbi 100 mijė lek”. Ndryshe pėr lehtėsi artikulimi mund ti kategorizojmė donator tė vegjėl dhe donator tė mėdhenj.

Nėse njė subjekt pėrfiton fonde nga donatorė tė vlerave mbi 100.000, ne baze te nenit 90 te Kodit, subjekti duhet te publikoje kurdoherė listat e kėtyre donatoreve. Lista pėrmban tė dhėna tė detajuara jo vetėm pėr vlerėn por edhe pėr gjeneralite tė dhuruesit.

Donacione sipas subjekteve politike, fushate elektorale 2011


Burimi: Raporte tė Auditimit Kontabėl, Parti politike, fushatė 2011
Pėrpunimi dhe Analiza: ODABurimi: Raporte tė Auditimit Kontabėl, Parti politike, fushatė 2011
Pėrpunimi dhe Analiza: ODA


79 % te donacioneve janė shuma tė pėrftuara nga donatorė tė vlerave nėn 100 mijė lekė, si vlere absolute 13 998 600 (trembėdhjetė milion e nėntėqind e nėntėdhjetė e tetė mijė e gjashtėqind) Lek. 20 % e donacioneve pėrbėhen nga shuma tė pėrfituara nga donatorė tė vlerave mbi 100 mijė lek, kėto ne vlere absolute janė 55 026 940 (pesėdhjetė e pesė milion e njėzet e gjashtė mijė e nėntėqind e dyzet) Lek. Pjesa tjetėr me njė vlere prej 809 875 (tetėqind e nėntė mijė e tetėqind e shtatėdhjetė e pesė) Lek ose 1 % i totalit tė donacioneve, janė vlera pėr shėrbime dhe tė mira nė natyrė. Kjo kategori donacioni qė pėrkon me shėrbime dhe tė mira jo kundrejt pagesės konstatohet vetėm nė tabelėn financiare tė Partisė Demokratike.


Burimi: Raporte tė Auditimit Kontabėl, Parti politike, fushatė 2011
Pėrpunimi dhe Analiza: ODA


Ashtu sikurse qartėsisht kuptohet edhe nga figura e mėsipėrme, partia e cila ka pėrfituar me tepėr donacione nga donator pėr  vlera mbi 100 000 Leke ėshtė Partia Drejtėsi Integrim dhe Unitet me 39 % te vlerės totale, ndjekur nga Partia Socialiste me 28 %, Lėvizja Socialiste pėr Integrim me 27 % e pjesa e mbetur nga dy partitė, Aleanca Popullore dhe Partia Republikane me pėrkatėsisht 2 % dhe 4 % te donacioneve totale pėr donator me vlerė mbi 100 000 Leke.

Donacionet nga donator pėr shuma nėn 100 000 lekė sipas subjekteve politike.


Burimi: Raporte tė Auditimit Kontabėl, Parti politike, fushatė 2011
Pėrpunimi dhe Analiza: ODA


Sikurse e shohim, ėshtė Partia Demokratike ajo te cilės i pėrkasin 93 % te donacioneve nga donatorė pėr vlera nėn 100 000 lekė.
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Aranita Brahaj (analizė ligjore) dhe Olta Begu (analizė financiare).