Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Kostoja e borxhit pėr frymė nė vitet 1998-2012

9 vite mė parė
share()?>
Borxhi i marrė nga njė shtet pėr tė financuar njė pjesė tė shpenzimeve tė tij, qofshin kėto shpenzime korrente apo kapitale, shoqėrohet me lindjen e detyrimit pėr pagimin e interesave, i cili shpesh njihet edhe si kosto e borxhit.

Kosto e borxhit ėshtė njė ndėr funksionet mė tė financuara nga Buxheti, ndaj edhe vėmendja ndaj tij ka ardhur nė rritje tė vazhdueshme. Njė indikator shumė i rėndėsishėm pėr tė gjykuar mbi borxhin dhe aftėsinė e shlyerjes sė kostos sė tij nga ana e shtetit huamarrės ėshtė edhe kostoja e borxhit pėr frymė. Ai llogaritet si raport i shumės sė interesave qė duhen shlyer nė njė vit tė caktuar me popullsinė e po atij viti. Grafiku nė vijim jep njė pamje tė kostos sė borxhit pėr frymė, nė vitet 1998-2012.


Burimi: Ministria e Financave , INSTAT
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Meqėnėse nė vitet 1998-2010 ritmet e ndryshimit tė popullsisė ishin relativisht tė ulta, shkaktari kryesor i luhatjes sė kostos sė borxhit pėr frymė kanė qenė shpenzimet e interesave. Nė pjesėn e parė tė grafikut, vitet 1998-2001, ka njė rėnie tė vazhdueshme tė kostos sė borxhit pėr frymė, nga 11.724 lekė nė 1998-n, nė 7.710 lekė nė 2001-shin apo 34% mė pak. Pjesa e dytė, vitet 2002-2007, karakterizohet nga njė kosto borxhi pėr frymė qė luhatet pak a shumė nė tė njėjtat vlera, duke pėrjashtuar vitin 2003, nė tė cilin kostoja e borxhit pėr frymė u rrit rreth 20% krahasuar me njė vit mė parė. Ndėrkohė, nė pjesėn e tretė tė grafikut, vitet 2008-2012, vihet re njė rritje e vazhdueshme e kostos sė borxhit pėr frymė, shkaktuar kjo nga rritja e stokut tė borxhit, sidomos nė vitet 2008 dhe 2009. Kėshtu, nė vitin 2008, njė familjeje mesatare prej 4 personash i takonte njė kosto borxhi prej 39.504 lekėsh nė vit, nė vitin 2010 kjo shifėr shkon nė 52.088 lekė, ndėrsa nė 2012-n ajo arrin nė nivelin 70.064 lekė. Nėse do tė mbahet parasysh se jo tė gjithė pjestarėt e familjes janė drejtpėrsėdrejti taksapagues dhe kontribues nė tė ardhurat e buxhetit, shuma mesatare qė paguan nė vitin 2012 cdo taksapagues pėr pėrballimin e kostos sė borxhit ėshtė mė e lartė se sa 17.516 lekė. Ndėrkohė, duhet pėrmendur se nė shifrėn e lartė tė kostos sė borxhit pėr frymė nė vitin 2011 ka ndikuar numri mė i vogėl i popullsisė sė pėrdorur pėr llogaritje, bazuar ky nė rezultatet paraprake tė Censusit 2011.

Grafiku nė vijim jep njė pamje tė pėrqindjes sė rritjes sė dy faktorėve qė pėrcaktojnė shumėn e kostoss sė borxhit pėr frymė: kostoja e borxhit dhe popullsia.

Burimi: Ministria e Financave, INSTAT
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Sic mund tė shikohet edhe nga grafiku, deri nė vitin 2010, ecuria e kostos sė borxhit pėr frymė shpjegohet kryesisht nga rritja apo ulja e kostos sė borxhit, ndėrkohė qė popullsia shndėrrohet nė faktor pėrcaktues pėr kėtė indikator vetėm nė vitin 2011. 

Te dhenat paraqiten te permbledhura ne tabelen dinamike me poshte:

Burimi: Ministria e Financave, INSTAT
Pėrpunimi dhe komentet: ODA

Shenime:
*Tė dhėnat pėr interesat pėr vitet 1998-2010 i pėrkasin Buxhetit Faktik
*Tė dhėnat pėr interesat pėr vitin 2011 i pėrkasin Buxhetit tė Rishikuar
*Tė dhėnat pėr interesat pėr vitin 2012 i pėrkasin Buxhetit Fillestar
*Tė dhėnat pėr popullsinė pėr vitin 2011 i pėrkasin rezultateve paraprake, tė nxjerra nė 1 Tetor, 2011. *Pėr llogaritjet e vitit 2012 ėshtė pėrdorur i njėjti nivel popullsie si nė vitin 2011


Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Blerta Zilja M.Sc