Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Dėmi ekonomik - Analizė nė Datathon Day in Tirana 2011

9 vite mė parė
share()?>
Ēdo vit Institucioni i Kontrollit tė Lartė tė Shteti publikon raporte auditimi pėr administratėn e cila menaxhon para tė buxhetit tė shtetit. Ky raport pėrmban tė dhėna tepėr interesante pėr sa i takon dėmit ekonomik qė administrata shkakton me menaxhim tė parregullt e deri korruptiv tė fondeve. Kėto raporte deri tani janė publikuar sipas modelit tė vjetėr dhe nuk kanė pasur asnjėherė impakt cilėsor tek publiku i thjeshtė.

Dy studente tė Fakultetit Ekonomik UT, u prezantuan nė Maratonėn e Open Data Albania 2011 me njė analizė ku jepet njė pėrshkrim i qartė se cili sektor i administratės, cili institucion apo cila bashki shkaktojnė nivelin mė tė lartė tė dėmit.

Albina Ballaxhia dhe Flladina Zilja nėpėrmjet kulturės akademike dhe vlerėsimit kreativ pėrcollen informacion dhe konkluzione tė duhura mbi kėtė grup tė dhėnash zyrtare.


Download: Array
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :