Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Vdekshmėria mėmėsore nė Shqipėri (1992-2011)

9 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka realizuar njė hulumtim mbi vdekshmėrinė mėmėsore nė Shqipėri . Shkalla e vdekshmėrisė mėmėsore ėshtė numri i grave qė vdesin gjatė shtatzanisė dhe lindjes, kundrejt njėqind mijė lindjeve tė gjalla. Raporti bazohet nė tė dhėnat e Bankės Botėrore per vitet 1992-2011.
Pėr vitet 2007-2011 vdekshmėria mėmėsore qėndron nė nivelin 31 vdekje pėr njėqind mijė lindje. Ky indikator ka ardhur nė rėnie pasi nė vitet 1992-1996 shėnohet nė nivelin  44 vdekje nė njėqind mijė lindje. Megjithatė  Shqipėria ende qėndron nė nivele tepėr kritike. Vdekshmėria mėmėsore nė Europė ėshtė 5-7 nėna pėr 100 mijė lindje ndėrsa nė Shqipėri ėshtė ende 31 nėna pėr njėqind mijė lindje,  pra afro 5 herė mė e lartė.

Burimi: Banka Botėrore
Komente dhe analiza: ODA


Edhe nė krahasim me rajonin Shqipėria ka njė tregues tėpėr negativ. Ajo  radhitet nė mėnyre alarmante si vendi me vdekshmėri mėmėsore mė tė lartė nė rajon. Nė vendin tonė nė cdo njėqind mijė lindje vdesin dy herė mė shumė nėna se sa nė Malin e Zi, dhe rreth katėr herė mė shumė nėna se nė Maqedoni. Nė krahasim me Greqinė nė Shqipėri vdesin pesėmbėdhjetė herė mė shumė nėna nė njėqind mijė lindje.

Burimi: Banka Botėrore
Pėrpunimi dhe analiza: ODA


Vendi me vdekshmėrinė mė tė ulėt mėmėsore ėshtė Greqia, ku pėr 100.000 lindje , vdesin 2 nėna. Ndėrsa ne Shqipėri nė cdo 100.000 lindje vdesin 31 nena.
Nga ky hulumtim mbi tė dhėna statistikore, konstatohet se politikat nė sektorin e shėndetėsisė dhe kushteve social kulturore nė vend, paraqesin problematikė te theksuar.
Te dhenat mbi vdekshmerine memesore per 100 mije lindje ne Shqiperi dhe Rajon paraqiten te permbledhura ne tabelat dinamike me poshte:


Burimi: Banka Botėrore
Pėrpunimi dhe analiza: ODABurimi: Banka Botėrore
Pėrpunimi dhe analiza: ODA


Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Olta Begu