Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Open Data Albania pėrzgjidhet ndėrmjet gjigandėve tė Data.Gov

9 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka kėnaqėsinė t’Ju njoftojė se projekti ynė pėr Inovacion dhe Transparencė tashmė po konkurron suksesshėm nė mediume shkencore ndėrkombėtare pėrkrah gjigandėve tė Data.Gov.

Open Data Albania ka kėnaqėsinė t’Ju njoftojė se projekti ynė pėr Inovacion dhe Transparencė tashmė po konkurron suksesshėm nė mediume shkencore ndėrkombėtare pėrkrah gjigandėve tė Data.Gov.
Stafi IT (eksperte te informatikės) pranė ODA kanė realizuar njė prezantim shkencorė me titull: Open.Data.Al – Increasing the Utilization of Government Data in Albania (Open.Data.Al – rritje e Pėrdorimit tė tė Dhėnave Qeveritare nė Shqipėri), me autorė tre kėrkues shkencorė nė Institute Evropiane Prestigjioze:  znj. Julia HOXHA, z. Denny VRANDECIC dhe z. Armand BRAHAJ. Dy prej autorėve tė punimit janė edhe bashkėthemelues tė Open Data Albania. Prezantimi ėshtė pėrcjellė pėr njė medium tė rėndėsishėm tė Shkencave Informatike dhe Inovacionit si dhe  ėshtė International Conference on Semantic Sistems (I – Semantics) – Konferenca Ndėrkombėtare e Sistemeve Semantike. Meqenėse Open Data Albania ka pėr mision aplikimin e transparencės nėpėrmjet pėrdorimit praktik  kryesisht tė Open Government Data (statistikė shtetėrore, qeveritare), u zgjodh tė aplikohej nė njė panel special tė Konferencės e cila organizohet pėr promovim sfidash tė kėsaj fushe, Linked Data Triplification.

Nė pėrfundim rezulton se Prezantimi Shkencorė Open.Data.Al – Increasing the Utilization of Government Data in Albania, ėshtė nominuar njė nga pesė punimet shkencore inovative mė tė mira dhe konkurruese pėr ēmimin kryesor, duke konkurruar kėshtu bindshėm dhe me sukses krah projekteve tė rėndėsishme dhe gjigandėve tė Data.Gov dhe Open Data.

Ky ēmim do tė shpallet gjatė sesionit tė shtatė tė Konferencės Ndėrkombėtare pėr Sisteme Semantike (I - Semantic) qė do tė mbahet nė datat 7-9 shtator 2011 nė Graz tė Austrisė.

Nominimi i Open Data Albania si njė projekt Sfidė, ndėr pesė prezantimet mė tė mira ėshtė njė sukses jo vetėm pėr projektin dhe stafin qė punon pranė tij por edhe pėr vendin tonė Shqipėrinė si njė vend ku aplikohen projekte bashkėkohore nė Inovacion dhe Teknologji. Nėse Punimi Shkencor ku prezantohet sfida e Open Data Albania kurorėzohet mė ēmimin e parė tė Konferencės Shkencore Ndėrkombėtare tė Grazit ky do tė ishte njė nder dhe vlerėsim i shumėfishtė pėr iniciativa shqiptare tė rėndėsishme nė Komunikimin dhe Informatikė.

Download: Array
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :