Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Popullsia totale nė vitet 1998-2010

9 vite mė parė
share()?>
Nė bazė tė tė dhėnave zyrtare, popullsia nė Shqipėri deri nė datėn 1 janar, 2010 ishte 3.195.000 banorė. Ajo ėshtė vetėm 4.3% mė e lartė se sa nė vitin 1998 dhe sic mund tė shikohet edhe nga grafiku, rritja ndėr vite ka qenė me ritme tė ngadalta. Dy faktorėt kryesorė qė kanė ndikuar nė kėto ritme rritjeje, e cila nuk e kalon asnjėherė masėn 0.75% nga viti nė vit, janė emigracioni i lartė dhe rėnia e lindjeve.
 
Burimi: INSTAT
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Studimet mbi lindshmėrinė nė vend tregojnė se ky indeks ka pėrjetuar rėnie tė vazhdueshme qė prej viteve ’90. Kjo tendencė vihet re kryesisht pėr femrat nė moshė tė re. Kėshtu, lindshmėria nė grupmoshėn 15-19 vjec ka rėnė nga 50 lindje pėr 1000 femra nė vitin 93-94, nė 20 lindje pėr 1000 femra nė vitin 2008-2009, pra rreth 60% mė pak.
Nė njė krahasim total nė kohė, lindjet kanė rėnė nga 82.000 nė vitin 1990, nė 36.000 nė vitin 2008. Kjo ka ardhur si reflektim i ndryshimit tė botėkuptimit lidhur me angazhimin ndaj fėmijėve, por edhe si pasojė e njė pėrfshirjeje mė tė lartė tė femrės nė jetėn sociale dhe dalja nga roli tipik i nėnės nė familje. Aktualisht, Shqipėria ka njė indeks lindjeje prej 1.6 fėmijė pėr femra nė moshė pėr tė lindur, indeks ky i krahasueshėm me vendet e rajonit.
 Ajo qė mund tė thuhet nė fund tė kėsaj analize ėshtė se ulja e lindshmėrisė, e pėr pasojė edhe e ritmit tė rritjes sė popullsisė po ndikon nė plakje tė popullsisė. Kjo dukuri do tė jetė mė e dukshme nė vitet e ardhshme, pasi Shqipėria vazhdon tė ketė njė popullsi me moshė tė re, me njė mesatare, 32 vjec. 
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Blerta Zilja, M.Sc