Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Dėmi i supozuar i tėrmetit tė 26 nėntorit dhe fatura reale e 21 shtatorit

4 muaj mė parė
share()?>
Dėmtimi i banesave nga tėrmeti i 21 shtatorit kushton 3.7 mln euro. Fatura u konkludua pas dy muajve. Pas tėrmetit tė parė u deshėn vetėm 4 kompani private pėr tė rikuperuar dėmin ndėrsa lėkundjet e 26 nėntorit, kėrkojnė mobilizim nga e gjithė bota

Neritan Gjergo

Nė mbledhjen e djeshme tė Komitetin Kombėtar tė Rindėrtimit, tė thirrur nga kryeministri Edi Rama, njė prej ndėrtueseve deklaroi se fatura e dėmit tė shkaktuar nga tėrmeti mėngjesit tė datės 26 nėntor mund tė jetė 500 milionė euro apo edhe mė tepėr. Ndihmat financiare deri mė tani nuk kanė ndalur dhe vijojnė t’i shtohen arkės sė madhe, por le tė shpresojmė se fondi do tė grumbullohet edhe sikur ai tė jetė mė i madh apo mė i vogėl se 500 milionė euro pas vlerėsimit final.

Vlerėsimi

Vendi ynė, jo mė larg se dy muaj mė parė u godit nga njė tėrmet 5.6 ballė i shkallės rihter, i cili duket se u venit, nga forca e kėtij tė fundit dhe po ashtu edhe kėrshėria pėr faturėn financiare. Por, qeverisė shqiptare i janė dashur dy muaj pėr tė shpallur vlerėn financiare. Ajo ka dhėnė 457 722 940 lekė (afro 3.7 milionė euro) pėr rikonstruksion dėmi nė banesa nė Qarqet Durrės dhe Tiranė, ndėrsa pas kontraktimit me negocim  kanė qenė 4 kompani private, qė do tė kryejnė riparimet. Dokumenti i tenderit flet pėr riparim dėmi dhe nuk ėshtė e qartė nėse ka fond tjetėr pėr strehim pėr rastet e banesave totalisht tė pabanueshme dhe tė parikonstruktueshme post tėrmetit 21 shtator. Situata bėhet edhe mė komplekse, pas tėrmetit tė 26 nėntorit, i cili mund tė ketė shkaktuar ēarje mė tė mėdha nė objektet e vlerėsuara, ēka do tė pėrkthehen nė kosto shtesė, madje nė procedurė mund edhe tė anulojnė tenderin e parė. Vlen tė theksojmė se, negocimet e ndara nė 4 lote, caktojnė si afat pėr rikonstruksionin total nė Durrės, Krujė, Shijak, Kavajė, Rrogozhinė e Kamėz, muajin dhjetor.,

Ndihmat materiale

Sa Ēadra u shpėrndanė pas tėrmetit tė datės 21 shtator, cilat bashki pėrfituan
Nga data 21 shator (tėrmeti i parė ) e deri nė datėn 10 nėntor, Qeveria Shqiptare ka shpėrndarė pėrmes Rezervave tė Shtetit pėr tė dėmtuarit e tėrmetit dhe fatkeqėsisė natyrore:
1. 592 ēadra
2. 3226 batanije
3. 535 krevat me dyshek
4. 577 ēanta dhe sete gjumi
5. 1210 shtroje
6. Shumė artikuj tė tjerė emergjence pėrfshire edhe 200 filxhanė termikė. Bashkitė qė kanė pėrfituar janė: Tirana, Vora, Durrėsi, Belshi, Kavaja, Kamza, Shijaku, Kurbini, Kruja, Klosi, Ura Vajgurore, Librazhdi, Gramshi, Elbasani, Peqini, Pėrrenjasi, Cėrriku, Mirdita, Lezha dhe Dibra.

Fondet buxhetore

Emergjencat e 21 shtatorit, dėmet pėr rikonstruksion u buxhetuan janė me Burim Financimi: A. Fondet Financiare nė Dispozicion tė Ministrisė sė Mbrojtjes , Drejtorie e Pėrgjithshme e Emergjencave Civile, nė Programin buxhetor Emergjencat Civile. B. Fonde tė shtuara nė Dispozicion tė Kėshillit tė Ministrave nė Programin buxhetor Emergjencat Civile pėr viti 2019 prej 500 milionė lekėsh nga fondi i rezervave tė buxhetit tė shtetit pėr rikonstruksion dhe rindėrtim tė shtėpive tė dėmtuara nga Tėrmeti nė qarqet Tiranė dhe Durrės. Nė mbledhjen e djeshme tė Komitetin Kombėtar tė Rindėrtimit, njė ndėrtues i tha kryeministrit Rama, se barra financiare dhe morale njėkohėsisht edhe kėtė herė do t’i bjerė tė zotit tė shtėpisė, pra vetė qeverisė. Por, pėrmasat e goditjes 6.4 ballė janė aq tė mėdha, sa i zoti i shtėpisė, nuk di si ta kapėrdijė kėtė tragjedi.

Marr nga: 
Open Data Facebook 
Multimedia: Shekulli.com.al
Kategoria e medias: Website
Datė publikimi: 02.12.2019
Titulli i publikimit: Dėmi i supozuar i tėrmetit tė 26 nėntorit dhe fatura reale e 21 shtatorit
Pėrshkrim i publikimit: Dėmtimi i banesave nga tėrmeti i 21 shtatorit kushton 3.7 mln euro. Fatura u konkludua pas dy muajve. Pas tėrmetit tė parė u deshėn vetėm 4 kompani private pėr tė rikuperuar dėmin ndėrsa lėkundjet e 26 nėntorit, kėrkojnė mobilizim nga e gjithė bota
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :