Ndryshimi i fundit: E Diel, 22 Mars 2020

Gazeta Sot Ish Kryebashkiakėt valė tenderash nė prag tė largimit

7 muaj mė parė
share()?>
Zgjedhjet vendore sollėn pėrmbysje nė shumicėn e bashkive nė vend, por shumė emra nuk i ka ndalur aspak fushata zgjedhore qė tė vijojnė me tenderat e shumtė. Sipas shifrave tė “Open Data Albania”, gjatė 4 viteve nė detyrė, kryetarėt e 61 bashkive nė vend realizuan 26.084 tendera. Ndėr kėta tendera me vlerė mbi 100 milion lekė janė shpallur vetėm 215, ndėr bashkitė qė nuk kanė realizuar asnjė tender me vlerė mbi 100 milion lekė janė: Bulqiza, Fushė Arrėz, Klos, Kolonjė, Kukės, Lezhė, Mallakastėr, Mat, Pėrmes, Poliēan, Pustec dhe Selenicė. Por sipas tė dhėnave tė “Open Procurement Albania”, para zgjedhjeve ka pasur dhe bum tenderash. Pėr periudhėn deri nė 7 maj 2019, 61 bashkitė e vendit kanė shpallur tenderime me vlerė 15.8 miliardė lekė. Krahasuar me tė njėjtėn periudhė tė njė viti mė parė, vlera e prokurimeve ėshtė rritur me 6.24 miliardė lekė. Nė total nga pushteti vendor gjatė vitit 2019 janė njoftuar 2.557 tendera, nga tė cilėt 20 prokurime me vlerė mbi 100 milionė lekė. 12 pėr qind e kėtyre procedurave rezultojnė tė shėnjuara me flamur tė kuq, pėr shkak tė risqeve tė larta, parregullsive dhe problematikave nė garė. Bashkitė me numrin mė tė madh tė procedurave tė skanuara si “Red Flag” janė Tirana, Durrėsi, Shkodra dhe Kamza. Sipas shifrave, Bashkia e Tiranės ka qenė ajo qė ka tenderuar mė shumė se tė gjitha bashkitė e tjera tė vendit. Prokurimet e njoftuara nga kjo bashki rezultojnė 4.4 miliardė lekė, rreth 1 miliard lekė mė shumė se krahasuar me po tė njėjtėn periudhė tė njė viti mė parė. Gati njė dyfishim tė vlerės sė fondeve tė prokurimeve ka regjistruar edhe Bashkia e Durrėsit, duke arritur nė 1.1 miliardė lekė. Bashkia e Kamzės dhe institucionet e saj tė varėsisė nga ana tjetėr po ashtu ka ndjekur njė trend nė rritjeje dhe vlera e tenderave ka arritur nė 1 miliard vetėm nė 4 muajt e parė tė 2019-ės. Njė rritje tė konsiderueshme po ashtu ka shėnuar edhe Bashkia e Shkodrės, pasi vlera e prokurimeve publike ėshtė rritur me rreth 200 milionė lekė krahasuar me po tė njėjtėn periudhė tė vitit tė kaluar.

Dėmet

“Open Data Albania”ka hedhur dritė dhe mbi dėmet nė buxhet tė bashkive, bazuar nė konstatimet e Kontrollit tė Lartė tė Shtetit. Nė renditjen e bashkive sipas dėmit ekonomik tė konstatuar nė 2018 vendin e parė e zė Bashkia e Vlorės, e pasuar nga Belshi, Dibra, Lezha dhe Konispoli. Nė pėrfundim tė auditiveve, KLSH-ja ka referuar edhe kallėzime pėr ndjekje penale. Nė rastin e Bashkisė sė Belshit, KLSH-ja ka referuar pėr ndjekje penale kryetarin bashkisė, drejtorin e ‘Bujqėsisė’, ish-pėrgjegjėsin e urbanistikės, ish-jurist. Po njėsoj kėrkesė pėr ndjekje penale ėshtė bėrė edhe pėr rastin e Bashkisė Lezhė, ish-komunat Ungrej, Blinisht dhe Zejmen. Pėr tre zyrtarė janė kėrkuar ndjekje panele edhe nė Konispol. “Open Data Albania” ka pėrpunuar tė dhėnat mbi dėmin ekonomik tė shkaktuar nga bashkitė dhe tė konstatuar nga auditimet gjatė vitit 2018 nga Kontrolli i Lartė i Shtetit. Kėtė vit institucioni ka realizuar auditime nė 33 bashki. Tė dhėnat pėr hulumtim janė marrė nga buletini “Pėrmbledhje e Institucionit mbi Auditimet e Ushtruara”. Pėrzgjedhja e bashkive qė auditohen bėhet nė planin vjetor tė auditimeve. Bashkitė dhe institucionet nuk auditohen ēdo vit, por nė momentin e auditimit vlerėsimi bėhet pėr tė gjithė periudhėn kohore nga auditimi i mėparshėm.Multimedia: Gazeta Sot
Kategoria e medias: Shtyp i shkruar
Datė publikimi: 25/08/2019 - 08:13
Titulli i publikimit: Gazeta Sot Ish Kryebashkiakėt valė tenderash nė prag tė largimit
Pėrshkrim i publikimit: Zgjedhjet vendore sollėn pėrmbysje nė shumicėn e bashkive nė vend, por shumė emra nuk i ka ndalur aspak fushata zgjedhore qė tė vijojnė me tenderat e shumtė. Sipas shifrave tė “Open Data Albania”, gjatė 4 viteve nė detyrė, kryetarėt e 61 bashkive nė vend realizuan 26.084 tendera.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :