Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Ten companies win half of the 1 billion tenders of municipalities

10 muaj mė parė
share()?>
Ndarja e re territoriale ka sjellė edhe mė shumė para pėr 61 bashkitė e reja, por nė 3 vitet e fundit vetėm 45 prej tyre kanė shpallur tenderė me vlerė mbi 100 milionė lekė tė reja, ose mbi 1 miliard lekė tė vjetra. Kėto para janė shpenzuar kryesisht pėr punė dhe shėrbime publike, por ajo qė fshihet pas kėtyre kontratave ėshtė fakti se mbi 50% e parave tė tenderuara janė fituar vetėm nga 10 kompani, ndėrsa pjesa tjetėr nga 91 kompani tė tjera.

Tenderė mbi 100 milionė

Porta Vendore ka kryer njė vėzhgim mbi prokurimet publike qė kanė zhvilluar njėsitė e qeverisjes vendore nė 3 vitet e fundit, pėrkatėsisht qershor 2015-shtator 2018, duke nxjerrė disa fakte interesante sesi harxhohen paratė e taksapaguesve shqiptarė, cilat bashki shpenzojnė mė shumė, ato tė majta apo tė djathta dhe cilat janė kompanitė qė kanė pėrfituar mė shumė nga kėto prokurime. Duke iu referuar tė dhėnave tė openprocurement.al, rezulton se nė tre vitet e fundit, janė shpallur 172 tenderė nga 45 bashki me vlerė mbi 100 milionė lekė tė reja. Vetėm 16 bashki figurojnė deri mė tani me asnjė tender tė dhėnė mbi shumėn e 100 milionė lekėve, ku 8 prej kėtyre bashkive drejtohen nga kandidatė, tė cilėt janė mbėshtetur nė zgjedhje nga opozita, dhe 8 tė tjera nga kandidatė tė mbėshtetur nga maxhoranca.

Nga vėzhgimi i kryer rezulton se tenderi i parė me njė vlerė tė tillė ėshtė shpallur dhe fituar nė shtator tė vitit 2015. Konkretisht, operatori Konstruksion 93 shpk nė bashkėpunim me Xhengo shpk ka fituar tenderin me vlerė prej 151. 345. 496 lekė nga Bashkia Korēė pėr pėrmirėsimin e infrastrukturės sė brendshme tė Muzeu tė Artit Mesjetar.

Nga 172 tenderė tė shpallur, deri nė fund tė muajit gusht 2018 janė shpallur fituesit pėr 151 tenderė, pra 21 tenderė ende janė nė procedurė, ndėrkohė qė numri i kompanive qė kanė fituar kėta tenderė janė 101 tė tilla nė total. Fondi limit pėr tenderėt e fituar nė 45 bashkitė e vendit rezulton se nė total ka qenė rreth 28 miliardė e 921 milionė lekė tė reja (pa TVSH), ndėrkohė qė vlera totale e fituar nga kompanitė konkurrente ėshtė rreth 26 miliardė e 711 milionė lekė tė reja (pa TVSH). Pra rezulton se nė total, kompanitė fituese tė tenderėve kanė arritur tė pėrthithin mbi 92% tė fondit limit.
Dhjetė “kompanitė 1 miliardėsh”

Por, duke analizuar mė thellė shifrat e tenderėve mbi 100 milionė lekė qė janė shpallur nga bashkitė rezulton se dhjetė kompani kanė fituar mbi gjysmėn e vlerės totale tė parave tė tenderuara nė 151 prokurime publike, ndėrsa pjesa tjetėr e kėtyre tenderėve ėshtė fituar nga 91 kompani tė tjera. Konkretisht, 10 kompani rezultojnė se kanė fituar jo pak, por 53.5% tė gjithė vlerės sė parave tė tenderėve mbi 100 milionė lekė tė reja, pra tė 26.7 miliardė lekėve tė reja, ose e thėnė nė shifra, rreth 14.3 miliardė lekė.

Kėto dhjetė kompani kryesisht kanė fituar tė vetme tenderėt mbi 100 milionė lekė tė reja tė shpallur nga bashkitė, por nuk kanė munguar rastet edhe kur ato kanė bashkėpunuar me njėra-tjetrėn, ose me kompani tė tjera, ku kėto tė fundit nuk kanė arritur tė fitojnė ndonjėherė vetėm, tenderė tė tillė.

Megjithatė, kompania lider e kėtyre dhjetė kompanive fituese ėshtė Fusha shpk, e cila ka fituar jo pak, por 16.5% tė vlerės totale tė tė gjithė tenderėve  mbi 100 milionė lekė, tė hapur nga pushteti vendor. Konkretisht, 12.2% tė vlerės totale tė tenderėve, pra rreth 3.25 miliardė lekė tė reja, kjo kompani i ka fituar e vetme. Ndėrsa rreth 4.4% tė vlerės totale tė tenderėve, rreth 1 miliard e 175 milionė lekė i ka fituar nė bashkėpunim me 5 subjekte tė tjera.

Kjo kompani administrohet nga Shkėlqim Fusha dhe vitin e fundit ka qenė, jo vetėm nė fokusin e sulmeve tė opozitės pėr afera tė dyshimta pėr ndėrtimin e teatrit tė ri kombėtar nė Tiranė, por edhe tė protestave tė shoqėrisė civile dhe tė artistėve nė mbrojtje tė godinės sė vjetėr. Lidhur me kėto akuza rezulton se kompania Fusha shpk, duke konkurruar e vetme, pa operatorė bashkėpunues, nė Tiranė ka fituar 6 tenderė me vlerė mbi 100 milionė lekė tė reja, 2 i ka fituar nė Roskovec dhe 1 nė Vorė.

Vlera totale e tenderėve mbi 100 milionė lekė tė reja tė fituar nė Tiranė rezulton rreth 2.8 miliardė lekė tė reja. Bashkia Tiranė, nė total ka realizuar 44 tenderė me mbi 100 milionė lekė tė reja, me vlerė totale 10.6 miliardė lekė tė reja, ndėrkohė qė rezulton se 26% e kėsaj vlere ėshtė fituar vetėm nga Fusha shpk me 6 tenderė. Madje, kjo kompani, e cila ka fituar nė total 38 tenderė pėr tre vite, pra edhe ato me vlerė mė tė vogėl se 100 milionė lekė, 30 prej tyre i ka fituar nė Tiranė, 6 nė Vorė dhe 2 nė Roskovec.

Ndėrsa kompania e dytė, e cila ndjek subjektin Fusha shpk, ėshtė “G.P.G. Company shpk”. Kjo kompani rezulton se ka fituar 9% tė vlerės tė tė gjithė tenderėve me 100 milionė lekė tė reja tė zhvilluar nga 45 bashki. Edhe kjo kompani rezulton se gjysmėn e kėsaj vlerė e ka fituar e vetme, ndėrsa gjysmėn tjetėr, nė bashkėpunim me kompani tė tjera. Ndryshe nga Fusha shpk, kjo kompani rezulton se fushėn e influencės e ka pasur tė shpėrndarė nė disa bashki, si Tiranė, Tepelenė, Korēė, Kavajė, e Delvinė dhe njė herė ka fituar nė Shqipėrinė e Veriut, konkretisht nė Mirditė, bashki e drejtuar nga kandidat qė ėshtė mbėshtetur nga PS.

Ndėrsa dy kompani tė tjera qė vijnė pas dy tė parave e zėnė vendin e tretė e tė katėrt janė pėrkatėsisht Salillari shpk dhe Vėllezėrit Hysa shpk. Salillari shpk rezulton se ka fituar rreth 5.4% tė vlerės sė kėtyre tenderėve, ndėrkohė Vėllezėrit Hysa shpk kanė fituar rreth 4.7% tė vlerės totale tė parave pėr 151 tenderėt, ose sa gjysma e kompanisė qė zė vendin e dytė “G.P.G. Company shpk”.

Me ndryshime tė vogla nė pėrqindje, nė vendin e pestė renditet kompania Korsel shpk, pikėrisht me 4%, e me radhė; Alko-Impex General Construcion SHPK; Alba Konstruksion; 4 A -M shpk; Victoria Invest shpk dhe Agbes Construction.
Kėto 10 kompani tė listuara qė rezultojnė fitueset dominuese tė tenderėve “tė majmė” tė bashkive, rezultojnė se janė edhe nė krye tė listės sė fituesve tė tė gjithė tenderėve tė zhvilluar nga 61 bashkitė e reja nė 3 vitet e fundit, pra edhe ata me vlerė mė tė vogėl se 100 milionė lekė tė reja. Megjithatė, ata rezultojnė se tė dhjetė bashkė pėrbėjnė pėrqindje mė tė ulėt, duke qenė se nuk bėhet fjalė pėr 151 tenderėt me mbi 100 milionė lekė, por pėr 13,794 tenderė me vlerė totale rreth 75.1 miliardė lekė, pothuajse 3-fishi i tenderėve mbi 100 milionė lekė, tė analizuar nga “Porta Vendore”.

Konkretisht, duke analizuar shifrat kur ato kanė fituar tė vetme, por edhe nė bashkėpunim me operatorė tė tjerė, rezulton se kanė arritur tė marrin 20% tė vlerės totale tė 13,794 tenderėve, ose 15 miliardė lekė tė reja. Por, ajo qė vihet re ėshtė fakti qė nė vlerėn 15 miliardė lekė tė reja, kėto 10 kompani, 14.3 miliardė lekė i kanė fituar nga tenderėt mbi 100 milionė lekė dhe vetėm rreth 700 milionė lekė  nga tenderėt me vlerė mė tė vogėl se 100 milionė lekė, qė tregon qartė se ata konkurrojnė vetėm kur vlera e tenderit ėshtė tejet e lartė.

 

Pėr ēfarė u shpenzuan paratė

Paratė e tenderuara rezulton se kryesisht janė ndarė nė tre kategori. Ajo qė mban peshėn mė tė madhe janė punėt publike. Nga 151 tenderė pėr tė cilėt janė shpallur fituesit rezulton se 129 tė tillė, me vlerė totale rreth 21.2 miliardė lekė janė shpenzuar pėr punė publike, si rikonstruksione rrugėsh e shkollash, ndėrtime tė reja, qė nga rrugėt, godinat, ujėsjellės, parkime,  e shumė vepra tė tjera.

Po ashtu, njė pjesė tjetėr parash janė shpenzuar pėr kontrata publike pėr shėrbime. Konkretisht pėr kėtė kategori janė realizuar deri mė sot 17 tenderė me vlerė totale 610 milionė lekė tė reja. E thėnė ndryshe, kėto para janė shpenzuar mė sė shumti pėr shėrbimin e pastrimit tė mbetjeve urbane, pėr varrezat, pėr gjelbėrimin dhe dekorin. Por duhet theksuar se tenderė tė tillė me vlera mbi 100 milionė lekė tė reja janė zhvilluar vetėm nga 9 bashki nė total, pra mesatarisht dy tenderė pėr njė bashki.

Ndėrsa kategoria tjetėr qė janė ndarė kėto tenderė ėshtė ajo e kontratave publike tė furnizimit. Pėr kėtė kategori rezulton se janė zhvilluar vetėm 5 tenderė me vlerė totale rreth 611 milionė lekė tė reja. Kėto para kryesisht janė shpenzuar pėr pajisje me kamera sigurie, blerje materialesh hidraulike dhe tė llojeve tė tjera. Pra rezulton se shumica e parave tė tenderuara tė bashkive kanė shkuar pėr punė publike, konkretisht 79.4% e fondeve, ndėrsa 18.2% e tyre janė pėrdorur pėr shėrbime dhe vetėm 2.4% pėr furnizime.Multimedia: PortaVendore.al
Datė publikimi: 12 Shtator 2018
Titulli i publikimit: Ten companies win half of the 1 billion tenders of municipalities
Pėrshkrim i publikimit: Ndarja e re territoriale ka sjellė edhe mė shumė para pėr 61 bashkitė e reja, por nė 3 vitet e fundit vetėm 45 prej tyre kanė shpallur tenderė me vlerė mbi 100 milionė lekė tė reja, ose mbi 1 miliard lekė tė vjetra. Kėto para janė shpenzuar kryesisht pėr punė dhe shėrbime publike, por ajo qė fshihet pas kėtyre
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :