Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Rektori i UT-sė me 6 apartamente dhe 10 llogari bankare/Publikohen pasuritė e drejtuesve te universiteteve

1 vit mė parė
share()?>

Protesta e studentėve ėshtė kryefjala e zhvillimeve nė Shqipėri prej 10 ditėsh. Studentėt janė ngritur nė protestė duke kėrkuar plotėsimin e tetė kushteve, tė cilat kryeministri Rama i ka pranuar, por fillimisht kėrkon dialog. Ndėrkohė qė ditėn e sotme Rama u bėri njė ‘dush tė ftohtė’ rektorėve dhe dekanėve. Rama u shpreh se ndoshta duket rishikuar autonomia qė i ėshtė dhėnė universiteteve nga ligji i ri i arsimit dhe se pasi protesta tė mbarojė pėr sa kohė ai do tė jetė nė pushtet, do tė jetė protestues pėr universitetin. Por cila ėshtė pasuria e rektorėve? Open Data Albania siguroi deklarimet e pasurisė sė rektorėve. Drejtuesit e universiteteve kanė deklaruar pranė Inspektoratit tė Lartė tė Deklarimit tė Pasurive tė ardhurat e tyre tė majme, si dhe depozitat bankare, pasuritė e paluajtshme dhe tė ardhurat e familjes nė 2016.


Pranė ILDKP kanė deklaruar tė ardhurat Mynyr Koni, rektor i Universitetit tė Tiranės, Adem Bekteshi, rektor i Universitetit tė Shkodrės, Agron Cuka, Rektor i Universitetit tė Sporteve, Ali Jashari, rektor i Universitetit tė Korēės, Andrea Maliqari, rektor i universitetit Politeknik tė Tiranės. Arben Gjata, rektor i Universitetit tė Mjekėsisė nė Tiranė, Bari Musabelliu, rektor i Universitetit Bujqėsor tė Tiranės, Bektash Mema, rektor i Universitetit tė Gjirokastrės, Kastriot Caushi, rektor i Universitetit tė Arteve, Roland Zisi, rektor i Universitetit tė Vlorės.


Ajo qė bie nė sy nga tė ardhurat e rektorėve ėshtė fakti se pjesa mė e madhe e tyre zotėrojnė pasuri tė paluajtshme, mė shumė se njė banesė. Ndėrkohė qė disponojnė dhe shumė llogari bankare. Edhe rektori i Universitetit tė Tiranės, Mynyr Koni, rezulton tė jetė pronar i 5 apartamenteve, pronar toke dhe dyqanesh. Edhe rektorja e Universitetit tė Durrėsit, Kseanela Sotirofski, rezulton tė jetė me tė ardhura tė konsiderueshme. Ajo ka deklaruar 13 llogari bankare dhe depozita tė ardhurash nė emrin e saj dhe tė bashkėshortit.


Mynyr Koni, rektor i Universitetit tė Tiranės, rezulton tė jetė njė ndėr rektorėt mė tė pasur nė Shqipėri. Koni ka deklaruar se ėshtė pronar i 6 banesave dhe njė dyqani, 5 prej tė cilave i zotėron 100 pėr qind nė emrin e tij, ndėrsa njė banesė ka dhe sipėrfaqe toke dhe njė dyqan, rezultojnė nė emrin e bashkėshortes. Familja Koni, nė vitin 2016, rezulton tė ketė blerė njė apartament me vlerė 160 mijė euro dhe sipėrfaqe 219 metra katrorė. Ndėrsa 2 banesat e tjera, secila me sipėrfaqe rreth 90 metra katrorė, kanė deklaruar njė total prej 146 mijė eurosh. Familja Koni disponon 10 llogari bankare, tė cilat 5 nė emėr tė rektorit, 3 nė emėr tė bashkėshortes dhe 3 llogari nė emėr tė vajzės, secila me shuma tė konsiderueshme parash dhe eurosh.

Nga deklarimi i pasurisė pranė ILDKP-sė, rektori i Universitetit tė Mjekėsisė nė Tiranė rezulton tė ketė pėrfituar tė ardhura me shifra tė majme nga trashėgimia. Gjata ka pėrfituar nga testamenti i nėnės 7 prona, kryesisht truall me vlerė tė konsiderueshme. Nga ana tjetėr, rektorja e Universitetit tė Durrėsit, Kseanela Sotirofski, ka deklaruar me bashkėshortin zotėrimin 13 llogarive dhe depozitave bankare. Llogaritė nė emrin e bashkėshortit tė rektores sė universitetit “Aleksandėr Moisiu” arrijnė shuma tė konsiderueshme parash.


Nga njė krahasim tė ardhurash, rektori i Universitetit tė Korēės, Ali Jashari, rezulton tė jetė mė “i varfri” krahasuar me kolegėt e tij. Jashari, pėrveē banesės sė blerė me kredi nga shitja e njė apartamenti tė mėparshėm, ka deklaruar njė kredi pėr arredim shtėpie me vlerė 1 milion lekė. Po ashtu disponon njė kartė krediti me limit 2 mijė euro, limit overdrafti prej 300 mijė lekėsh, si dhe pronar i njė fondi librash prej 600 kopjesh, me vlerė 600 mijė lekė, shkruan panorama. Nga kontrolli i pasurive, rektori i Universitetit tė Shkodrės, Adem Bekteshi, rezulton tė jetė i vetmi qė ka marrė para hua te familjarėt. Bekteshi ka deklaruar vetėm dy banesa nė pronėsinė e tij, me njė vlerė rreth 6.2 milionė lekė, dhe dy makina, njėra prej tė cilave ka kushtuar 16 mijė euro. Ndėrkohė qė ka deklaruar se nuk disponon llogari bankare, Bekteshi ka deklaruar se ka marrė njė hua prej 3.8 milionė lekėsh tė rinj tek i vėllai./report.tv
Multimedia: TiranaPost.al
Kategoria e medias: Website
Datė publikimi: 13-12-2018
Titulli i publikimit: Rektori i UT-sė me 6 apartamente dhe 10 llogari bankare/Publikohen pasuritė e drejtuesve te universiteteve
Pėrshkrim i publikimit: Protesta e studentėve ėshtė kryefjala e zhvillimeve nė Shqipėri prej 10 ditėsh. Studentėt janė ngritur nė protestė duke kėrkuar plotėsimin e tetė kushteve, tė cilat kryeministri Rama i ka pranuar, por fillimisht kėrkon dialog.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :