Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Milot-Balldren, nuk ka surpriza pėr koncesionarin

1 vit mė parė
share()?>
Ministria e Infrastrukturės ka shpallur kompaninė fituese pėr ndėrtimin e autostradės Milot-Balldren. E drejta e ndėrtimit i jepet kompanisė qė bėri propozimin, dhe qė nė 2 vjet ka fituar 5 tenderė 

Pas rrugės sė Arbrit dhe autostradės Thumanė-Kashar, Ministria e Infrastrukturės dhe Energjisė ka shpallur kompaninė fituese pėr ndėrtimin e autostradės Milot-Balldren, si pjesė e paketės ‘1 miliard’. Kontrata e Partneritetit Publik-Privat do tė ketė njė vlerė prej 161.5 milionė eurosh, ndėrsa parashikon ndėrtimin dhe mirėmbajtjen pėr njė periudhė 13-vjeēare. Referuar formularit tė fituesit, kompania qė do tė kryejė punimet ėshtė “A.N.K SHPK”, e cila pėrfitoi edhe njė bonus prej 8.5 % tė pikėve nga Kėshilli i Ministrave pėr shkak tė rezultatit teknik dhe financiar tė propozimit tė pakėrkuar pėr kėtė aks rrugor. Mė 23 korrik, qeveria hapi tenderin pėr kėtė rrugė, me njė fond limit prej 161.5 milionė eurosh pėr njė segment rrugor prej vetėm 17.3 kilometra dhe me njė kosto mesatare prej 9.3 milionė eurosh. Projekti parashikon lidhjen e Milotit me fshatin Balldren pranė Shkodrės dhe pėrfshin ndėrtimin e njė tuneli 850 metra tė gjatė nėn malin e Shėngjinit si dhe dy ura mbi lumenjtė Mat dhe Drin.


Kjo nuk ėshtė kontrata e vetme qė kjo kompani ka fituar pėrgjatė 2 viteve tė fundit. Sipas tė dhėnave nga Open Data Albania ajo ka nėnshkruar 5 kontrata publike, si e vetme dhe nė bashkėpunim me kompani tė tjera, ndėrsa vlera totale e tyre pėrllogaritet nė rreth 7 milionė euro. Segmenti Milot-Balldre do tė ketė njė gjatėsi prej 18 km dhe shtrihet pėrgjatė aksit tė rrugės qė lidh Milotin me qytetin e Lezhės dhe devijohet si rrugė plotėsisht e re, nga nyja e qytetit te Lezhės deri ne Balldre ku me pas lidhet me rrugėn ekzistuese ne drejtim te Shkodrės. Pjesė e projektit ėshtė edhe ndėrtimi i dy urave te mėdha mbi lumin Mat dhe Drin, njė tuneli si dhe disa vepra tė vogla arti. Sipas Ministrisė sė Infrastrukturės dhe Energjisė, mendohet qė kjo rrugė tė jetė strategjike pėr vitet e ardhshme tė zhvillimit tė zonės sė bregdetit, ndėrsa lehtėson komunikimin me Malin e Zi. Parimi i shprehur nga qeveria pėr zgjedhjen e kontratave koncesionare pėr ndėrtimin e rrugėve ėshtė “angazhimi i kapitalit privat nė ekonomi”. Por kompanitė qė kanė fituar kontratat koncesionare aktualisht kanė vėnė nė dispozicion tė projekteve kapitale minimale, ndėrkohė qė qeveria ka premtuar se do tė japė “garanci sovrane” pėr kompanitė qė kėto tė fundit tė mund tė marrin kredi nė banka. 161.5 milionė euro ėshtė fondi pėr segmentin rrugor tė gjatė vetėm 17.3 kilometra, me kosto mesatare prej 9.3 milionė euroshMultimedia: Shekulli.com.al
Kategoria e medias: Website
Datė publikimi: 23-10-2018
Titulli i publikimit: Milot-Balldren, nuk ka surpriza pėr koncesionarin
Pėrshkrim i publikimit: Ministria e Infrastrukturės ka shpallur kompaninė fituese pėr ndėrtimin e autostradės Milot-Balldren. E drejta e ndėrtimit i jepet kompanisė qė bėri propozimin, dhe qė nė 2 vjet ka fituar 5 tenderė
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :