Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Infrastuktura/ Shpallet fituesi pėr koncesionin e rrugės nga Miloti nė Balldren

1 vit mė parė
share()?>
Pas Rrugės sė Arbrit dhe autostradės Thumanė-Kashar, ministria e Infrastrukturės dhe Energjisė ka shpallur kompaninė fituese pėr ndėrtimin e autostradės Milot-Balldren.

Pas Rrugės sė Arbrit dhe autostradės Thumanė-Kashar, ministria e Infrastrukturės dhe Energjisė ka shpallur kompaninė fituese pėr ndėrtimin e autostradės Milot-Balldren, si pjesė e paketės ‘1 miliard’. Kontrata e Partneritetit Publik-Privat do tė ketė njė vlerė prej 161.5 milionė eurosh, ndėrsa parashikon ndėrtimin, por edhe mirėmbajtjen pėr njė periudhė 13-vjeēare.

Referuar formularit tė fituesit, kompania qė do tė kryejė punimet ėshtė “A.N.K SHPK”, e cila kishte pėrfituar paraprakisht njė bonus prej 8.5% tė pikėve nga Kėshilli i Ministrave pėr shkak tė rezultatit teknik dhe financiar tė propozimit tė pakėrkuar pėr kėtė aks rrugor.

Kjo nuk ėshtė kontrata e vetme qė kjo kompani ka fituar pėrgjatė dy viteve tė fundit. Sipas tė dhėnave nga Open Data Albania, ajo ka nėnshkruar pesė kontrata publike, si e vetme, ashtu edhe nė bashkėpunim me kompani tė tjera, ndėrsa vlera totale e tyre llogaritet nė rreth shtatė milion euro.

Segmenti Milot-Balldre do tė ketė njė gjatėsi prej 18 km dhe shtrihet pėrgjatė aksit tė rrugės qė lidh Milotin me qytetin e Lezhės dhe devijohet si rrugė plotėsisht e re, nga nyja e qytetit te Lezhės deri nė Balldre, ku, mė pas, lidhet me rrugėn ekzistuese nė drejtim tė Shkodrės.

Pjesė e projektit ėshtė edhe ndėrtimi i dy urave tė mėdha mbi lumin Mat dhe Drin, njė tuneli, si dhe disa veprave tė vogla arti. Sipas ministrisė sė Infrastrukturės dhe Energjisė, mendohet qė kjo rrugė tė jetė strategjike pėr vitet e ardhshme sa i pėrket zhvillimit tė zonės sė bregdetit veriperėndimor, ndėrsa lehtėson komunikimin me Malin e Zi.
Multimedia: Shqiptarja.com
Kategoria e medias: Website
Datė publikimi: 23-10-2018
Titulli i publikimit: Infrastuktura/ Shpallet fituesi pėr koncesionin e rrugės nga Miloti nė Balldren
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :