Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

FOTO/ Zbulohet pasuria e Vangjush Dakos, njė pallat 11-katėsh dhe 10 llogari bankare

2 vite mė parė
share()?>
Ėshtė njė nga kryebashkiakėt mė tė pėrfolur nė radhėt e sė majtės. Nė 3 mandatet e tij nė krye tė bashkisė sė Durrėsit, Vangjush Dako ėshtė akuzuar shpesh nga kundėrshtarėt dhe opozita pėr konflikt interesi dhe pėrfitime tė paligjshme.

Ai ka hyrė nė politikė si biznesmen i njė firme betoni tė cilėn mė pas e kanė administruar familiarė tė tij. Nė media shpesh herė ėshtė pėrmendur pasuria e kryebashkiakut dhe familjarėve tė tij.

Nga njė investigim i bėrė nga “spending.data.al” jepet mėnyra se si ka ndryshuar pasuria e familjes Dako nė vite. Bashkėshortja dhe djali i Dakos rezultojnė me pasuri tė shumta, ndėrsa vetė kryebashkiaku deklaron shumė mė pak.

Prona mė e madhe qė Dako ka deklaruar 100% e tij ėshtė njė pallat 11-katesh me sipėrfaqe totale 3640 m2 nė vlerėn 72 000 000 lekė. Prona tjetėr e rėndėsishme e Dakos ėshtė njė tokė truall me sipėr 1 800 m2 nė vlerėn 50 000 dollarė. Njė tjetėr pronė ėshtė njė apartament me sip. 130 m2 nė vlerėn 40 000 dollarė.

Ai deklaron se ėshtė pronar i 3 magazinave dhe njė garazhi me sipėrfaqe 100 m2 nė vlerėn 15 000 dollarė. Pėr kėto prona Vangjush Dako ėshtė pronar i vetėm me 100 % te aksioneve. Nuk mungojnė nė pasurinė e tij edhe 2 automjeteve tė shtrenjta, njė veture tip Mercedes Benz nė vlerėn 25 000 euro dhe njė BMW nė vlerėn 700 000 lekė.

Pėr vitin 2016 ai ka deklaruar se ka pasuri nė bankė 140 000 lekė, por dhe njė llogari tjetėr nė vlerėn 4 000 euro. Rroga e Dakos si kryetar bashkie ėshtė 1 397 528 lekė tė cilės i shtohen edhe tė ardhurat si anėtar i Kėshillit tė Qarkut Durrės nė vlerėn 140 845 lekė.

Bashkėshortja, Alba Dako, ka tė ardhura nga paga si pėrgjegjėse laboratori nė Drejtorinė Rajonale Shėndetėsore, 647 737 lekė. Familja Dako ka gjithsej 10 llogari bankare, por edhe njė detyrim tė papaguar prej 2314 euro nė njė llogari bankare.

1) Gjendje llogari bankare mė 31 dhjetor, 2 675 euro.
2) Gjendje llogari bankare mė 31 dhjetor, 11 016 dollar.
3) Gjendje llogari bankare mė 31 dhjetor, 17 845 lekė.
4) Gjendje llogari bankare mė 31 dhjetor, 381 395 lekė.
5) Gjendje llogari bankare mė 31 dhjetor, 843 658 lekė.
6) Gjendje llogari bankare mė 31 dhjetor, 10 818 lekė.
7) Gjendje llogari bankare mė 31 dhjetor, 180 lekė.
8) Gjendje llogari bankare mė 31 dhjetor, 200 euro.
9) Detyrim i papaguar kartė krediti, 2 314 lekė.
10) Djali, Xhorxhi Dako, zotėrues i 35% tė aksioneve tė shoqėrisė Artic-Group shpk, 966 000 lekė, me para marrė borxh nga xhaxhai.
11) Djali, Xhorxhi Dako, zotėrues i 20% tė aksioneve tė shoqėrisė DB Wash International, 20 000 lekė

Multimedia: lapsi.al
Kategoria e medias: Website
Datė publikimi: 12/07/2018
Titulli i publikimit: FOTO/ Zbulohet pasuria e Vangjush Dakos, njė pallat 11-katėsh dhe 10 llogari bankare
Pėrshkrim i publikimit: Ėshtė njė nga kryebashkiakėt mė tė pėrfolur nė radhėt e sė majtės. Nė 3 mandatet e tij nė krye tė bashkisė sė Durrėsit, Vangjush Dako ėshtė akuzuar shpesh nga kundėrshtarėt dhe opozita pėr konflikt interesi dhe pėrfitime tė paligjshme.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :