Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Stoku i Investimeve tė Huaja Direkte sipas vendit tė origjinės 2012 - 2017

2 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka pėrditėsuar tė dhėnat e stokut tė Investimeve tė Huaja Direkte (IHD) nė ekonominė shqiptare sipas tė dhėnave tė publikuar nga Banka e Shqipėrisė. Stoku i Investimeve tė Huaja Direkte pėrfaqėson nivelin e Investimeve Direkte nė njė pikė tė caktuar kohore. Ndryshe stoku i IHD-ve pėrfaqėson vlerėn e aseteve qė zotėrojnė tė huajt nė ekonominė shqiptare, nė formėn e kapitalit dhe huave neto qė ata kanė dhėnė pėr kompanitė rezidente.  
Nė fund tė vitit 2017, stoku i Investimeve tė Huaja Direkte nė ekonominė shqiptare arriti nė 6.5 miliardė euro, ēka shėnon vlerėn mė tė lartė historike. Vlera e aseteve qė tė huajt zotėrojnė nė Shqipėri ka ardhur nė rritje nga viti nė vit, dhe nga 3.9 miliardė euro qė ishte nė vitin 2012 ka mbėrritur nė 6.5 miliardė euro nė fund tė vitit tė kaluar. 

Stoku i Investimeve tė Huaja Direkte IHD-ve 2012 - 2017

Burimi: BSH
Komente dhe analiza: ODA
Burimi: BSH
Komente dhe analiza: ODA

Open Data Albania ka hulumtuar edhe origjinėn e investimeve tė huaja direkte nė Shqipėri sipas vlerave dhe viteve. Vendi me stokun mė tė lartė tė IHD-ve mbete Greqia. Nė fund tė vitit 2017 stoku i investimeve tė kompanive greke nė Shqipėri ishte 1.28 miliardė euro ose 19.6 pėr qind e totalit. 
Shtete tė tjera me peshė pėr sa i pėrket Investimeve tė Huaja Direkte nė Shqipėri janė Zvicra me 13.6 pėr qind, Kanadaja me po 13.6 pėr qind dhe Holanda me 13%. Kompanitė italiane dhe ato turke zotėrojnė respektivisht 10 pėr qind dhe 8 pėr qind tė Investimeve tė Huaja Direkte nė Shqipėri, ndėrsa Austria zotėron 6.4 pėr qind. 

Burimi: BSH
Komente dhe analiza: ODA

Investimet greke nė vend pėrgjithėsisht janė tė shtrira nė sektorin bankar, atė tė telekomunikacioneve, por edhe sektorė tė tjerė prodhues. Pėr Kanadanė, pjesa dėrrmuese e investimeve pėrfaqėsohet nga Bankers Petroleum, ndėrsa nė rastin e Zvicrės pesha e lartė e investimeve lidhet me gazsjellėsin Transadriatik. 
Interesante ėshtė se si ka ndryshuar ndėr vite stoku i Investimeve tė Huaja Direkte sipas vendit tė origjinės. Tė dhėnat tregojnė se Greqia ka pasur pak a shumė njė nivel konstant tė stokut tė Investimeve tė Huaja nė 3 vitet e fundit. Ndėrsa, vendi me rritjen mė tė madhe ėshtė Zvicra, e cila nė 3 vitet e fundit i ka rritur me mbi 10 herė investimet nė Shqipėri, nga 79.4 milionė euro nė vitin 2014 nė 888.3 milionė euro nė fund tė 2017. 
 
IDH-te sipas origjinės ne Shqipėri 2014-2017 

Burimi: BSH
Komente dhe analiza: ODA
Burimi: BSH
Komente dhe analiza: ODA
Po kėshtu njė tjetėr vend me rritje tė vrullshme tė Investimeve tė Huaja nė Shqipėri ėshtė edhe Holanda. Stoku i Investimeve holandeze nė Shqipėri u rrit nga 506 milionė euro nė 2014-ėn nė 845.7 milionė euro nė fund tė vitit tė kaluar me njė rritje prej gati 70 pėr qind. 
Nė rastin e Zvicrės, rritja e investimeve tė huaja i dedikohet thuajse tėrėsisht gazsjellėsit Transadriatik, ndėrsa pėr Holandėn ajo ka ardhur nga kompania e naftės Shell, por edhe si pasojė e faktit se njė sėrė kompanish koncesionare (partneritete publike dhe private) qė janė nė Shqipėri po vijnė nga Holanda.
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Open Data Albania