Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Nė sitėn e Vettingut edhe prokurori i Tahirit, cila ėshtė pasuria qė ka deklaruar

2 vite mė parė
share()?>
Ditėn e martė nė orėn 11:30, pėrballė Komisionit tė Pavarur tė Kualifikimit do tė jetė nė seancė dėgjimore prokurori i Krimeve tė Rėnda, Dritan Prenēi. Ky i fundit ėshtė edhe njė ndėr prokurorėt qė heton ish-ministrin e Brendshėm, Saimir Tahiri.

Prenēi ka nė dorė edhe dosje si ajo e Orest Sotės, qė ėshtė bashkuar mė atė tė ish-ministrit, si dhe ndiqte procedimin penal pėr llogari tė Shqipėrisė, tė financierit tė Habilajve, Nezar Seitit, i cili u ekstradua nė janar tė kėtij viti mes shumė polemikash. Ndryshe nga shumė kolegė tė tij, Dritan Prenēi ka deklaruar ndėr vite njė pasuri modeste.

Kėshtu, sipas tė dhėnave tė “Open Spending Albania”, Prenēi ka deklaruar nė ILDKPKI se nė vitin 2008 ėshtė bėrė pronar i njė apartamenti banimi 78 metra katrorė nė Tiranė, i cili ėshtė blerė atė vit nė shumėn 31,204 euro me kredi bankare. Nė vitin 2011, Prenēi ka deklaruar se ka marrė edhe hipotekėn e apartamentit.

Gjithashtu, atė vit Prenēi ka deklaruar nė pronėsi edhe njė automjet qė e ka blerė pėr 2,000 euro. Kėto janė pasuritė e paluajtshme tė prokurorit Dritan Prenēi. Ai ka deklaruar edhe njė kredi tjetėr me interes 3 pėr qind, nė shumėn 2,596,000 euro me njė afat prej 96 muajsh.

Ai ka paguar thuajse 30 % tė vlerės sė saj deri mė tani. Nė deklaratat e tij tė pasurisė, Prenēi nuk ka pėr tė deklaruar shumė, veēse tė ardhurat nga puna e tij si prokuror pranė Prokurorisė sė Krimeve tė Rėnda dhe pagėn e bashkėshortes.Multimedia: lapsi.al
Kategoria e medias: Website
Datė publikimi: 02/06/2018
Titulli i publikimit: Nė sitėn e Vettingut edhe prokurori i Tahirit, cila ėshtė pasuria qė ka deklaruar
Pėrshkrim i publikimit: Ditėn e martė nė orėn 11:30, pėrballė Komisionit tė Pavarur tė Kualifikimit do tė jetė nė seancė dėgjimore prokurori i Krimeve tė Rėnda, Dritan Prenēi. Ky i fundit ėshtė edhe njė ndėr prokurorėt qė heton ish-ministrin e Brendshėm, Saimir Tahiri.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :