Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Prokurori i dosjes 'Tahiri' para Vetingut mė 5 qershor

2 vite mė parė
share()?>
Komisioni i Pavarur i Kualifikimit parashikon tre seanca dėgjimore pėr javėn e ardhshme ku dy prokurorė dhe njė gjyqtar do tė dėgjojnė nga trupa gjykuese pėrfundimet e kontrollit tė pasurisė, integritetit dhe profesionalizmit tė tyre. Njėri prej tyre ėshtė edhe Dritan Prenēi, prokuror i Krimeve tė Rėnda angazhuar me dosjen “Tahiri”.

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka parashikuar seancėn dėgjimore me Prokurorin e Krimeve tė Rėnda, Dritan Peēi, pėr datėn 5 qershor nė orėn 11:30 minuta. Ky i fundit ėshtė njė ndėr prokurorėt qė po heton ish-ministrin e Brendshėm, Saimir Tahiri, por Prenēi ka nė dorė edhe dosje si ajo e Orest Sotės si dhe financierit tė Habilajve, Nazer Seiti pėr ekstradimin e tė cilit ėshtė nė hetim disiplinor nga prokuroria e Durrėsit, sėbashku me kolegun e tij Vladimir Mara.

Sipas tė dhėnave tė deklaruara deri nė vitin 2015 tė publikuara nė Open Spending Data, Prenēi ka deklaruar nė vitin 2008 pronėsinė e njė apartamenti me sipėrfaqe 78 m2 dhe vlerė thuajse 32 mijė euro, tė blerė me kredi bankare pėr shlyerje nė 10 vjet. Por nė 2011-n, prokurori ka deklaruar njė tjetėr kredi bankare me afat shlyerje 8 vjet, nėpėrmjet sė cilės ka shlyer nė total edhe kredinė e marrė pėr blerjen e apartamentit.

Nė pronėsi tė tij ka edhe njė makinė tip Volswagen me vlerė 2000 euro. Burim tė tė ardhurave, prokurori deklaron pagėn e tij dhe tė bashkėshortes, tė cilat do tė kalojnė nė sitėn e trupės gjykuese tė Vettingut tė pėrbėrė nga Genta Tafa (Bungo), Pamela Qirko, Suela Zhegu.

Pėrveē Ditan Prenēit po nė 5 Qershor nė orėn 10 tė mėngjesit pėrballė Komisionit tė Pavarur tė Kualifikimit do tė jetė edhe gjyqtari i Gjykatės sė Lartė, Edmond Islamaj, ndėrsa njė ditė mė parė, nė 4 qershor KPK do tė zhvillojė seancėn dėgjimore me prokuroren e Prokurorisė sė Pėrgjithshme, Anila Leka./abcnews.alMultimedia: Syri
Kategoria e medias: Website
Datė publikimi: 03/06/2018
Titulli i publikimit: Prokurori i dosjes 'Tahiri' para Vetingut mė 5 qershor
Pėrshkrim i publikimit: Komisioni i Pavarur i Kualifikimit parashikon tre seanca dėgjimore pėr javėn e ardhshme ku dy prokurorė dhe njė gjyqtar do tė dėgjojnė nga trupa gjykuese pėrfundimet e kontrollit tė pasurisė, integritetit dhe profesionalizmit tė tyre. Njėri prej tyre ėshtė edhe Dritan Prenēi, prokuror i Krimeve tė Rėnda angazhuar me dosjen “Tahiri”.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :