Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Prokurimet publike tė bashkive, 10 pėrqind e tenderėve me klientelizėm

2 vite mė parė
share()?>
Tė paktėn 10 pėr qind e tenderėve dhe kontratave tė prokuruara nga bashkitė e gjithė vendit kanė problem ligjore, korruptive, klientelizmi dhe proceduriale.

Sipas njė studimi tė Open Procurement Albania, qė merr nė vėzhgim tenderėt qė prej korrikut 2015, janė tė paktėn 1612 tendera qė kanė shkelje tė ligjit dhe parimeve tė prokurimit publik si mungesa e garės, pabarazia apo klientelizmi gjatė garės.

Rastet mė tė shpeshta janė tenderėt me mungesė gare pėr fitimin e kontratės ose konkurrencės sė munguar me vetėm njė operator ekonomik nė garė, fenomen ky shumė i pėrhapur gjatė qeverisjes Rama.

Sipas Open Procurement Albania, cilat janė llojet e shkeljeve mė tė pėrhapura?

1.Mungesa e konkurrencės

Prokurimi zhvillohet me njė konkurrent tė vetėm. Ligji shqiptar i lejon kėto lloj procedurash. Shpesh kėto procedura mė shumė se mungesė konkurrence nė treg shfaqin opsione tė formulimit tė kritereve dhe afateve pėr dorėzim dokument nė favor tė njė kompanie tė paramenduar klienteliste. Kėto tendera meritojnė tė konsiderohen tė ekspozuara dhe me risk.

Nga 1612 tenderė me shkelje nė total, nė 953 raste ka pasur mungesė konkurrence.

2.Skualifimi i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit

Pavarėsisht se sa operatorė marrin pjesė ėn tender, vetem operatori fitues kualifikohet, ndėrsa operatorėt e tjerė skualifikohen pėr arsye tė ndryshme teknike apo proceduriale dhe oferta e tyre nuk merret fare parasysh.

Nga 1612 tenderė me shkelje nė total, nė 399 raste ka pasur skualifikim tė tė gjithė operatorėve, pėrveē atij fitues.

3.Mungesė Gare, negocim i drejtpėrdrejtė (mbi 5 milion lekė)

Janė kontrata pa garė qė lidhen si pasojė e bisedimeve mes autoritetit dhe kompanive. Kėto do duhej tė lejohen vetėm nė raste tė caktuara, ku njė situatė emergjente shoqėrohet me nevojėn pėr ndėrhyrje tė shpejtė pėrmes njė kontrate. Nė secilin rast publikimi i kontratės duhet tė ketė nė mėnyrė eksplicite arsyen qė ēoi nė kushtet e negocimit tė drejtpėrdrejtė. Pėr ēdo procedurė negocim i drejtpėrdrejtė pa shpjegim eksplicit tė arsyes, do tė vendoset njė red flag (flamur i kuq qė tregon rrezik)

Nga 1612 tenderė me shkelje nė total, nė 114 raste ka pasur negocim tė drejtėpėrdrejtė, pa hapur fare garė.Multimedia: exit
Kategoria e medias: Website
Datė publikimi: 29-05-2018
Titulli i publikimit: Prokurimet publike tė bashkive, 10 pėrqind e tenderėve me klientelizėm
Pėrshkrim i publikimit: Tė paktėn 10 pėr qind e tenderėve dhe kontratave tė prokuruara nga bashkitė e gjithė vendit kanė problem ligjore, korruptive, klientelizmi dhe proceduriale. Sipas njė studimi tė Open Procurement Albania, qė merr nė vėzhgim tenderėt qė prej korrikut 2015, janė tė paktėn 1612 tendera qė kanė shkelje tė ligjit dhe parimeve tė prokurimit publik si mungesa e garės, pabarazia apo klientelizmi gjatė garės.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :