Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

“ Dy deputetėt pasuri miliona euro, por marrin ndihmė ekonomike”, Kristo-Xhaxhiut: Ēa tė them? Ka nga ata qė…

2 vite mė parė
share()?>
Nė emisionin e mėngjesit tė Xhaxhiut nė ‘Fax News’ sot ishte i ftuar pedagogu Erion Kristo pėr tė diskutuar nė lidhje me ngjarjet dhe fenomenet negative qė po ndodhin nė vendin tone, ku ai mbetet njė nga zėrat kryesorė qė ngreh problemet e shoqėrisė.

Sipas tij problematik ėshtė dhe brezi qė po rritet nė Shqipėri, ku mjafton tė shikosh se si mblidhen nė grupe pėr tė vrarė njėri-tjetrin pėr tė kuptuar situatėn alarmante.

Ndėrsa shprehu mendimin e tij pėr tema tė ndryshme ai foli edhe pėr drejtėsinė qė sipas tij vepron me dy standarte, duke risjellė nė vėmendje rastin e kuksianėve tė cilėt protestuan pėr njė tė drejtė bazike dhe u futėn nė burg. Kristo iu referua edhe vetingut, si njė sistem qė synon qė tė pastrojė drejtėsin shqiptare.

Por ai edhe kėtu ėshtė shumė skeptik, pasi deklaroi se nuk ėshtė bėrė njė analizė pėr tė gjetur shkaqet e vėrteta se ku ka ēaluar sistemi, duke shtuar se do kishte preferuar qė edhe ata tė vetingut tė kontrolloheshin nga dikush. Njė problem tjetėr sipas tij ėshtė vonesa e madhe e procesit, ndėrkohė qė shoqėria shqiptare pret me padurim drejtėsi.

“Vetingun e mendoja qė do tė ishte njė proces, pėr tė clėn shoqėria shqiptare ka dhėnė shumė para qė tė sillte drejtėsi, por unė do doja qė puna e tyre tė kontrollohej, gjykatėsit hiqen nga puna se nuk justifikohen lekėt, por unė do doja tė analizohej sistemi i drejtėsisė, ku ēalon puna, por kjo s’po del. Dhe tjetra se sa ngadalė e kanė marrė, ndėrkohė qė ne shqiptarėt preisim dita, ditės drejtėsinė”, deklaroi ai Kristo.

I ngacmuar nga Xhaxhiu pėr pasurinė prej 150 milionė eurove, tė 140 deputetėve tė Kuvendit tė bėra publike nga “Open Data Albania”, Erion Kristo deklaroi se shumė prej tyre nuk e dinė se pse janė aty, duke nėnvizuar se ka edhe tė ndershėm. Por njė pjesė sipas tij janė kthyer nė hajdutė, qė ai i krahasoi me ‘xhepistė’.

Xhaxhiu: Pasuria e deputetėve, 150 milionė euro pasuri. 360 shtėpi, Adnor Shameti i PS, 27 shtėpi, Astrit Veliaj i PD, 27 shtėpi, Tom Doshi 15, por jo vetėm kaq, ka deputetė qė paguhen me ndihmė ekonomike, Fate Velaj, deputet i PS, pasuria 1.8 milionė euro dhe merr ndihmė ekonomike, Nard Ndoka, merr ndihmė, 900 mijė euro pasuri ka deklaruar….

Kristo: Po ēfarė tė them…ka dhe deputetė qė nuk vjedhin dhe nuk janė tė korruptuar, ka edhe nga ata qė nuk e dinė pse janė aty, njė deputet nė shumė raste bėn njė vrimė nė ujė, kjo marrja e lekėve apo falsifikimi i ligjit pėr tė marrė ato dieta tė qelbėta, ėshtė katastrofė…

I pyetur nėse kaq meritojmė ne si popull, shpesh edhe siē thuhet nga vetė shqiptarėt, ai u shpreh se asnjė popull nuk e meriton tė dhunohet apo tė vidhet, por kėtė nuk e kanė pėsuar vetėm shqiptarėt. Ai iu referua rasteve tė tjera kur popuj shumė tė emancipuar kanė rėnė pre e diktatorėve, si nė Spanjė, Rusi, Gjermani, apo edhe Itali por edhe Greqia me luftėn civile.

“Asnjė popull nuk e meriton tė dhunohet, grekėt hanin dorėn nė kohėn e diktaturės, ēdo popull mund tė shtypet. Asnjė popull nuk meriton tė vidhet, fajin kryesorė e ka elita politike hajdute, ka pjesėn e vet edhe elita intelektuale qė sheh menderen e vet, edhe ēdo njeri qė na shikon ka pjesėn e vet qė nuk i bie problemit por komshiut”, tha Kristo.

Gjatė emisionit pati dhe telefonata tė shumta dhe mesazhe nga publiku qė shprehnin shqetėsimet e tyre dhe mllefin pėr mėnyrėn si po drejtohet vendi, ndėrsa njėri prej tyre, i cili bėri tė ditur se ishte votues PS-sė deklaroi se ėshtė i kėnaqur qė kryeministri e ka nė dorė i vetėm timonin, ndėrsa pedagogu iu pėrgjigj se e rėndėsishme ėshtė se ku po na ēon, duke theksuar se Rama ka gjithēka nė dorė nė vend, tė gjitha pushtetet.

Ai u shpreh se nuk kritikon qeverinė, por qeverisjen pavarėsisht se kush janė. Duke iu referuar njė ndėrhyrje tė njė qytetari i cili deklaroi se e vetmja zgjidhje ėshtė ikja nga vendi, por as nė Europė nuk tė mban askush pasi kryeministri bėn thirrje qė ti kthejnė pėrsėri, Erion Kristo ndėr tė tjera, deklaroi se ndryshimi duhet filluar qė tek mėnyra se si rrisim fėmijėt tanė, “Duhet ti edukojmė me ndjenjėn e pėrgjegjėsisė”, theksoi ai.Multimedia: faktor.al
Kategoria e medias: Website
Datė publikimi: 29-05-2018
Titulli i publikimit: “ Dy deputetėt pasuri miliona euro, por marrin ndihmė ekonomike”, Kristo-Xhaxhiut: Ēa tė them? Ka nga ata qė…
Pėrshkrim i publikimit: Nė emisionin e mėngjesit tė Xhaxhiut nė ‘Fax News’ sot ishte i ftuar pedagogu Erion Kristo pėr tė diskutuar nė lidhje me ngjarjet dhe fenomenet negative qė po ndodhin nė vendin tone, ku ai mbetet njė nga zėrat kryesorė qė ngreh problemet e shoqėrisė. Sipas tij problematik ėshtė dhe brezi qė po rritet nė Shqipėri, ku mjafton tė shikosh se si mblidhen nė grupe pėr tė vrarė njėri-tjetrin pėr tė kuptuar situatėn alarmante.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :