Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

I varfėri i Gjykatės sė Apelit, Valbon Ēekrezi i “zhytur” nė kredi drejt Vettingut

2 vite mė parė
share()?>
Reforma nė drejtėsi ka hyrė nė njė fazė tė re zbatimi. Vettingu veēse ka dhėnė rezultatet e para tė pastrimit tė drejtėsisė.

Gjyqtarėt dhe prokurorėt, qė u janė bindur politikės dhe qė u kanė shėrbyer grupeve dhe klaneve mafioze, pritet tė jenė jashtė dyerve tė institucionit tė drejtėsisė.
Kjo ėshtė pritshmėria e opinionit publik, i cili ėshtė i lodhur nga instalimi i njerėzve tė paaftė, tė dėshtuar dhe tė korruptuar nė gjykata dhe prokurori.

Me ato qė kemi parė dhe dėgjuar tek gjyqtarėt dhe prokurorėt qė janė paraqitur deri mė tani para Komisionit tė Vettingut, duket se surpizat do tė jenė tė mėdha, nė tė ardhmen. CNA.al vijon publikimin e pasurisė pėr tė gjithė gjyqtarėt dhe prokurorėt pa dallim dhe referuar denoncimeve apo njerėzit qė i njohin nga afėr, disa deklarata pasurie duken tė pabesueshme.

Kujtojmė se vetėm pak kohė ish-gjyqtari i Apelit Shkėlqim Miri ra nė pranga pėr korrupsion si dhe nė shtėpi iu gjetėn 300 milion lekė nė banesė, tė cilat nuk i kishte deklaruar pranė Inspektoriatit tė Deklarimit tė Pasurisė.

Gjatė kontrollit nė banesė atij iu gjetėn 300 milionė lekė tė vjetra dhe njė shumė tjetėr eurosh qė dyshohet tė jenė marrė nė kėmbim pėr tė ndryshuar kualifikimin e njė vrasjeje tė ndodhur nė Burrel, nė vitin 1997.

Por sipas tė dhėnave tė publikuara nga Open Spending Albania, vėrehet se ish- gjyqtari ka deklaruar njė pagė dhe pasuri modeste.

Me deklarimin e pasurisė qė ka bėrė deri nė vitin 2014, nuk justifikohet shuma e parave tė gjetura nė banesė.
A ka tė tjerė nė sistemin e drejtėsisė si ky ish-gjyqtar? Komisioni i Vettingut do tė na e vėrtetojė ditėt nė vijim.

Kėtė radhė do tė sjellim pasurinė e gjyqtarit tė Apelit tė Durrėsit Valbon Ēekrezi.
Gjyqtari nė fjalė, rezulton i varfėr, dhe i varur nga paga dhe kredia.

Ashtu si njė pjesė e madhe e gjyqtarėve dhe prokurorėve edhe Ēekrezi rezulon se ka njė kredi prej 50 000 euro, prej sė cilės ka paguar vetėm 3 840 euro.
Deklarata e pasurisė dorėzuar me datėn 30.03.2017
Llogari rrjedhėse e pagės me balancė nė datėn 31.12.2016, nė shumėn 72 274 lekė.
Llogari euro pėr pagesėn e kredisė me balancė 50.48 euro.

Tė ardhura nga paga pėr vitin 2016 nė shumėn 1 432 811 lekė.
Vazhdon shlyerja e kredisė e marrė me datė 29.08.2008 nė shumėn 50 000 euro. Detyrimi i shlyer nė shumėn 3 840 euro, ndėrsa detyrimi i pashlyer nė shumėn 34.823 euro.Multimedia: Pamflet online
Kategoria e medias: Website
Datė publikimi: 13/05/2018
Titulli i publikimit: I varfėri i Gjykatės sė Apelit, Valbon Ēekrezi i “zhytur” nė kredi drejt Vettingut
Pėrshkrim i publikimit: Reforma nė drejtėsi ka hyrė nė njė fazė tė re zbatimi. Vettingu veēse ka dhėnė rezultatet e para tė pastrimit tė drejtėsisė. Gjyqtarėt dhe prokurorėt, qė u janė bindur politikės dhe qė u kanė shėrbyer grupeve dhe klaneve mafioze, pritet tė jenė jashtė dyerve tė institucionit tė drejtėsisė.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :