Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Bashkia Tiranė: miliona euro nė tendera tė dyshimtė pėr parkimin nėntokėsor nė Sheshin Italia

2 vite mė parė
share()?>
Bashkia Tiranė i ka dhėnė 2,5 milionė euro Albstar shpk, kompanisė qė po ndėrton stadiumin e ri kombėtar, pėr ndėrtimin e parkimit nėntokėsor nė Sheshin Italia, para stadiumit. I gjithė ndėrtimi do tė financohet nga buxheti i Bashkisė.

Tenderi ėshtė zhvilluar nė 18 dhjetor 2017 dhe kontrata ėshtė lidhur nė 11 janar 2018. Parkimi do tė ketė 196 vende tė ndara nė dy nivele, niveli i parė 92 vende dhe niveli i dytė 104 vende.

Tenderi pėr zgjedhjen e Albstar ka pėrsėritur tė njejtėn formulė qė pėrdoret rėndom pėr tė “pėrzgjedhur” me tender fitues te4 paracaktuar. Nė tender kanė marrė pjesė 6 kompani. Pesė kompani janė skualifikuar nga komisioni i tenderit i Bashkisė Tiranė pėr mosplotėsim tė kushteve teknike, duke lėnė kėshtu fitues automatik tė tenderit kompaninė Albastar shpk. Katėr nga pesė kompanitė e skualifikuara kishin ofertė financiare mė tė ulėt se Albstar dhe pėrvojė tė gjėrė nė fushėn e ndėrtimin.

Albstar u bė fillimisht e njohur pėr publikun kur ajo u pėrzgjodh nga Federata Shqiptare e Futbollit dhe qeveria shqiptaresi projektuese, financuese dhe ndėrtuese e stadiumit tė ri kombėtar, pėrmes njė procedure tė dyshimtė nė mos tė paligjshme sikurse kemi shpjeguar mė parė kėtu dhe kėtu.

Projektimi i parkimit ka kushtuar rreth 7,6 milionė lekė, afėrsisht 57 mijė euro dhe ėshtė financuar, gjithashtu nga buxheti i Bashkisė Tiranė. Projektimi ėshtė realizuar nga klientė tė zakonshėm tė qeverisė Rama, tė cilėt ndėr tė tjera kanė projektuar dhe mbikqyrur ndėrtimin e stadiumit tė ri kombėtar.

Sfera Studio e Artan Shkrelit, ish-kėshilltarit tė Ramės nė mandatin e parė dhe, tani zėvendės ministėr i energjisė dhe Marco Casamonti i firmės Archea Associati, projektues i stadiumit tė ri kombėtar pėr llogari tė Albstar shpk, janė projektuesit kryesorė tė parkimit.

Pjesė e ekipit projektues ėshtė edhe Ave Counsulting, kompania e Arben Dervishaj, shefi i sektorit tė infrastrukturės sportive nė FSHF dhe supervizori i ndėrtimit tė stadiumit tė ri—me gjasa nė konflikt tė hapur interesi, pasi ai duhet tė supervizojė Albstarin nė ndėrtimin e stadiumit, ndėkohė qė nė projektin e parkimit do tė jetė bashkėpunėtor me Albstar.

Projektimi i punimeve hidroteknike ėshtė bėrė nga Alket Kumaraku, ndėrsa i punimeve qė lidhen me mbrojtjen nga zjarri dhe shpėtimin janė bėrė nga Artan Dersha—tė dy kanė qenė pjesė e ekipit tė studios Atelier 4, bashkėprojektuese e stadiumit tė ri kombėtar me Casamontin, dhe pėrfituese e shumė projekteve tė tjera tė “rilindjes urbane”.

Ndėrkohė, mbikqyrja e punimeve, me kosto rreth 2,4 milionė lekė, afėrsisht 16 mijė euro, i ėshtė dhėnė firmės Zenith&Co shpk, e cila ėshtė pjesė e konsorciumit qė ka fituar ndėrtimin e shkollave tė para me PPP nga Bashkia Tiranė, sė bashku me AgiCons dhe MET Engineering. Nė mėnyrė kurioze, Zenith&Co ėshtė nėn hetim nga prokuroria nė dosjen e famshme tė autostradės Tiranė-Elbasan pėr tė cilėn po hetohen edhe ish-drejtuesit e Drejtorisė sė Pėrgjithshme tė Rrugėve, Andi Toma dhe Dashamir Xhika.Multimedia: exit
Kategoria e medias: Website
Datė publikimi: 05-05-2018
Titulli i publikimit: Bashkia Tiranė: miliona euro nė tendera tė dyshimtė pėr parkimin nėntokėsor nė Sheshin Italia
Pėrshkrim i publikimit: Bashkia Tiranė i ka dhėnė 2,5 milionė euro Albstar shpk, kompanisė qė po ndėrton stadiumin e ri kombėtar, pėr ndėrtimin e parkimit nėntokėsor nė Sheshin Italia, para stadiumit. I gjithė ndėrtimi do tė financohet nga buxheti i Bashkisė.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :