Ndryshimi i fundit: E Diel, 22 Mars 2020

Si fitoi kompania e nipit tė deputetit tė PS-sė, 13 miliardė lekė tendera

2 vite mė parė
share()?>
JUXHIN MUSTAFARAJ/ Kompania e nipit tė deputetit tė Partisė Socialiste, Sadri Abazi, ka fituar 13.4 miliardė lekė ose 12.8 milionė dollarė vetėm gjatė viteve 2016-2017 nga tenderat e 7 bashkive. Kompania quhet “AlkoImpex General Construcion SHPK” dhe sipas tė dhėnave tė “Open Data Albania” ka garuar nė 19 procedura tenderimi dhe ka arritur tė fitojė 17 tendera. “Alko Impex” ka si administrator Arbėr Abazin, nipin e deputetit socialist Sadri Abazi. Sipas tė dhėnave zyrtare tė Qendrės Kombėtare tė Biznesit, kompania ėshtė regjistruar qė nė vitin 2008 dhe nė vitin 2017 ka vendosur tė largojė administratorin e saj. “Mė datė 04.04.2017 ėshtė vendosur largimi i administratorit Ervis Toska”, thuhet nė dokumentet e QKB-sė.

tenderat

Pas Ervis Toskės, kompania ka zgjedhur si administrator Arbėr Abazin. Kontratat mė tė mėdha kompania “Alko-Impex” i ka fituar me Bashkinė e Tiranės, kryesisht nė ofrimin e shėrbimeve tė pastrimit tė kryeqytetit. Vetėm nga kontratat me Bashkinė e Tiranės, sipas tė dhėnave tė “Open Data Albania”, firma e nipit tė Sadri Abaziut ka fituar 8.7 milionė dollarė pėr “Shėrbimi i Pastrimit tė Zonės Tirana III”.

Kompania nė fjalė ka fituar katėr tendera nė Bashkinė e Librazhdit me njė vlerė totale prej rreth 683 mijė dollarėsh. Pėr tenderin e pastrimit tė qytetit tė Librazhdit, kjo firmė ka fituar 51 mijė dollarė dhe kontrata ėshtė lidhur mė datė 27.10.2017. Ndėrkohė qė ka marrė dhe tendera tė tjerė, si “Mirėmbajtje tė objekteve tė Arsimit, Kulturės, riparime, lyerje, mirėmbajtje tė ndryshme”.

Pėrballė “Alko-Impex” garonin 4 kompani tė tjera, por nuk e kanė fituar tenderin, e cila arrinte vlerėn e rreth 18.9 mijė dollarėsh pėr njė kontratė 20-ditore pune. Kompania ka fituar njė tjetėr tender katėrvjeēar po nė Librazhd pėr “Shėrbimin e pastrimit tė Bashkisė Librazhd – Financuar nga tė ardhurat e Bashkisė Librazhd”. Nga kjo kontratė, firma e nipit tė deputetit ka pėrfituar njė total prej 463 mijė dollarėsh.

Kontrata tjetėr ėshtė firmosur nė vitin 2015 dhe firma nė fjalė ka  pėrfituar 35.7 mijė dollarė pėr “Shėrbimin dhe mirėmbajtjen e objekteve tė arsimit pėr njėsitė administrative”. Po ashtu kjo kompani ka fituar tenderat edhe nė Bashkinė e Devollit, “Shėrbimi i pastrimit tė territorit tė Bashkisė Devoll dhe institucione nė varėsi tė saj”. Edhe nga Bashkia Devoll kompania “AlkoImpex” ka fituar 42.9 mijė dollarė pėr shėrbimin e pastrimit.

Nė Bashkinė e Pukės, firma e nipit tė deputetit ka fituar tenderin pėr “Sistemimi i lagjes pas Pallatit tė Kulturės, Bashkia Pukė – Buxheti i Shtetit (Fondi i Zhvillimit tė Rajoneve)”, me njė vlerė totale prej 218 mijė dollarėsh. Tri kontrata janė fituar nė Bashkinė e Devollit, me njė vlerė totale prej 575 mijė dollarėsh. Ndėrkohė qė nė Bashkinė e Dibrės, kompania e nipit tė deputetit tė PS-sė, ka fituar 2.9 milionė dollarė.

Kjo kompani ka fituar tenderin pėr rinovimin e bulevardit “Elez Isufi”, rrugės “Safet Zhulali” dhe rrugės sė Muzeut. Po ashtu nė Dibėr ka fituar punimet pėr pėrmirėsimin e infrastrukturės vendore dhe rivitalizimin e hapėsirės publike nė zonėn pranė Pallatit tė Kulturės. Po nga paratė e buxhetit tė shtetit, “Alke-Impex” ka fituar dhe tenderin pėr “Ndėrtimi i shkollės sė mesme tė pėrgjithshme, Maqellare”. Kjo firmė ka fituar tenderat edhe nė Bashkinė e Kavajės nė vitin 2016 dhe nė Bashkinė e Peqinit.
Multimedia: Panorama
Kategoria e medias: Shtyp i shkruar
Datė publikimi: 23/04/2018
Titulli i publikimit: Si fitoi kompania e nipit tė deputetit tė PS-sė, 13 miliardė lekė tendera
Pėrshkrim i publikimit: JUXHIN MUSTAFARAJ/ Kompania e nipit tė deputetit tė Partisė Socialiste, Sadri Abazi, ka fituar 13.4 miliardė lekė ose 12.8 milionė dollarė vetėm gjatė viteve 2016-2017 nga tenderat e 7 bashkive.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :