Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 11 Maj 2019

PS shet deputetin Hyseni. Rama: Dil sqaro pasurinė

1 vit mė parė
share()?>
Mbledhja e Grupit Parlamentar Partisė Socialiste ka pasur sot nė qendėr tė vėmendjes deputetin e PS nė Vlorė, Alket Hyseni. Deputeti socialist akuzohet nga njė qytetare nė Dhėrmi se i ka pėrvetėsuar 11 mijė metra katrorė tokė me anė tė falsifikimit tė dokumenteve. Ndėrkohė Partia Demokratike thotė se Hyseni ėshtė pėrfshirė nė njė skemė pėr vjedhjen e pronave nė bregdet, pasi personi nga i cili deputetit ka blerė ligjėrisht tokėn ėshtė arrestuar pėr falsifikim.

Nėn presionin e opinionit publik, deputeti Hyseni reagoi tė premten duke deklaruar se pronėn e ka fituar nė bazė tė ligjit dhe nuk ka asnjė abuzim.

Sot kjo ēėshtje, ku njė deputet akuzohet pėr vjedhje prone ėshtė ngritur dhe nė grupin parlamentar tė Partisė Socialiste. Kryeministri Edi Rama ka kėrkuar nga deputeti sqarime nė mbledhjen e grupit lidhur me akuzat. Ndėrkohė qė i ka sugjeruar ligjvėnėsit qė dalė dhe publikisht nė media pėr tė sqaruar pozicionin e tij.

Nė mbledhjen e grupit, Alket Hyseni ka deklaruar se pronėn e ka blerė sipas ligjeve dhe mė pas e ka shitur. Ai deklaron se me familjarėt e zonjės qė e akuzon ka pasur disa procese gjyqėsore. Sipas tij, janė tetė procese gjyqėsore qė janė fituar nga ai kundėr paditėsve.

Argumenti i deputetit tė PS-sė me vendimin e gjykatave pėr pronat ėshtė interesant. Janė deputetėt e PS-sė qė nė jo pak raste deklarojnė se kėto gjykata janė tė korruptuara dhe se gjyqtarėt qė japin vendime pėr prona shpesh herė vendosin nė favor tė palės qė ka dhėnė mė shumė lekė. Ėshtė po ky deputet qė nė jo pak raste ka sulmuar gjykatat dhe sistemin e drejtėsisė si tė korruptuar.

Interesant ėshtė fakti se gjykatat janė tė korruptuara kur duhet  qė PS tė bėjė politikė. Ndėrsa pėr ēėshtje konkrete, kur akuzohen deputetėt e PS-sė, gjykatat befas bėhen institucione serioze qė nuk janė tė gabueshme. Cilėn PS duhet tė besojmė; atė qė thotė se sistemi i gjykatave ėshtė i kalbur, apo PS qė mbrohet pėr pasurinė e njerėzve tė saj duke cituar vendimet e gjykatave?

Nė mbledhjen e sotme tė grupit parlamentar ra nė sy dhe reagimi i menjėhershėm i Edi Ramės dhe deputetit Alket Hyseni. Zakonisht PS nuk shqetėsohet pėr akuzat e PD ndaj njerėzve tė saj. Fakti qė Rama ėshtė marrė personalisht me kėtė ēėshtje dhe madje ka kėrkuar sqarime nga deputeti, tregon se PS po distancohet nga ēėshtja e pronave tė Alket Hysenit.

Zbardhet pasuria e njė prej deputetėve qė ėshtė vėnė sė fundmi nėn akuzė nga Partia Demokratike, Alket Hyseni. I angazhuar nė disa detyra shtetėrore tė rėndėsishme, pjesė e profesionistėve qė i bashkohen pushtetit, deputet i ri nė legjislaturėn e fundit, Hyseni ka njė pasuri tė konsiderueshme, sipas vetėdeklarimit tė depozituar nė Inspektoratin e Lartė tė Deklarimit, Kontrollit tė Pasurisė dhe tė publikuar nga “Open Data”.

2005-2017

Pasuri tė paluajtshme

1) Kontratė sipėrmarrje me shoqėrinė ‘S&D INVEST’ sh.a pėr pasurinė e llojit arė me sip. 5000 m2, nė Tiranė, pjesa takuese 50 %.
2) Kontratė sipėrmarrje pėr njė tokė bujqėsore me sip. 5000 m2 dhe 6000 m2.

Likuiditete (Depozita, Cash, Llogari rrjedhėse, Debi-Kredi, Karta krediti/debiti)

1) Gjendja e llogarisė bankare mė 26.05.2017 nė njė bankė tė nivelit tė dytė, pakėsuar 2 825 570.57 lekė.
2) Gjendja e llogarisė bankare nė njė bankė tė nivelit tė dytė mė 26.05.2017, tė ardhura mė 28.10.2016 nga shitja e apartamentit, 125 718 lekė. ( Nė deklaratėn e fillimit tė detyrės gjendja nė kėtė llogari ka qenė 105 203 euro)

Tė tjera

Tė ardhura si Drejtor i Drejtorisė sė Pėrgjithshme tė Parandalimit tė Pastrimit tė Parave dhe Ndihmės i Kryeministrit, 525 651 lekė. Deri nė datėn 12. 05. 2017

2003-2016

PASURI TE PALUAJTSHME

1) Pronar me 100 % i dy apartamenti banimi me sipėrfaqe 120 m2 secili, porositur mė dt. 10.09.2008, blerė me tė ardhura nga emigracioni, puna, biznesi e kursime familjare, vlera 93 600 euro (46 800 euro secili).
2) Pronar me 100 % i njė apartamenti banimi me sipėrfaqe 120.3 m2, porositur mė dt. 31.05.2010, burimi me tė ardhura nga puna, biznesi dhe sipas akt-marrėveshjes sė shkėmbimit, vlera 4 691 700 lekė.
3) Pronar me 100 % i njė apartamenti banimi me sipėrfaqe 120.3 m2, porositur dt. 31.05.2010, burimi tė ardhura nga puna, biznesi dhe sipas akt-marrėveshjes sė shkėmbimit, vlera 4 691 700 lekė.
4) Pronar i tre garazheve me sipėrfaqe 30 m2 secili dhe i njė garazhi me sipėrfaqe 50 m2, burimi tė ardhura nga emigracioni, puna, biznes e kursime familjare dhe sipas akt-marrėveshjes sė shkėmbimit, vlera 2 100 000 lekė.
5) Pronar me 22.2 % (zotėron 2/9 e truallit) i njė trualli me sipėrfaqe 1913 m2, blerė me tė ardhura nga puna nė vite dhe biznesi, vlera 16 378 216 lekė.
6) Pronar me 100 % i njė apartamenti banimi me sipėrfaqe 225.6 m2,nė Tiranė blerė mė 31.07.2015 me tė ardhura nga puna, biznesi dhe hua marrė shoqėrisė H&A Law Firm sh.p.k. hua e marrė pėrmes llogarive bankare, vlera 403 050 euro.
7) Garazh me sipėrfaqe 12.5 m2, nė Tiranė, i blerė me 13.05.2016 vlera 18 700 euro. me tė ardhura nga puna, biznesi dhe hua marrė shoqėrisė H&A Law Firm sh.p.k. hua e marrė pėrmes llogarive bankare
8) Garazh me sipėrfaqe 12.5 m2, nė Tiranė, i blerė me 13.05.2016 vlera 18 700 euro. me tė ardhura nga puna, biznesi dhe hua marrė shoqėrisė H&A Law Firm sh.p.k. hua e marrė pėrmes llogarive bankare
9) Pronar me 100 % i njė trualli me sipėrfaqe 584.81 m2 dhe ndėrtese me sipwrfaqe284 m2, Vlera totale 190 000 euro. nga tė cilat, burimi i krijimit 155 000 euro tė ardhura nga shitja e tokės bujqėsore, pėrfituar nga ish-bashkėshortja sipas ligjit nr 7501, shitja ėshtė bėrė me kontratė ku deklaruesi ka pėrfituar 155 000 euro. Pjesa tjetėr kursime familjare.
10) Zotėron 25 % tė njė toke are me sipėrfaqe 3000 m2, pėrfituar nga ligji nr. 7501.
11) Zotėron 25 % tė njė toke are me sipėrfaqe 1400 m2, pėrfituar nga ligji nr. 7501.
12) Pronar me 25 % tė njė toke are me sipėrfaqe 500 m2, pėrfituar nga ligji nr. 7501

Likuiditete (Depozita, Cash, Llogari rrjedhėse, Debi-Kredi, Karta krediti/debiti)

1) Gjendja e llogarisė bankare mė 01.07.2016, nė njė bankė tė nivelit tė dytė, 88 262 lekė.
2) Gjendja e llogarisė bankare mė 01.07.2016, nė njė bankė tė nivelit tė dytė, ėshtė 105 203 euro. burimi tė ardhura nga kthim huaje, shitje pasurie dhe tė ardhura nga biznesi.
3) Gjendja e llogarisė bankare mė 01.07.2016, nė njė bankė tė nivelit tė dytė, tė ardhura nga paga, dieta, hua dhe shpėrblime nga shoqėria H&A Law Firm sh.p.k, vlera gjendje 4 296 953 lekė.
4) Gjendje para cash, tė ardhura nga puna e biznesi, 10 000 euro.
5) Hua dhėnė njė personi tė tretė mė dt. 07.03.2013, nė shumėn 21 500 000 lekė, tė ardhura tė krijuara nga puna nė vite, biznesi dhe shitja e librave. Huaja ėshtė dhėnė pėrmes sistemit bankar.
6) Hua dhėnė nė maj 2010 njė personi tė tretė, nė shumėn 67 000 euro. tė ardhura janė krijuar nga puna ndėr vite dhe biznesi. Nga huaja deri nė momentin e deklarimit janė rikthyer 44 010 euro.
7) Detyrim pėr t’u shlyer ndaj shoqėrisė H&A Law Firm sh.p.k nė datėn e raportimit qershor 2016 ėshtė 10 430 000 lekė. Kjo hua ėshtė marrė nė bazė tė kontratės sė huasė tė datės 05.03.2015, dhe vlera e parashikuar nė kontratė ėshtė 200 000 euro, (konvertuar nė rreth 27 616 000 lekė). Qėllimi i huasė blerjen e njė apartamenti. Ėshtė marrė hua vetėm nė vlerėn 15 430 000 lekė. Janė shlyer 5 000 000 lekė pasi ėshtė shitur njė automjet. Sipas kontratės huaja ėshtė pa interes dhe me afat shlyerje jo mė vonė se data 31.2020.).

Tė tjera

1) Tė ardhura nga paga dhe shpėrblime (janar – 28.06.2016.) si Drejtor (ekspert ligjor) i shoqėrisė H&A Law Firm, 3 809 412 lekė.
2) Tė ardhura (janar – 28.06.2016.) si Kryetar i Kėshillit Mbikėqyrės, Rezidenca Studentore Universitare Nr.1, 182 484 lekė.
3) Tė ardhura (janar – 28.06.2016.) si Kryetar i Kėshillit Mbikėqyrės Ujėsjellės Kanalizime, Fushė Krujė, 73 223 lekė.

TĖ ARDHURAT DHE ANGAZHIMET NĖ VEPRIMTARI PUBLIKE / PRIVATE 2016
Tė ardhura nga Paga dhe Shpėrblimet
1) Tė ardhura nga paga dhe shpėrblime (janar – 28.06.2016.) si Drejtor (ekspert ligjor) i shoqėrisė H&A Law Firm, 3 809 412 lekė.
2) Tė ardhura si Drejtor i Pėrgjithshėm i Drejtorisė sė Pėrgjithshme tė Parandalimit tė Pastrimit tė Parave, 687 502 lekė.

Tė ardhura si Kėshilltarė/Anėtarė Bordesh

1) Tė ardhura (janar – 28.06.2016.) si Kryetar i Kėshillit Mbikėqyrės, Rezidenca Studentore Universitare Nr.1, 182 484 lekė.
2) Tė ardhura (janar – 28.06.2016.) si Kryetar i Kėshillit Mbikėqyrės Ujėsjellės Kanalizime, Fushė Krujė, 73 223 lekė.
3) Tė ardhura si Kryetar i Kėshillit Mbikėqyrės Ujėsjellės Kanalizime, Fushė Krujė, 10 837 lekė.
4) Tė ardhura si Kryetar i Kėshillit Mbikėqyrės, Rezidenca Studentore Universitare Nr.1, 80 862 lekė.
Tė tjera
1) Deklaron si shtesė pasurie dy “toka bujqėsore” 5000m2 dhe 6000 m2, fituar me kontratė shkėmbimi. Shkėmbimi ėshtė bėrė me dy apartamente dhe tre garazhe tė deklaruar mė herėt. (Nuk jepet vendndodhja e tokave bujqėsore dhe data e veprimeve ligjore).
2) Gjendja e llogarisė bankare nė njė bankė tė nivelit tė dytė nė 31.12.2016, pakėsuar 3 427 279 lekė.
3) Gjendja e llogarisė bankare nė njė bankė tė nivelit tė dytė nė 31.12.2016, tė ardhura nga shitja mė 28.10.2016 i apartamentit 140 718 euro. (Nė deklaratėn e fillimit tė detyrės gjendja nė llogari ishte 105 203 euro nga tė cilat mė 27.09.2016 janė transferuar 5 000 euro nė llogarinė e kartės sė kreditit dhe nė 28.10.2016 janė kredituar 39 800 euro nga shitja e apartamentit).
4) Kartė krediti me limit 200 000 lekė.
5) Kartė krediti me limit 1 700 euro.

SHPENZIMET E DEKLARUESHME 2016

Shpenzime pėr blerjen e njė are me sip. 5000 m2 nė Tiranė, marrė mė 08.02.2017 me tė ardhura nga shitja e ap. vlera 8 000 euro, pjesa takuese e deklaruesit pėr kėtė pronė sipėrfaqe arė ėshtė 50 %.Multimedia: KOHA JONE
Kategoria e medias: Shtyp i shkruar
Datė publikimi: 26/03/2018
Titulli i publikimit: PS shet deputetin Hyseni. Rama: Dil sqaro pasurinė
Pėrshkrim i publikimit: Mbledhja e Grupit Parlamentar Partisė Socialiste ka pasur sot nė qendėr tė vėmendjes deputetin e PS nė Vlorė, Alket Hyseni. Deputeti socialist akuzohet nga njė qytetare nė Dhėrmi se i ka pėrvetėsuar 11 mijė metra katrorė tokė me anė tė falsifikimit tė dokumenteve. Ndėrkohė Partia Demokratike thotė se Hyseni ėshtė pėrfshirė nė njė skemė pėr vjedhjen e pronave nė bregdet, pasi personi nga i cili deputetit ka blerė ligjėrisht tokėn ėshtė arrestuar pėr falsifikim.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :