Ndryshimi i fundit: E Mėrkurė, 11 Dhjetor 2019

Partia Demokratike, Struktura tė Ardhura dhe Shpenzime Elektorale, Fushatė 2017

2 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton mbi tė ardhura dhe shpenzime tė Fushatės Zgjedhore 2017, subjekti elektoral Partia Demokratike PD. Tė dhėnat janė sipas raporteve tė auditimit ligjor, me ekspert tė pavarur. Raporti final i auditimit sjell informacion mė tė plotė dhe tė mirė organizuar pėr shpenzime dhe tė ardhura. Auditimet ligjore realizohen nga Ekspert tė Pavarur pjesė e regjistrit publik tė Institutit tė Ekspertėve Kontabėl tė Autorizuar  IEKA. Kėto auditime bazohen nė kėrkesa tė Kodit Zgjedhor tė Republikės sė Shqipėrisė Ligji nr 10019, datė 29. 12. 2008 i ndryshuar dhe Ligjit “Pėr Partitė Politike”, Ligj nr 8580, datė 17. 02. 2000 i pėrditėsuar.  Nė kėtė fushatė zgjedhore, subjektet zgjedhore kanė pasur detyrim tė bėjnė deklarime dhe auditim tė fondeve dhe shpenzimeve zgjedhore, pėr njė periudhė kohore qė fillon me datėn e shpalljes sė zgjedhjeve. Mė parė afati fillonte 30 ditė pėrpara datės sė zgjedhjeve. Nė rastin e zgjedhjeve tė pėrgjithshme tė 25 qershorit, datė e tillė ėshtė konsideruar data 5 dhjetor 2016.

Partia Demokratike ka bėrė deklarim me tė ardhura dhe shpenzime konkretisht tė ardhura nė vlerėn 131 046 230 Lekė dhe shpenzime nė vlerėn  97 218 466 Lekė. Nė secilin rast si pėr tė ardhurat edhe pėr shpenzimet janė konsideruar jo vetėm ato tė realizuara kundrejt vlerės monetare, por edhe ato nė natyrė.  Tė ardhura apo shpenzime nė natyrė kanė tė bėjnė me shėrbime tė ofruara pa pagesė por pėr tė cilat ėshtė bėrė pranim nga pala pėrfituese.

Tė ardhurat e kėsaj partie, bazuar nė dokumentin e auditimit kontabėl  janė nė total 131 046 483 Lekė.  Kėto tė ardhura pėrbėhen nga: Fonde Publike tė pėrfituara nga Buxheti i Shtetit dhe Donacione nė natyrė apo kohė televizive pa pagesė.

Komentet dhe Analiza: ODA
Komentet dhe Analiza: ODA

PD deklaron se ka marrė nga buxheti i shtetit gjatė periudhės nėn raportim pesė transaksione me vlerė totale 108 157 230 Lekė. PD nuk specifikon se nė cilin rast janė fondet pėr fushatė qė alokohen nga buxheti dhe nė cilin rast janė fonde vjetore 2017 apo forma tė tjera tė fondit vjetor apo ēdo lloji tė financimit publik (buxheti i shtetit).
Burim tjetėr tė ardhurash pėr kėtė parti janė donacione nė natyrė si qira zyrash elektorale tė papaguara, vlera 1 738 853 Lekė. Kėto tė ardhura janė vėrtetuar vetėm pėrmes njė vlerėsimi tė ekspertit vlerėsues, i cili ėshtė emėruar nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve KQZ,  pėrpara pėrfundimit tė fushatės. Nė raportin e auditimit pėrshkruhet qė PD nuk ka dorėzuar kontrata dhurimi, marveshje apo dokumentacion tjetėr qė bėn tė mundur pėrllogaritjen reale tė dhurimit apo identifikim pėr donatorėt nė natyrė. Eksperti vlerėsues ka marrė parasysh nė vlerėsim evidentimin fizik tė zyrave dhe vlerėsimin e tyre sipas ēmim referencave pėr metėr katrorė. Po nė Natyrė (dhurime jo nė mjet financiar por nė shėrbime dhe sende), Partia Demokratike deklaron se ka pėrfituar edhe transmetim spotesh publicitare pa pagesė. Nė kėtė rast pėr pranimin jo kundrejt pagesės ėshtė lėshuar faturė nga institucionet mediatike. Edhe nė rastin e PD gjejmė fatura tė paguara dhe fatura tė klasifikuara si donacione nė natyrė pėr kohė televizive.

Dhurime nė Natyrė pėr PD, kohė televizive pa pagesė sipas medias, Fushatė 2017 (nė Lekė)
Komentet dhe Analiza: ODA

Partia demokratike nuk ka dhurime nė para nga donator pėr asnjė lloj vlere dhe po ashtu nuk ka siguruar ndonjė tė ardhur tė vetėn (nga kuota, aktivitete tregtare etj) pėr ta vėnė nė dispozicion tė fushatės.

Ndėrkohė shpenzimet elektorale tė Partisė Demokratike janė deklaruar nė vlerėn 97 218 466 Lekė. Kėto shpenzime janė sipas zėrave: shpenzime materiale promocionale; shėrbim foni, stage, ndriēim etj; transmetime live, transmetim spote reklama etj; aktive me qira duke pėrfshirė edhe transportin pėr mallrat nė qiramarrje; qira ambienti pėr zyra elektorale; konsulencė vendase dhe e huaj. Edhe tek shpenzimet janė llogaritur pėrveē atyre tė bėra kundrejt pagesės edhe veprime tė tjera pėr tė cilat nuk ėshtė paguar por ėshtė konsideruar shpenzimi i shoqėruar me dhuratė nė natyrė (pa pagesė).

Komentet dhe Analiza: ODA

Partia Demokratike ka deklaruar disa transaksione pėr pagesa konsulence me shoqėri jashtė vendit. Konkretisht janė bėrė katėr transaksione pėr tre shoqėri tė ndryshme me vlerėn totale prej 10 217 878 Lekė. Subjektet e kontaktuara pėr konsulencė janė Barner & Thornburg LLP; CLEAR PATH STRATEGIES LLC; MURPHY VOGEL ASKEW RIELLY dhe Oliver Ubeda. Me firmėn Barner & Thornburg LLP ėshtė lidhur njė kontratė me vlerėn 150 000 dollarė amerikan, por nė fakt kontrata ėshtė realizuar dhe paguar nė vlerėn 100 000 dollarė amerikan. Kontrata ėshtė ndėrprerė sipas klauzolave tė saj dhe pa penalitete. Po kėshtu pėr Olivera Ubeda ėshtė kryer njė pagesė me datėn 22 qershor, por pėr mos furnizim shėrbimi kjo shumė ėshtė rikthyer.

Pagesa pėr Konsulencė Kompani tė huaja


Nė pėrfundim tė fushatės PD deklaron se ka mbetur debitore dhe pa shlyer vlerėn prej 3 561 300 Lekė kundrejt Top Channel sh.a.
Strukturėn pėr Tė Ardhura dhe Shpenzime pėr subjekte tė tjera elektorale mund ta gjeni nė rubrikėn Shpenzime Elektorale 2017 portali Open Data Albania.

Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Open Data Albania