Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Struktura e Kapitalit Aksionar tė Kompanive tė Lidhura me Bankat e Nivelit tė Dytė nė Shqipėri - Ekstrakt QKB, 15 Mars 2017

3 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton mbi Strukturėn e Kapitalit Aksionar tė Kompanive tė Lidhura me Bankat e Nivelit tė Dytė. Nė kuptim tė kėtij hulumtimi termi kompani e lidhur ėshtė nė pėrputhje me ligjin nr. 9662, datė 18.12.2006 “Pėr Bankat nė Republikėn e Shqipėrisė”, sipas tė cilit: persona tė lidhur (ndėr tė tjera) janė dy ose mė shumė persona, tė lidhur mes tyre nė njė marrėdhėnie bashkėkontrolli (neni 9.1, pika c); persona me njė marrėdhėnie tė veēantė me bankėn janė (ndėr tė tjera) aksionerėt e bankės, tė cilėt zotėrojnė 5 pėr qind ose mė shumė tė kapitalit (neni 9.2, pika a)

Nė bazė tė tė dhėnave zyrtare nga Banka e Shqipėrisė por edhe nga ekstraktet e kompanive tė lidhura me bankat pranė Qendrės Kombėtare tė Biznesit (QKB), deri nė Mars tė vitit 2017, struktura dhe vlera e kapitalit aksionar tė kompanive tė lidhura tė Bankave tė Nivelit tė Dytė nė Shqipėri, ku me kapital nėnkuptojmė kapitalin e  paguar tė paraqitur nė ekstraktin e QKB, paraqitej si vijon: Janė rreth 15 kompani tė lidhura me 6 banka bankat e nivelit tė dytė. 10 banka nuk kanė kompani tė lidhura qė operojnė nė Republikėn e Shqipėrisė; Vlera totale e kapitalit aksioner tė 15 kompanive tė lidhura me bankat arrin nė nivelin e rreth 3.8 miliardė Lekė, ose rreth 28 milionė Euro; Bazuar nė madhėsinė e kapitalit tė paguar, kompania e lidhur me bankat qė ka kapitalin mė tė madh ėshtė shoqėria Credins Leasing (e lidhur me Bankėn Credins) me rreth 24.4% tė totalit, e shoqėruar nga shoqėria DV- Altorurist Hoteliers (e lidhur me Bankėn Raiffeisen) me rreth 17.8% tė totalit, shoqėria A.F.C. (e lidhur me Bankėn Credins) me 14.6% tė totalit, shoqėria Ak-Invest (e lidhur me Bankėn Credins) me 14% tė totalit dhe Tirana Leasing (e lidhur me Bankėn Tirana) me 10.5% tė totalit tė kapitalit tė kompanive tė lidhura me bankat. Kompanitė e tjera tė lidhura kanė njė kapital tė papėrfillshėm.

Struktura e Kapitalit Aksionar te kompanive te Lidhura me Bankat e Nivelit te DyteBurimi: QKB
Komentet dhe Analiza: ODABurimi: QKB
Komentet dhe Analiza: ODA

Rreth 8 kompani (53% e rasteve) janė tė lidhur me Bankėn Credins, e shoqėruar nga 3 shoqėri (20% e rasteve) janė tė lidhura me Bankėn Raiffiesen, kurse secila prej shoqėrive tė tjera ėshtė e lidhur me njė bankė tė ndryshme; 8 kompani (ose 53% e rasteve) janė shoqėri bija ose filiale tė bankave tė nivelit tė dytė nė vend, ndėrsa pjesa tjetėr prej 7 kompanish (ose 47% e rasteve) janė aksionere nė strukturėn e kapitalit tė bankave tė nivelit tė dytė nė vend;


Burimi: QKB
Komentet dhe Analiza: ODA
Burimi: QKB
Komentet dhe Analiza: ODA

Tetė kompani (53% e rasteve) tė lidhura me bankat janė tė organizuara sipas formės ligjore shoqėri aksionare (Sh.a), ndėrsa 6 prej tyre (41% e rasteve) janė tė organizuara si shoqėri me pronėsi tė kufizuar (Sh.p.k). 1 kompani e lidhur me bankat ėshtė e organizuar si shoqėri kursim-krediti (Sh.k.k); Vetėm 1 nga tė 15 kompanitė e lidhura me bankat (6% e rasteve) ėshtė me pronėsi mikse mes kapitalit privat dhe atij shtetėror, ndėrkohė qė gjithė tė tjerat kanė me kapital privat;

Tė dhėna mbi Strukturėn e Kapitalit tė Kompanive tė Lidhura me Bankat e Nivelit tė Dytė nė ShqipėriBurimi: QKB
Komentet dhe Analiza: ODA

Numėrohen rreth 46 aksionerė nė tė 15 kompanitė e lidhura me bankat e nivelit tė dytė nė Shqipėri, qė zotėrojnė nė total prej rreth 8.6 milionė aksionesh. 23 aksionerė tė kompanive tė lidhura me bankat e nivelit tė dytė janė persona juridikė tė formave tė ndryshme (shoqėri aksionare, shoqėri me pronėsi tė kufizuar dhe shoqėri kursim-krediti) qė zotėrojnė rreth 45.7% tė totalit tė kapitalit, ndėrsa rreth 23 aksionarė janė persona fizikė dhe zotėrojnė rreth 54.3% tė totalit tė kapitalit; Kompanitė e lidhura me bankat me numrin mė tė madh tė aksionarėve janė Credins Leasing me 14 aksionarė e ndjekur nga Unioni i Kursim Kreditit me 10 aksionarė. Pjesa tjetėr e kompanive tė lidhura me bankat (87% e rasteve) kanė 1 deri nė 3 aksionarė;Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: ODA