Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Drejtues tė Prokurorive nė Rrethe, tė ardhura tė deklaruara nė njė vit sipas burimit tė krijimit 2015

3 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka renditur Drejtuesit e Prokurorive nė Rrethe sipas vlerave pėr tė ardhura tė deklaruara pėr vitin 2015. Drejtuesit e Prokurorive nė Republikėn e Shqipėrisė janė subjekt i deklarimit dhe kontrollit publik tė pasurive dhe konfliktit tė interesit. Ata duhet tė dorėzojnė nė fillim viti njė Deklaratė ku bėhen tė ditura tė ardhura, shtesa apo pakėsim tė pasurisė pėr dymbėdhjetė muaj tė vitit tė fundit.

Nė hulumtimin e ODA ėshtė bėrė renditja dhe kategorizimi sipas burimit tė tė ardhurave, e nė fund pėr totalin e tė ardhurave tė krijuara nė vitin 2015. Deklarimet e detajuara janė nė rubrikėn Para dhe Pushtet, portali Spending Data Albania. Transparenca dhe kontrolli publik pėrmes publikimit nė format tė mirė strukturuar bėhet si pjesė e aktiviteteve tė Programit Para Pushtet dhe Polikė (MGP).

Prokurori mė i paguar si Drejtues Prokurorie dhe tė tjera angazhime profesionale, gjatė vitit 2015 rezulton Drejtuesi i Prokurorisė sė Rrethit Tiranė zoti Petrit Fusha. Paga e tij pėr shkak tė funksionit si Drejtues i Prokurorisė sė Rrethit Tiranė deklarohet nė vlerėn 1 895 110 lekė.

Pas zotit Fusha ėshtė Prokurori Besnik Cani qė mban vendin e dytė nė renditjen sipas tė ardhurave personale nga puna, i cili deklaron pagė vjetore 1 759 239 lekė. Zoti Ardian Ylli ka gjithashtu njė pagė tė lartė, pėrkatėsisht 1 717 865 lekė.

Njėzet e dy Drejtuesit e Prokurorive tė Rretheve deklarojnė se marrin mesatarisht ēdo muaj 113 703 lekė tė ardhura personale nga ky funksion. Nė vitin 2015 tė gjithė Drejtuesit e Prokurorive tė Rretheve deklarojnė se nuk kanė pasur angazhime tė tjera profesionale.Burimi: rubrika Para dhe Pushtet, portali Spending data Albania   
Komentet dhe Analiza: ODA


Honoraret pėrbėjnė njė tjetėr kategori deklarimi pėr burimin e pasurisė, ku zoti Petrit Fusha deklaron se si anėtar i Kėshillit tė Prokurorisė, ka pėrfituar ne 2015 pagesėn prej 40 500 lekėsh, ndėrsa zoti Ramadan Troci deklaron se ka pėrfituar pagesėn prej 17 000 lekėsh.

Tė ardhura si Kėshilltarė Anėtarė Bordesh pėr Prokuror Rrethi, Viti 2015Burimi: rubrika Para dhe Pushtet, portali Spending data Albania   
Komentet dhe Analiza: ODA

Tė ardhurat nga interesat e depozitave bankare, maturimit tė letrave me vlerė dhe obligacioneve, ėshtė njė tjetėr formė pėrfitimi tė ardhurash.  Ky burim tė ardhurash nė kontekstin e njė viti referon mbi gjendjen monetare qė zotėrojnė nė total entitetet deklaruese. Janė dy prokurorėt, qė deklarojnė tė ardhura tė vitit 2015 nga ky burim.  Zoti Besnik Cani mban vendin e parė pėr shkak tė pėrfitimeve tė kėtij lloji. Ai deklaron tė ardhura nga interesa bankare dhe fond pensioni nė vlerėn 192 679 lekė.

Tė ardhura nga interesa nga depozita bankare, tituj dhe obligacione pėr Prokuror Rrethi, Viti 2015


Burimi: rubrika Para dhe Pushtet, portali Spending data Albania   
Komentet dhe Analiza: ODA

Edhe tė ardhurat nga qiratė japin njė pasqyrė tė pasurive qė gjenerojnė fitime pėr subjektet deklaruese. Dy Prokurorė pėrfitojnė tė ardhura nga qiratė. Zoti Petrit Fusha deklaron se ka pėrfituar 54 000 euro nga qira objekti, pėr tė cilin ka paguar tatim nė burim, ndėrsa zoti Besnik Cani deklaron se ka pėrfituar 204 000 lekė nga qiradhėnie banese.

Tė ardhura vjetore nga Qiradhėnie pėr Prokuror Rrethi, Viti 2015  
   


Burimi: rubrika Para dhe Pushtet, portali Spending data Albania   
Komentet dhe Analiza: ODA

Zoti Arben Pasha, Drejtues i Prokurorisė Sarandė, deklaron se nė vitin 2015 ka pėrfituar nga ēelje trashėgimie, banesė private me sipėrfaqe 93 m2 dhe truall, si dhe zyrė me sipėrfaqe. 11.33 m2. Subjekti nuk deklaron vlerė referencė pėr pronėn dhe as tė dhėna pėr vlerėsim si pronė e trashėguar.

Renditja e prokurorėve sipas tė ardhurave mė tė larta tė personave tė familjes, kryesisht bashkėshortė apo partnerė, e kryeson zoti Kolė Hysenaj. Bashkėshortja Zonja Dalina Hysenaj ka siguruar gjatė vitit 2015 tė ardhura nga aktiviteti privat “Bar-kafe” 2 600 000 lekė dhe tė ardhura nga paga 1 435 200 lekė. Familja Hysenaj kryeson nė renditjen sipas kategorisė tė ardhura nga persona tė familjes sė prokurorit, pasuar nga familja Hoda, familja Ylli dhe familja Vata.

Burimi: rubrika Para dhe Pushtet, portali Spending data Albania   
Komentet dhe Analiza: ODA


Tė Ardhura nga Detyrime tė Shlyera nga tė Tretė, ėshtė njė tjetėr burim tė ardhurash pėr Drejtuesit e Prokurorive. Kėto tė ardhura janė kryesisht hyrje qė vinė nga shitja e pasurive apo detyrime tė tjera kontraktore. Pėr tė identifikuar qartė se cila pjesė e hyrjes ėshtė e ardhur dhe cila ėshtė thjeshtė tjetėrsim i pasurisė nga pronė materiale nė vlerė monetare, do duhet tė dinim ēmimin fillestar tė pronės qė shitet, apo tė drejtės pasurore qė tjetėrsohet. Duke mos pasur kėtė informacion, tė ardhurat nga Detyrime tė Shlyera nga tė tretė, thjesht po i rendisim pa bėrė kategorizim apo renditje. Prokurori me kategori tė ardhurash apo hyrje tė kėtij karakteri ėshtė zoti Petrit Fusha.

Nė pėrfundim duke pėrllogaritur tė ardhura totale tė deklaratės sė secilit prokuror, ku pėrfshihen tė gjitha kategoritė e sipėr shėnuara e njėkohėsisht tė ardhurat e personave tė familjes nė detyrim pėr deklarim, rezulton qė renditjen e kryeson zoti Petrit Fusha me tė ardhura totale rreth 5-fish mė tė larta se mesatarja e tė ardhurave totale tė njėzetė e njė prokurorėve tė tjerė deklarues. Ndėrsa nėse do tė konsiderojmė gjyqtarėt nė renditje duke filluar nga tė ardhurat mė tė ulėta ėshtė zonja Eloida Gaxhi qė tė ardhurat familjare tė njė viti i referon plotėsisht tė ardhura nga paga pa asnjė burim tjetėr.


Burimi: rubrika Para dhe Pushtet, portali Spending data Albania   
Komentet dhe Analiza: ODA

Nė pėrllogaritje tė ardhurat apo tė hyrat e deklaruara pėr vitin 2015, deklarimet nė valutė tė huaj janė konvertuar nė monedhėn lekė shqiptar sipas kursit mesatar vjetor pėr 2015 nga Banka e Shqipėrisė. Ēdo kategorizim dhe renditje pėrkon me tė ardhura  gjatė vitit 2015 dhe jo me tėrėsinė e pasurisė sė deklaruar nga prokurorėt. Tė detajuara kėto tė dhėna pėr secilin prokuror janė nė rubrikėn Para dhe Pushtet tė portalit Spending Data Albania.

Po aty ju mund tė gjeni deklarimet vjetore dhe deklarime fillestare tė pasurisė pėr Prokurorė dhe Funksionar tė tjerė tė lartė. Gjithashtu tabelat me renditje pėr tė gjithė Prokurorėt mund tė shkarkohen nė versionin Excel. Mė parė Open Data Albania ka hulumtuar tė dhėna dhe ka renditur sipas pasurisė edhe Gjyqtar tė Lartė, Deputet dhe Kryebashkiak.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda Rruci