Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Shoqėri Biznesi qė funksionojnė si Universitete Jo publike Dhjetor 2015

4 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton mbi shoqėri biznesi qė veprojnė si Institucione tė Arsimit tė Lartė apo Universitete Jo Publike. Tė dhėnat janė marrė nga databaza e Qendrės Kombėtare tė Regjistrimit. Kėto institucione funksionojnė dhe rregullohen nė bazė tė Ligjit nr. 80/2015,  me titull: Pėr Arsimin e Lartė dhe kėrkimin shkencor nė Institucionet e Arsimit tė Lartė nė Republikėn e Shqipėrisė. Institucionet e Arsimit tė Lartė janė tė organizuara nė institucione publike, jopublike dhe publike tė pavarura. Ato duhet tė ofrojnė programe tė licencuara tė studimeve, pėr tė cilat lėshojnė diploma pas akreditimit tė institucionit dhe programit tė studimit. Institucione jopublike, tė arsimit tė lartė janė persona juridik privat.

Veprimtaria qė ato zhvillojnė mund tė jetė fitimprurėse ose jofitimprurėse. Sipas Ligjit, llojet e institucioneve tė arsimit tė lartė janė universitetet, akademitė dhe kolegjet profesionale tė larta. Universiteti ėshtė institucion i arsimit tė lartė qė vepron nė fushėn e arsimit, kėrkimit shkencor, veprimtarive krijuese dhe profesionale. Universiteti duhet tė ketė nė pėrbėrje tė paktėn tre fakultete. Universiteti ofron arsimim tė lartė, zhvillim tė dijeve, tė shkencės, tė inovacionit dhe profesioneve.

Gjithashtu njė universitet nė dallim nga tė tjera njėsi tė arsimit tė lartė, zhvillon kėrkim shkencor bazė e tė zbatuar, veprimtari krijuese, ofron shėrbime dhe ushtron veprimtari tė tjera, nė pėrputhje me fushat e programeve tė studimit. Universiteti ofron programe tė studimit nė tė gjitha ciklet e studimeve tė arsimit tė lartė si edhe programe studimi me karakter profesional.

Nga hulumtimi ynė kemi arritur tė gjejmė tė dhėna tė karakterit tregtar pėr njėzet e tre institucione. Prej tyre katėr funksionojnė si organizma jofitimprurėse, OJF dhe fondacione. Konkretisht tė regjistruara si jofitimprurėse janė "Hėna e Plotė" (Bedėr), "Nehemiah Gateway", Akademia e Studimeve te Aplikuara "Reald", Vlorė dhe SHLP "Mesdhetare e Shqipėrisė". Nėntėmbėdhjetė tė tjera janė tė regjistruara nė QKR dhe veprojnė si shoqėri biznesi. Vetėm njė nga shoqėritė institucione tė arsimit tė lartė, funksionon si aksionere SHA, ndėrsa tetėmbėdhjetė tė tjera janė shoqėri me pėrgjegjėsi tė kufizuar SHPK.

Nė katėrmbėdhjetė  raste shoqėria e regjistruar pėr tė bėrė tė mundur aktivitetin e njė Universiteti Jo Publik ėshtė shoqėri e zotėruar nga ortak individ. Nė tre raste janė shoqėri mėma qė zotėrojnė aksione apo kuota tė shoqėrisė qė funksionon si institucion i arsimit tė lartė. Nė njė rast kemi ortak tė miksuar individ dhe shoqėri. Tre institucione apo universitete jopublike kanė posedues individ tė huaj, konkretisht “Epoka”, Logos dhe University of New York Tirana. Nėse shohim individėt aksionar sipas ndarjes gjinore janė gjashtė femra qė kanė kuota nė kėto shoqėri qė funksionojnė si Institucione tė Arsimit tė Lartė.

Zotėrues aksionar apo ortak nė Shoqėri Biznesi Institucione tė Arsimit tė Lartė jo publik dhjetor 2016


Komentet dhe Analiza: ODA

Nėse shohim kapitalin themeltar tė kėtyre shoqėrive rezulton se vlerėn mė tė lartė e ka shoqėria Turgut Ozal Education, shoqėri nėn tė cilėn funksionon Universiteti Epoka. Tetė janė shoqėri me kapital minimal prej 100 000 lekė. Dy nga shoqėritė kanė status si tė Pezulluara tek aktiviteti tregtar.

Po njėsoj mund tė krahasojmė edhe tė dhėna qė pėrkojnė me Aktive Afatgjata Materiale investime afatgjata, nė tė cilat pėrfshihen Toka dhe Ndėrtesa, Impiante dhe Makineri si dhe Instalime dhe Pajisje. Sa i takon aktiveve afatgjata materiale kompani me tė dhėna mė tė larta pėr vitin 2015 rezulton shoqėria UFO me njė vlerė rreth 3.2 milionė lekė.

Kapitali pėr Shoqėri Biznesi Institucione tė Arsimit tė Lartė jo publik dhjetor 2016


Komentet dhe Analiza: ODA
Komentet dhe Analiza: ODA

Njė indikator tjetėr janė kreditė qė kėto shoqėri tregtare kanė marrė nė banka tė nivelit tė dytė. Vlerėn mė tė lartė tė kredive e shėnon 'Epoka', pjesė e 'TURGUT OZAL EDUCATION', pėrkatėsisht 1.14 miliardė lekė nė vitin 2015. Xhiron mė tė lartė vjetore nė vitin 2015 e ka kryer 'UFO', pėrkatėsisht 1.5 miliardė lekė, ndėrsa xhiron mė tė ulėt 'IVODENT', pėrkatėsisht 3.6 milionė lekė.

Xhiro Vjetore pėr Shoqėri Biznesi qė funksionojnė si Universitete Jo Publike
Komentet dhe Analiza: ODA

Renditje e Shoqėrive sipas kredimarrjes qė kanė.


Komentet dhe Analiza: ODA

Kosto tė punės apo pagesat qė universitetet kanė bėrė pėr burime njerėzore, staf akademik dhe personel sporti ėshtė njė detaj kontabėl i analizuar nė kontekstin e kėtyre kompanive. Konkretisht kompania me kosto mė tė larta pėr burime njerėzore ėshtė  shoqėria me tė cilėn funksionon edhe Epoka me 551 milionė lekė, ku duhet thėnė se shoqėria ka edhe tė tjera institucione arsimore veē Epokės. Kjo pasohet nga UFO me 327 milionė lekė dhe Universiteti Europian i Tiranės me 223 milionė lekė.

Nė vitin 2015 tre nga pesėmbėdhjetė shoqėritė tregtare qė veprojnė si universitete jo publike dhe pėr tė cilat kemi informacion kontabėl, janė shoqėri me humbje  ndėrsa tė tjerat rezultojnė me fitime.
Komentet dhe Analiza: ODA

Nga administratorėt qė drejtojnė kėto shoqėri theksojmė se vetėm pesė raste janė femra. Nė shumicėn e shoqėrive administratori ėshtė edhe ortak i shoqėrisė.
Komentet dhe Analiza: ODA


Disa nga shoqėritė tregtare nuk veprojnė vetėm si institucione tė arsimit tė lartė dhe kanė nė aktivitet tregtar dhe ekonomik edhe njėsi tė tjera nė sektorin e arsimit dhe jo vetėm.

Tė dhėnat tabelare me informacion tregtar dhe kontabėl pėr Shoqėritė e Biznesit ju mund ti gjeni nė katalogun e tė dhėnave tė Open Data Albania dhe Open Corporate Albania. Informacioni ėshtė pjesė e ekstrakteve tė shoqėrive tregtare publikuar nė faqen zyrtare tė Qendrės Kombėtare tė Regjistrimit ndėrsa komentet dhe analizat janė tė ODA.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda Rruci