Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Autorė tė dėnuar si shkaktarė dhe nxitės tė vetėvrasjeve, 2004-2015

4 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton mbi numrin e personave tė proēeduar si autorė tė nxitjes sė vetėvrasjes. Ky hulumtim bazohet nė raste tė proceduara dhe autorė tė dėnuar nga gjykatat sipas nenit 99 tė Kodit Penal “shkaktimi i vetėvrasjes”.

Ligji penal konsideron fajtorė dhe dėnon me gjobė ose burgim deri nė shtatė vjet, tė gjithė ata persona qė shkaktojnė vetėvrasjen apo nxisin tentativė pėr vetėvrasje tė njė personi tjetėr pėrmes trajtimit tė keq sistematik ose nga sjelle tė tjera tė vazhdueshme qė prekin rėndė dinjitetin.


Burimi: Vjetarė Statistikor, MD
Komente dhe analiza ODA


Gjithashtu sjellje nė kontekstin kur viktima ka varėsi ose ėshtė nė marrėdhėnie familjare dhe  bashkėjetese me autorin.  Nė harkun kohor 2004-2015 nė gjykatat shqiptare janė proēeduar nė total 36 raste tė tilla duke shėnuar dėnimin e 33 personave. Nė harkun kohor 2004-2015, mesatarisht llogariten ēdo vit 3 procedime penale dhe dy deri tre tė dėnuar. 

Proēedimet penale pėr kėtė vepėr kanė arritur kurbėn mė tė lartė nė vitin 2014, nė 7 raste.  Numri mė i lartė i tė dėnuarve rezulton nė vitin 2008, me 5 tė tillė, ndėrsa nė vitin 2007 vėrehen nuk ka tė dėnuar pėr kėtė vepėr penale.

Autorė tė dėnuar si shkaktarė dhe nxitės tė vetėvrasjeve, 2004-2015Burimi: Vjetarė Statistikor, MD
Komente dhe analiza ODA
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Kejsi Kosta