Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Banka e Shqipėrisė, Fitimi Transferuar nė Buxhetin e Shtetit 2015-2016

3 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po pėrditėson tė dhėnat lidhur me fitimin e Bankės sė Shqipėrisė tė transferuar nė buxhetin e shtetit. Banka e Shqipėrisė ėshtė banka qendrore e vendit tonė dhe vepron nė bazė tė dispozitave tė ligjit nr. 8269, datė 23.12.1997. Ajo ėshtė e pavarur nga ēdo pushtet tjetėr pėr realizimin e objektivit kryesor tė veprimtarisė sė saj. Kapitali i Bankės sė Shqipėrisė pėrbėhet nga fondi i themelimit, i dhe fondi i rezervės sė pėrgjithshme, qė ėshtė 500% i fondit tė themelimit tė Bankės sė Shqipėrisė.

Fitimi neto i Bankės sė Shqipėrisė llogaritet pasi tė zbriten nga tė ardhurat, shpenzimet e bėra pėr vitin financiar nė fjalė. 25% e kėtij fitimi kalon nė fondin e rezervės sė pėrgjithshme ndėrsa pjesa tjetėr e mbetur nga fitimi neto do tė pėrdoret pėr tė kompensuar letrat me vlerė qė i janė dhėnė Bankės sė Shqipėrisė. Fitimi neto, qė mbetet pasi bėhen zbritje fondi i rezervės sė pėrgjithshme dhe kompensimet e lartpėrmendura, kalon nė tė ardhurat e buxhetit tė shtetit brenda katėr muajsh pas mbylljes sė vitit financiar.

Fitimi i transferuar nga Banka e Shqipėrisė klasifikohet nė grupin e tė Ardhurave Jotatimore nė Buxhet. Tre vitet e fundit pesha qė zė fitimi i transferuar nga Banka e Shqipėrisė nė tė ardhurat jotatimore ka rėnė nga 21.47% qė ishte nė vitin 2013, nė 3.14% nė vitin 2015. Nė vitin 2016 ky indikator ėshtė parashikuar tė jetė 3.49%.

Pesha e Fitimit i Bankės sė Shqipėrisė transferuar nė buxhetin e shtetit 2013-2016 
Vlera ne milionė lekeBurimi: Ministria e Financave
Komente dhe Analiza: Open Data Albania


Nė vitin 2015, Banka e Shqipėrisė ka transferuar nė buxhetin e shtetit 962 milionė lekė, rreth 51% mė pak se nė vitin 2014. Pėr vitin 2016, ėshtė parashikuar qė nė buxhetin e shtetit do tė transferohen nga fitimi i Bankės sė Shqipėrisė 1 miliardė lekė. Fitimi i transferuar sipas Aktit Normativ 2015 ėshtė dhe vlera mė e vogėl e fitimit tė Bankės sė Shqipėrisė transferuar nė buxhetin e shtetit qė prej vitit 1993.Burimi: Ministria e Financave
Komente dhe Analiza: Open Data Albania

Fitimi i transferuar nga Banka e Shqipėrisė nė buxhetin e shtetit zė njė pjesė tė vogėl tė tė ardhurave totale buxhetore. Nė vitin 2015, fitimi i transferuar nė buxhet kishte njė peshė prej 0.24% ndaj totalit tė tė ardhurave buxhetore. Kjo vlerė ka ardhur nė rėnie qė prej viti 1999. Nė vitin 2016, ėshtė parashikuar qė kjo peshė tė jetė e njėjtė me atė tė vitit 2015.
Burimi: Ministria e Financave
Komente dhe Analiza: Open Data AlbaniaDataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda RRUCI