Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Ekspert Kontabėl tė Shoqėrive Aksionare me kapital Publik, Pasqyra Financiare 2014

5 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton lidhur me ekspertėt kontabėl tė shoqėrive aksionare SHA me kapital publik. Ekspert Kontabėl i Regjistruar ėshtė profesionisti i pavarur pjesė e Regjistrit Publik tė ekspertėve kontabėl, nė pėrputhje me dispozitat e ligjit Pėr Auditimin Ligjor, Organizimin e Profesionit tė Ekspertit Kontabėl tė Regjistruar dhe tė Kontabilistit tė Miratuar (Ligj Nr 10091, Datė 5.03. 2010). Ai ushtron auditimin ligjor tė pasqyrave financiare vjetore, individuale dhe tė konsoliduara, tė shoqėrive tregtare, ndėrmarrjeve apo organizatave tė tjera, kur auditimi detyrohet nga ligji ose kėrkohet nga ortakėt apo aksionerėt e tyre. Shoqėritė Aksionare SHA e kanė tė detyrueshėm auditimin e pasqyrave financiare vjetore nga njė Ekspert Kontabėl i Regjistruar. Eksperti kontabėl i njė shoqėrie me kapital tėrėsisht publik zgjidhet nga aksionari (institucioni publik), dhe nė rast ekspertize pėr efekt shqyrtimi gjyqėsor miratohet edhe nga Gjykata e Rrethit. Emėrimi pėr efekt auditimi tė pasqyrave financiare vjetore bėhet ēdo vit.

Sipas reklamimeve nė databazėn e Qendrės Kombėtare tė Regjistrimit QKR janė 57 Shoqėri Aksionare me kapital publik, qė kanė dorėzuar auditime nga ekspert kontabėl pėr pasqyra financiare viti 2014. Pėr auditimin e kėtyre SHA-ve janė angazhuar 68 ekspert kontabėl nga 221 qė janė sipas Regjistrit Publik. Janė 12 ekspert tė angazhuar nė mė shumė se njė auditim tė njė shoqėrie aksionare me kapital publik pėr 2014. Rekord shėnon njė rast eksperti i angazhuar nė shtatė shoqėri aksionare publike.

Ekspert Kontabėl Auditues tė Shoqėrive Aksionare  me kapital Publik 2014Burimi: Qendra Kombėtare e Regjistrimit (QKR)
Komentet dhe analiza: ODABurimi: Qendra Kombėtare e Regjistrimit (QKR)
Komentet dhe analiza: ODA

Duke qenė shoqėri aksionare me kapital publik (jo privat), nė secilin rast emėrimi tė ekspertit kėrkohet deklarim dhe kontroll i konfliktit tė interesit mė i gjerė se parashikimi nė ligjin qė rregullon kėtė profesion. Konflikti i interesit verifikohet duke vlerėsuar edhe raste tė drejtimit tė institucionit publik nė cilėsinė e aksionarit me ekspertin e emėruar.

Ndėr Ekspertėt Kontabėl tė SHA-ve me kapital publik janė dhe dy nga kompanitė audituese tė njohura si tė kompani tė mėdha, pėrmes zyrave lokale nė Shqipėri si KPMG – AUDIT si auditues i Institutit tė Sigurimeve SHA dhe Deloitte Albania si audituese e Qendrės Sportive Kuq e Zi dhe Shoqėrisė sė parė Financiare e Zhvillimit FAF SHA.Burimi: Qendra Kombėtare e Regjistrimit (QKR)
Komentet dhe analiza: ODADataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda Rruci