Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Transferta e pakushtėzuar dhe transferta specifike sipas bashkive, 2016

5 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton mbi nivelin e transfertės se pakushtėzuar dhe asaj specifike ne njėsite e pushtetit vendor pėr vitin 2016. Transferta e pakushtėzuar ka si qellim tu plotėsoje njėsive te qeverisjes vendore diferencėn mes nevojave pėr shpenzime dhe te ardhurave qe ato krijojnė.

Pėr vitin 2016, transferta e pakushtėzuar ėshtė 11.8 mld lekė, ku 96.3% i takon bashkive dhe 3.7% qarqeve. Po ashtu, buxheti i miratuar pėr vitin 2016 parashikon njė fond rezerve prej 0.1 miliard lekesh, njė fond per konviktet dhe qendrat e sherbimit social prej 0.57 mld lekesh dhe njė fond pėr rrugėt rurale prej 0.5 mld lekesh.

Vlera e transfertės se pakushtėzuar, 2016
Vlera ne mije lekėBurimi: Ligji Nr. 147/2015   
Komente dhe Analiza: Open Data Albania   

Transferta e Pakushtėzuar ndahet bazuar ne tre elemente te njėsisė se qeverisjes vendore: numri i popullsisė, dendėsia e popullsisė dhe numri i nxėnėsve ne shkollat publike 9-vjeēare dhe te mesme nė territorin e asaj bashkie.

Bashkia Tirane ka marre pjesėn me te madhe te transfertės se pakushtėzuar me rreth 13.44% te totalit. Pas saj vijnė Bashktė Durrės me 5.03%, Shkodėr me 4.31%, Elbasan me 4.3%, Vlore me 3.37% dhe Kamzė me 3.29%. Te gjitha bashkite e tjera kane marre nėn 3% te totalit te transfertės se pakushtėzuar. Bashkia Libohove ėshtė bashkia me nivelin me te ulėt tė transfertės se pakushtėzuar, me vetėm 0.31% te totalit. 

Burimi: Ligji Nr. 147/2015   
Komente dhe Analiza: Open Data Albania


Transferta pėr Funksione Specifike iu alokohet njėsive te qeverisjes vendore pėr te financuar disa funksione si: konviktet e arsimit parauniversitar; qendrat e shėrbimeve sociale; shėrbimi i mbrojtjes nga zjarri dhe shpėtimi; rrugėt rurale; administrimi i pyjeve; ujitja dhe kullimi; personeli mėsimor dhe jo mėsimor ne arsimin parashkollor dhe personeli jo mėsimor ne arsimin parauniversitar.

Ne total pėr vitin 2016, transferta specifike ėshtė 6.5 mld leke. Pjesėn me te madhe te kėsaj transferte e zė transferta pėr personelin nė arsimin parashkollor, e cila ėshtė rreth 60% a totalit te transfertes specifike. Ndėrsa mbrojtja sociale dhe fondi pėr investime zėne njė pjese te vogėl te kėsaj transferte me pėrkatėsisht 1% dhe 0.76%.  

Transferta specifike pėr financimin e funksioneve sipas bashkive, 2016
Vlera ne mije lekėBurimi: Ligji Nr. 147/2015   
Komente dhe Analiza: Open Data Albania

Edhe ne rastin e transfertės specifike, Bashkia Tirane merr pjesėn me te madhe te saj, rreth 13% te totalit. Po ashtu Bashkia Shkodėr, Durrės, Elbasan, Vlore, Fier dhe Korēe zėne pjese te konsiderueshme te kėsaj transferte me 4 deri ne 5.3% te totalit secila. Ndėrsa Bashkive Pustec, Libohove, Dropull, Konispol i ėshtė alokuar njė pjese shume e vogėl e transfertės specifike ne nivele nen 0.3%.Vlera ne mije leke dhe %

Burimi: Ligji Nr. 147/2015   
Komente dhe Analiza: Open Data Albania

Ne pėrfundim, duke konsideruar se bashku transfertėn e pakushtėzuar dhe atė specifike, Bashkisė Tirane do ti transferohen 2.4 mld leke. Pas saj vjen Bashkitė Durrės me 0.85 mld leke, Elbasani me 0.83 mld leke, Shkodėr me 0.79 mld leke.

Transferta e pakushtėzuar dhe tranferta specifike pėr bashkite, 2016
Vlera ne mije lekeBurimi: Ligji Nr. 147/2015   
Komente dhe Analiza: Open Data Albania
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: MSc. Ina Baja