Ndryshimi i fundit: E Hėnė, 06 Prill 2020

Taksa Vendore nė Republikėn e Shqipėrisė 2015 / 2016

5 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton mbi llojet dhe nivelin e taksave kombėtare nė Republikėn e Shqipėrisė. Bazuar nė ligjin nr.9632, datė 30.10.2006 tė pėrditėsuar, dallojmė nėntė lloje taksash vendore: Tatimi i thjeshtuar mbi fitimin pėr biznesin e vogėl; Taksa mbi pasurinė e paluajtshme, nė tė cilėn pėrfshihen taksa mbi ndėrtesat, taksa mbi tokėn bujqėsore dhe truall; Taksa e fjetjes nė hotel; Taksa e ndikimit nė infrastrukturė nga ndėrtimet e reja; Taksa mbi kalimin e sė drejtės sė pronėsisė pėr pasuritė e paluajtshme; Taksa e regjistrimit tė pėrvitshėm tė mjeteve; Taksa pėr zėnien e hapėsirave publike; Taksa e tabelės dhe Taksa tė pėrkohshme.

Tatimi i thjeshtuar mbi biznesin e vogėl. Ēdo subjekt, i cili kryen njė biznes, me anė tė tė cilit realizohet gjatė vitit fiskal qarkullim mė i vogėl ose i barabartė me 8 milionė lekė, i nėnshtrohet detyrimit tė pagesės sė tatimit tė thjeshtuar mbi fitimin pėr biznesin e vogėl. Deri nė 31 dhjetor 2015, subjektet me qarkullim vjetor (xhiro vjetore) nga 0 deri nė 2 milionė lekė tatimi ishte njė shumė fikse prej 25 000 lekė nė vit, ndėrsa shkalla tatimore e aplikueshme mbi fitimin e tatueshėm pėr subjektet me qarkullim vjetor nga 2 deri nė 8 milionė lekė ishte 7,5%. Mirėpo duke filluar nga 1 Janar 2016, subjektet me qarkullim vjetor nga 0 deri nė 5 milionė do tė paguajnė zero lekė tatim, ndėrsa shkalla tatimore e aplikueshme mbi fitimin e tatueshėm pėr subjektet me qarkullim nga 5 deri nė 8 milionė do tė jetė 5%.

Niveli i tatimit te thjeshtuar mbi biznesin e vogėl, 2015/2016

a

Burimi: Ligji nr.9632, datė 30.10.2006 i pėrditėsuar       
Komente dhe Analiza: Open Data Albania       


Taksa mbi pasurinė e paluajtshme Taksės mbi pasurinė e paluajtshme i nėnshtrohen tė gjithė personat fizikė ose juridikė, vendas ose tė huaj, pronarė tė pasurive te paluajtshme ndėrtesa, tokė bujqėsore dhe truall (jo hapėsirė publike) nė RSH. Taksa mbi pasurinė e paluajtshme truall ėshtė sjellė me ndryshimet nė paketėn fiskale dhe fillon zbatimin mė 1 Janar 2016. Po ashtu, duke filluar nga 1 Janari kategoria taksa mbi ndėrtesėn pėr fshatrat turistike ėshtė hequr.

Nivelet treguese tė taksave nuk kanė ndryshuar qė nga ligji 181/2013, ku pati njė dyfishim tė taksės sė ndėrtesės pėr bizneset. Kategoritė minimale tė bazės sė taksės dhe nivelet treguese tė taksės pėr ēdo kategori minimale tė bazės pėr taksėn mbi ndėrtesėn, tokėn bujqėsore dhe truallin jepen ne ligj por Kėshilli bashkiak ose komunal vendos pėr nivelin e taksės, qė do tė zbatohet pėr ēdo kategori minimale tė bazės sė taksės, nė kufijtė plus-minus 30 pėr qind tė nivelit tregues tė taksės pėr kategorinė pėrkatėse. Ndėrsa pėr tatimpaguesit e Biznesit tė Vogėl kufijtė janė plus 10/minus 30 pėr qind. Detyrimi pėr kėto taksa llogaritet duke shumėzuar sipėrfaqen e ndėrtesės/tokės me nivelin e taksės pėrkatėse.

Nivelet treguese te taksės se ndėrtesės, 2015/2016Burimi: Ligji nr.9632, datė 30.10.2006 i pėrditėsuar   
Komente dhe Analiza: Open Data Albania   

Taksa mbi token bujqėsore 2015/2016
Shėnim: Klasifikimi sipas kategorive tė tokės bujqėsore bėhet nga strukturat e Ministrisė sė Bujqėsisė dhe Ushqimit.

Burimi: Ligji nr.9632, datė 30.10.2006 i pėrditėsuar
Komente dhe Analiza: Open Data Albania

Nivelet treguese tė taksės sė truallit (jo hapėsirė publike), 2016
Burimi: Ligji nr.9632, datė 30.10.2006 i pėrditėsuar
Komente dhe Analiza: Open Data Albania


Taksa e fjetjes nė hotel

Hotel kuptohet ēdo veprimtari, qė jep strehim kundrejt pagesės dhe pėrfshin emėrtimet hotel, motel, stabiliment turistik, pension, shtėpi pritjeje, turizėm familjar dhe ēdo objekt tjetėr qė pėrdoret pėr kėtė qėllim. Baza e taksės sė fjetjes nė hotel ėshtė ēmimi i fjetjes pėr njė natė. Niveli i taksės ishte deri nė 5 pėr qind tė ēmimit tė fjetjes, por duke filluar nga 1 Janar 2016 kjo taksė do tė jetė 140 lekė pėr natė qėndrimi. 

Taksa e ndikimit nė infrastrukturė nga ndėrtimet e reja. Kjo taksė llogaritet aplikohet mbi investimet e reja qė kėrkohėn tė kryhen. Baza e kėsaj takse ėshtė vlera nė lekė e investimit tė ri. Niveli i taksės shprehet si pėrqindje e vlerės sė investimit dhe ėshtė 1 deri nė 3 pėr qind tė kėsaj vlere, ndėrsa pėr Bashkinė e Tiranės ėshtė 2 deri nė 4 pėr qind e saj. Pėrjashtimisht pėr projektet e infrastrukturės, pėr ndėrtimin e rrugėve kombėtare, tė porteve, aeroporteve, tuneleve, digave, ndėrtimit tė infrastrukturės nė energji, pėrfshirė makineritė dhe pajisjet pėr kėto projekte, taksa e ndikimit nė infrastrukturė tė ndėrtimeve tė reja ėshtė 0,1 pėr qind e vlerės sė investimit. Po ashtu pėr ndėrtesat tė cilat janė nė proces legalizimi, taksa e ndikimit nė infrastrukturė e ndėrtimeve tė reja ėshtė 0,5 pėr qind e vlerės sė investimit.

Taksa mbi kalimin e sė drejtės sė pronėsisė pėr pasuritė e paluajtshme

Vendoset pėr ndėrtesat dhe tė gjitha pasuritė e paluajtshme nė ēastin e kalimit tė sė drejtės sė pronėsisė mbi to. Detyrimi tatimor llogaritet si shumėzim i nivelit tė taksės me bazėn e tij. Baza e taksės mbi kalimin e sė drejtės sė pronėsisė pėr ndėrtesat ėshtė sipėrfaqja e ndėrtimit, pronėsia e sė cilės transferohet. Kategoritė e ndėrtesave, pėr efekt tė bazės sė taksueshme, jepen si nė tabelė. Ndėrsa pėr kalimin e sė drejtės sė pronėsisė pėr pasuritė e tjera tė paluajtshme baza e taksės ėshtė vlera e shitjes sė tyre. Niveli i taksės caktohet nė pėrqindje dhe niveli tregues i taksės ėshtė 2 pėr qind. Vjelja e kėsaj takse bėhet nga zyrat e regjistrimit tė pasurive tė paluajtshme, tė cilat, nė rolin e agjentit tė taksave, pėrfitojnė 3 pėr qind tė shumės sė arkėtuar.

Nivelet e taksės se kalimit te pronėsisė mbi ndėrtesat, 2015/2016

                                                                            Bashkite  
     


Shėnim: Nė tė gjitha njėsitė administrative tė tjera zbatojnė nivelin e taksės pėr zonėn 3. 
  

   
Burimi: Ligji nr.9632, datė 30.10.2006 i pėrditėsuar   
Komente dhe Analiza: Open Data Albania   

Taksa e regjistrimit tė pėrvitshėm tė mjeteve tė transportit rrugor Baza e taksės ėshtė lloji i mjetit tė transportit rrugor. Niveli i taksės shprehet nė njė kuotė tė caktuar, sipas llojit tė mjetit. Kategoritė dhe nivelet, sipas mjeteve, jepen si mėposhtė.

Taksa e regjistrimit tė pėrvitshėm tė mjeteve tė transportit rrugor, 2015/2016Burimi: Ligji nr.9632, datė 30.10.2006 i pėrditėsuar   
Komente dhe Analiza: Open Data Albania   


Taksa pėr zėnien e hapėsirave publike Kjo taksė llogaritet mbi hapėsirat e zėna pėr qėllime biznesi. Taksa pėr zėnien e hapėsirės publike llogaritet si detyrim mujor i taksapaguesit dhe ka si bazė sipėrfaqen publike nė metėr katrorė tė zėnė. Nivelet e taksės pėrcaktohen nė ligjin pėr taskat vendore, por kėshilli i bashkisė ose komunės, nė kufijtė plus 10/minus 30 pėr qind tė nivelit tregues tė taksės, mund tė caktojė nivele tė ndryshme tė taksės, sipas nivelit tė zhvillimit tė veprimtarisė sė biznesit nė zona tė ndryshme tė qendrės sė banuar.

Niveli tregues i taksės pėr zėnien e hapėsirave publike, 2015/2016

                                                                   BashkiteShėnim :Pėr njėsitė administrative tė tjera, niveli tregues i taksės ėshtė sa njė e dyta e nivelit tregues te pėrcaktuar ne tabele nė njėsitė administrative qe bėjnė pjesė.   

   
Burimi: Ligji nr.9632, datė 30.10.2006 i pėrditėsuar   
Komente dhe Analiza: Open Data Albania   


Taksa e tabelės
Kjo taksė aplikohet mbi tė gjitha llojet e tabelave qė vendosen nga biznesi dhe ndryshon nė varėsi tė llojit tė saj. Niveli i tyre jepet si mėposhtė.

Taksa e tabelės, 2015/2016Burimi: Ligji nr.9632, datė 30.10.2006 i pėrditėsuar   
Komente dhe Analiza: Open Data Albania  
 
Taksat e pėrkohshme vendore Kėshilli bashkiak ose komunal, kur e gjykon tė domosdoshme, vendos taksa me karakter tė pėrkohshėm, nė interes tė pėrgjithshėm tė komunitetit, nė territorin brenda juridiksionit tė tij.  Bashkia Tiranė ka vetėm  taksėn e gjelbėrt.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: MSc. Ina Baja