Ndryshimi i fundit: E Diel, 19 Janar 2020

Tregues mbi Prokurime Publike, Bashkia Kamėz 2014, Tender, Klient dhe Konkurueshmėri

5 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton mbi tregues tė procesit tė prokurimeve publike nė ato bashki ku  kryetarėt janė rimandatuar nė Zgjedhjet pėr Pushtet Vendor tė 21 Qershorit 2015. Nė bashkinė Kamėz ėshtė rizgjedhur pėr njė mandat tė tretė zoti Xhelal Mziu. Hulumtimi ka si objekt prokurime publike tė shpallura nė dymbėdhjetė muajt e vitit 2014.

Treguesit pėrmbajnė informacion mbi numrin e procedurave tė prokurimeve, strukturėn sipas llojit tė procedurės, vlera tė tenderuar dhe shpėrndarjes sipas klientėve. Njė vend i veēantė nė analizė i ėshtė kushtuar konkurueshmėrisė  duke kategorizuar tenderimet nė katėr nivele: me operator tė vetėm si mungesė konkurueshmėrie, me dy deri tre operator, me katėr deri dhjetė operator apo mė se shumė dhjetė operator (konkurueshmėri e lartė).

Gjatė vitit 2014 Bashkia Kamėz ka shpallur 24 procedura prokurimi. Ku 1 prej tyre ėshte prokurim me procedurė tė hapur; 12 pėrkojnė me kėrkesa pėr propozim; ndėrsa 11 janė raste tė prokurimit  me negocim tė drejtpėrdrejt me njė vlerė prej 19.1  milion lekė. Njė rast i procedurave me negocim ėshtė edhe njė shtesė kontrate pėr prokurimin Blerje Karburant.Burimi: Buletine APP
Analiza dhe Komente: ODABurimi: Buletine APP
Analiza dhe Komente: ODA


Prej 24 procedurave tė shpallura, 18 janė finalizuar me shpallje fituesi dhe nėnshkrimin e njė kontrate. Pėr 1  nga 18 rastet e finalizuara fituesi dhe lidhja e kontratės janė shpallur nė vitin pasardhės 2015. Nė 6 raste ėshtė anuluar procedura e prokurimit pėr arsye qė lidhen me problematika nė dokumentacionin e paraqitur.Burimi: Buletine APP
Analiza dhe Komente: ODA
Burimi: Buletine APP
Analiza dhe Komente: ODA

Gjashtė procedurat e anuluara kanė pasur nė total njė fond limit prej 11.7 milion lekė. Ndėrkohė pėr 18 procedurat e finalizuar me nėnshkrim kontrate fondi limit ndryshon me fondin e ofertuar nė vlerėn 4.39 milion lek ose 9% e fondit limt tė shpallur pėr kėto 18 procedura.
Burimi: Buletine APP
Analiza dhe Komente: ODA

Burimi: Buletine APP
Analiza dhe Komente: ODA

Vetėm nė rastet e procedurave me negocim tė drejtėpėrdrejt fondi limit nė shpallje ėshtė identik me fondin e paraqitur  nga operatori fitues. Fondi Limit ėshtė vlera e shpalljes sė prokurimit. Vlera e kontratės sė lidhur nuk duhet ta tejkalojė Fondin Limit tė shpallur.

Nė fondit e kontraktuar prej 45.42  milion lekė, janė 7 raste me vlerė 24 milion lekė tė shpenzuara pėr Blerje Mallrash. Nė 3 raste janė pėr Shėrbime Publike dhe nė 8 procedura objekt prokurimi janė veprat publike me rikonstruksion apo ndėrtime. Peshėn mė tė madhe nė fondin e kontraktuar e zė Blerja e Mallrave me 53 % tė vlerės totale.
Burimi: Buletine APP
Analiza dhe Komente: ODA

Vlera tė Prokuruara sipas Kategorisė sė Shpenzimit Mallra Shėrbime dhe Vepra Publike, Bashkia Kamėz 2014.
Burimi: Buletine APP
Analiza dhe Komente: ODA


Nėse do tė vlerėsonim sipas konkurueshmėrisė, bėjmė njė kategorizim sipas numrit tė operatorėve qė marrin pjesė nė garė. Konsiderohen si procedura me konkurueshmėri tė munguar ato procedura, nė tė cilat paraqitet vetėm njė ofertues. Po kėshtu pa konkurueshmėri do tė konsiderohen edhe rastet e negocimit tė drejtpėrdrejt, tė cilat zėnė rreth 42% tė vlerės sė kontraktuar.

28% e Vlerės sė Kontraktuar ėshtė tenderuar me mungesė konkurueshmėrie apo me konkurrent tė vetėm, ndėrsa 24% e fondit tė kontraktuar ose 4 tendera nga kjo Bashki, karakterizohen nga njė nivel i lartė konkurueshmėrie, me pjesėmarrje nga 4 deri nė 10 operator konkurrent.

Konkurueshmėria nė Prokurime Publike, Bashkia Kamėz 2014Burimi: Buletine APP
Analiza dhe Komente: ODA
Burimi: Buletine APP
Analiza dhe Komente: ODA
Burimi: Buletine APP
Analiza dhe Komente: ODA


Pėr 18 procedurat e prokuruara kemi 14 fitues. Nė 3 raste kemi subjekte ose bashkim subjektesh tė shpallur fitues nė dy apo mė shumė tender. Nė renditje kryeson kompania Shpresa-Al SHPK, e cila nė tre raste ka fituar tender e vetme me vlerė totale 12.3 milion lekė. Ndėrsa nė njė rast ka aplikuar dhe ka fituar nė bashkėpunim me kompaninė Genklaudis SHA me vlerė 12.1 milion lekė. Shpresa-Al SHPK ėshtė kompania qė ka fituar tendera pėr blerje karburanti nė Bashkinė Kamėz, dhe tenderin e Ndėrtimit tė vend depozitimit tė plehrave nė Kamėz.

Mė pas renditen kompania Klajger Konstruksion SHPK, dhe Sireta 2F SHPK, tė cilat kanė fituar nga dy tender, me vlera totale pėrkatėsisht 4.6 dhe 3.7 milion lekė.
Burimi: Buletine APP
Analiza dhe Komente: ODA

E njėjta renditje qėndron edhe sipas peshės sė klientėve nė vlerėn totale tė kontraktuar.

Renditja pėr Operator sipas Vlera tė Prokuruar , Bashkia Kamėz 2014Burimi: Buletine APP
Analiza dhe Komente: ODABurimi: Buletine APP
Analiza dhe Komente: ODA

Pėrkufizimie: Ligji Mbi Prokurimet Publike, njeh disa procedura pėr tė siguruar realizimin e kontratave me objekt Punė, Shėrbime apo Blerje Mallrash me fonde publike:

Procedura tė Hapura janė procedurat ku ēdo operator ekonomik i interesuar mund tė dorėzojė njė ofertė.

Procedura tė Kufizuara janė procedurat ku vetėm operatorėve ekonomik tė pėrzgjedhur nga Autoriteti Kontrakto u jepet e drejta tė dorėzojnė ofertė. Proceduara tė kufizuara aplikohen pėr rastet kur pėr mallrat, shėrbimet apo punėt publike duhet njė kapacitet i caktuar teknik, profesional ose financiar. Rast tjetėr parashikuar nė ligj pėr procedurėn e kufizuar ėshtė kur pėr autoritetin kontraktor rezulton mė me leverdi ekonomike.

Kėrkesa pėr Propozim janė procedura me anė tė sė cilave autoriteti kontraktor kėrkon oferta nga njė numėr i kufizuar operatorėsh ekonomikė tė pėrzgjedhur prej tij, por pranon edhe oferta tė paraqitura nga operatorė tė tjerė ekonomikė, tė interesuar;

Procedura pėr  Shėrbim Konsulence janė me natyrė intelektuale dhe kėshillimore, qė nuk pėrfshin lloje tė tjera tė shėrbimit ku mbizotėrojnė aspektet fizike tė aktivitetit;

Procedura me Konkurs Projektimi pėrkufizohen tė gjitha ato procedura, ku Autoriteti Kontraktor pėrzgjedh me anė tė njė jurie me konkurs njė studim apo projekt qė ka vetėm natyrė estetike, kryesisht nė fushėn e planifikimit urban, rural, arkitektonik etj.

Nė tė gjitha rastet kur procedurat e mėsipėrme rezultojnė tė pasuksesshme, ofertat janė tė pavlefshme apo nuk pėrmbushin kėrkesat e dispozitave ligjore kombėtare, Ligji parashikon Procedurė me Negocim. Kjo vlen edhe pėr raste emergjence, raste kur nuk duhet cėnuar e drejta e autorit, apo mallrat janė tė kuotuara nė bursė. Nė rastin e procedurės me negocim autoriteti kontraktor e pėrzgjedh vetė operatorin ekonomik dhe kushtet e kontratės.

Njė rast tjetėr i procedurave me negocim janė edhe shtesat e kontratave, pėr punė apo shėrbime shtesė, tė cilat nuk kanė qenė tė pėrfshira nė kontratėn fillestare, por qė pėr shkak tė rrethanave tė paparashikuara, janė bėrė tė domosdoshme.

Shtesa kontrate gjithashtu aplikohen edhe kur ndėrtimet apo shėrbimet suplementare nuk mund tė ndahen nga kontrata fillestare pa shkaktuar vėshtirėsi tė mėdha, teknike e ekonomike pėr Autoritetin Kontraktor, me kusht qė vlera shtesė tė mos tejkalojė 20 % tė vlerės sė kontratės fillestare.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Eva Meqemeja