Ndryshimi i fundit: E Diel, 19 Janar 2020

Bankers nuk u kontrollua asnjėherė nga tatimet, por iu rimbursuan 2 mld lekė

5 vite mė parė
share()?>
Prej pesė vjetėsh kompanisė kanadeze Bankers Petroleum nuk i ėshtė bėrė asnjė kontroll nga administrata tatimore, por kjo e fundit nuk ka hezituar qė t’i paguajė kompanisė rimbursimin e TVSH-sė. Kjo ėshtė bėrė e ditur publikisht edhe nga Drejtoresha e Pėrgjithshme e Tatimeve.

Qė nga fillimi i kėtij viti, sic shihet edhe nga dokumentat e paraqitura nga Open Data Albania, Drejtoria Rajonale e Tatimeve i ka rimbursuar kompanisė rreth 2 miliardė lekė Tatim mbi vlerėn e shtuar mbi mallrat dhe shėrbimet brenda vendit. Po kėshtu qeveria ‘Berisha’ gjatė vitit 2013 e ka gjobitur Bankers pėr mospagim tė taksės sė karbonit dhe rentės minerare. Por kompania jo vetėm qė nuk i ka paguar kėto gjoba, por ka fituar tė drejtėn nga Gjykata e Shkallės sė Parė tė Tiranės dhe nga Gjykata e Apelit.

Nė zbatim tė kėtyre vendimeve nga Thesari nė muajin shkurt tė 2015-ės, kompanisė Bankers i janė rimbursuar edhe 1.2 miliardė lekė. Nė fakt pėrjashtimet nga kėto taksa janė pėrcaktuar qė nė fillim tė marrėveshjes mes qeverisė “Nano” dhe kėsaj kompanie qė nė vitin 2004.

Por mazhoranca e sotme akuzon qeverinė paraardhėse pėr lidhje me Bankers dhe favorizim tė saj, duke e pėrjashtuar nga ēdo lloj detyrimi fiskal. Edhe nė marrėveshjen e dytė ndryshuese nė nėntor tė vitit tė kaluar qeveria aktuale firmosi sėrish nė favor tė Bankers Petroleum duke e pėrjashtuar atė nga efektet negative tė paketės sė re fiskale, siē shihet edhe nė nenin 1.1 tė kėtij ligji.

Kjo nismė e qeverisė qė e pėrjashtoi nga TVSH pėr naftėn tė cilėn kompania importon pėr tė kryer operacionet e kėrkim zhvillimit, i kushton buxhetit tė shtetit 200 milionė lekė. Pas incidentit tė ndodhur nė fillim tė muajit prill nė Patos-Marinzė me shpėrthimin e dy puseve tė naftės, qeveria deklaroi se do tė kėrkojė Audit ndėrkombėtar pėr veprimtarinė e kėsaj kompanie dhe nėse Bankers Petroleum do tė ketė pakėnaqėsi nga kėto audite, ēėshtja do tė shkojė nė arbitrazh ndėrkombėtar.

Por konsulentė nga firma kanadeze pohojnė pėr News24 se edhe nė kėtė rast Bankers do tė dalė i fituar pasi ka respektuar tė gjitha marrėveshjet e bėra me shtetin shqiptar.

Multimedia: BalkanWeb
Kategoria e medias: Media elektronike
Datė publikimi: 12/05/2015
Titulli i publikimit: Bankers nuk u kontrollua asnjėherė nga tatimet, por iu rimbursuan 2 mld lekė
Pėrshkrim i publikimit: Prej pese vjetesh kompanise kanadeze Bankers Petroleum nuk i eshte bere asnje kontroll nga administrata tatimore, por kjo e fundit nuk ka hezituar qe t'i paguaje kompanise rimbursimin e TVSH-se. Kjo eshte bere e ditur publikisht edhe nga Drejtoresha e Pergjithshme e Tatimeve.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :