Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Shpėrndarja e Shoqėrive Aksionare ne Rrethe, numri dhe vlera e kapitalit ekstrakte QKR qershor 2014

5 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka kryer njė hulumtim lidhur me Shoqėritė Aksionare SHA qė operojnė nė vend sipas shpėrndarjes nė rrethe. Hulumtimi vlerėson numrin e shoqėrive dhe vlerėn e kapitalit aksionar. Treguesit kanė burim tė dhėna tė ekstrakteve historike tė SHA-ve sipas depozitimit nė Qendrėn Kombėtare tė Regjistrimit QKR, qershor 2014. Adresa e Selisė sė subjektit ėshtė njė e dhėnė e domosdoshme pėr regjistrimin e njė shoqėrie aksionere. Shpėrndarja nė rrethe ėshtė hulumtuar mbi bazėn e vendndodhjes sė selisė sė deklaruar.

Sipas hulumtimit nė tė 36 rrethet e vendit ka SHA tė regjistruara dhe me aktivitet. Pėrqendrimi mė i lartė nė numėr dhe nė kapital i Shoqėrive Aksionare ėshtė nė rrethin e Tiranės ku funksionojnė 626 shoqėri aksionare  apo 49.2% e totalit. Rrethe kufitare si Durrėsi, Korēa dhe Vlora kanė gjithashtu njė pėrqendrim tė SHA-ve ku Durrėsi ka 100 SHA ose  7.9% tė totalit;  Korēa 75 SHA ose 5.9% tė totalit dhe Vlora 53 Sha ose 4.3% tė totalit. Fieri ėshtė njė tjetėr rreth me pėrqendrim tė SHA-ve kjo edhe pėr shkak tė njė zhvillimi tregtar dhe industrial me 73 ndėrmarrje ose 5.7% tė totalit tė SHA-ve nė vend. Ndėrsa rrethet me numrin pothuaj te papėrfillshėm te SHA-ve janė: Hasi, Tropoja dhe Malėsia e Madhe  (me nga 0.1% secila) si dhe Dibra, Tepelena, Kolonja e Gramshi (me nga 0.2% secila) te totalit.Burimi i te Dhėnave: Qendra Kombėtare e Regjistrimit   
Komenti dhe Analiza: Autori dhe ODA   


Ndarja e Nr. te SHA-ve sipas Rretheve dhe Sektorėve te Ekonomisė, qershor 2014Burimi i te Dhėnave: Qendra Kombėtare e Regjistrimit   
Komenti dhe Analiza: Autori dhe ODA  

Pėrqendrimin me te madh te kapitalit te SHA-ve me 76.4% tė totalit e gjejmė nė rrethin e Tiranės. Vlora mbart 5% tė totalit tė kapitalit aksionar tė SHA-ve nė rang vendi; Fier 4.2% dhe Durrėsi 3.7% tė totalit tė vlerės sė kapitalit aksionar. Pesėmbėdhjetė rrethe tė vendit kanė kapital pothuaj te papėrfillshėm te SHA-ve me secili mė pak se 0.1% te totalit. Rrethet me kapitalin me te vogėl janė Devolli dhe Malėsia e Madhe.Burimi i te Dhėnave: Qendra Kombėtare e Regjistrimit   
Komenti dhe Analiza: Autori dhe ODA  


Ndarja e Kapitalit tė SHA-ve sipas Rretheve dhe Sektorėve tė Ekonomisė, qershor 2014Burimi i te Dhėnave: Qendra Kombėtare e Regjistrimit   
Komenti dhe Analiza: Autori dhe ODA

Katėr sektorėt kryesor ku veprojnė shoqėritė aksionare si Industria; Shėrbimet; Ndėrtimi dhe Bujqėsia paraqesin njė situatė tė shtrirjes gjeografike sipas kapitalit aksionar si vijon:

90.2% te kapitalit total te SHA-ve qe operojnė ne sektorin e industrisė janė nė rrethet e tre qarqeve Tiranė Vlorė dhe Korēė. Nė 14 rrethe nga 36 gjithsej nuk ushtrohet aktivitet nga asnjė SHA pėr sektorin Industri. Kėto rrethe janė kryesisht periferike, si: Malėsia e Madhe, Dibra, Hasi, Tropoja, Lezha, Gramshi, Librazhdi, Skrapari, Lushnja, Pėrmeti, Pogradeci, Kolonja, Saranda, Delvina.


Burimi i te Dhėnave: Qendra Kombėtare e Regjistrimit   
Komenti dhe Analiza: Autori dhe ODA


SHA qė veprojnė nė Sektorin e Bujqėsisė shtrihen kryesisht nė territoret e rretheve qė u pėrkasin qarqeve Korēė, Tiranė dhe Shkodėr. Ndėrsa kapitali aksionar i SHA tė sektorit Bujqėsi ėshtė mė i pėrqendruar nė Tiranė, Elbasan dhe Dibėr ku te tre qarqet se bashku pėrbejnė rreth 57.8% te kapitalit total te SHA-ve qe operojnė nė kėtė sektor. Nė Lezhe, Kukės, Berat, Fier dhe Gjirokastėr nuk funksionon asnjė SHA qė vepron pėr sektorin Bujqėsi.Burimi i te Dhėnave: Qendra Kombėtare e Regjistrimit   
Komenti dhe Analiza: Autori dhe ODA


Tirana dhe Durrėsi janė dy rrethet ku ėshtė vendosur kapitali mė i lartė sa i takon Shoqėrive Aksionare qė veprojnė nė sektorin e ndėrtimit. Nė 25 rrethe tė vendit nga 36 qė funksionojnė nuk ushtron aktivitet asnjė SHA e sektorit Ndėrtim.Burimi i te Dhėnave: Qendra Kombėtare e Regjistrimit   
Komenti dhe Analiza: Autori dhe ODA


Sa i takon sektorit tė shėrbimeve shpėrndarja e 93.7% tė kapitalit aksionar ėshtė nė rrethe tė katėr qarqeve kryesore tė vendit si Tirane, Fieri, Durrės dhe Gjirokastra. Malėsia e Madhe; Devolli, Kukėsi dhe Dibra qėndrojnė nė nivele tė ulėta tė kapitalit tė SHA-ve nė kėtė sektor.


Burimi i te Dhėnave: Qendra Kombėtare e Regjistrimit   
Komenti dhe Analiza: Autori dhe ODA
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Artan Gjergji