Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Shėrbimet, nėnsektorė sipas numrit dhe kapitalit tė Shoqėrive Aksionere, qershor 2014

6 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka kryer njė hulumtim lidhur me numrin dhe vlerėn e kapitalit tė Shoqėrive Aksionare SHA qė operojnė nė Republikėn e Shqipėrisė pėr sektorin Shėrbime. Treguesit kanė burim Qendrėn Kombėtare tė Regjistrimit QKR, dhe janė realizuar nė bazė tė tė dhėnave tė ekstrakteve zyrtare qershor 2014. Nga tė dhėnat e ekstrakteve historike tė kėtyre kompanive tė regjistruara, rezulton se sektori i shėrbimeve ėshtė sektor me peshė specifike.

Ky sektor mban numrin mė tė madh tė subjekteve dhe vlerėn mė tė madhe tė kapitalit kundrejt totalit. Kapitali i SHA-ve qe veprojnė ne sektorin Shėrbime shėnon 2.22 miliard euro ose rreth 76.9% e kapitalit total te kompanive te regjistruara dhe aktive pėr te cilat ekzistojnė te dhėna ne QKR. Kanė 780 Shoqėri Aksionare qė veprojnė nė sektorin Shėrbime.

Numri dhe Kapitali i SHA-ve ne Sektorin e Shėrbimeve - qershor 2014Burimi i te Dhėnave: Qendra Kombėtare e Regjistrimit   
Komente dhe Analiza: ODA   


Bazuar ne fushėn e aktivitetit te SHA-ve siē ėshtė e deklaruar ne QKR, sektorin e shėrbimeve e kemi ndare gjithsej ne pesėmbėdhjetė nen sektorė ku kategorizohen veprimtari tė rėndėsishme ekonomike dhe financiare. Nėn sektori Shėrbime financiare (banka; sigurime; pensione;qira financiare) ėshtė sektori me vlerėn mė tė lartė tė kapitalit prej 877 milion euro tė shpėrndarė nė 81 Shoqėri Aksionere.

Me 84 SHA qė funksionojė nė nėn sektorin Shėrbime nė ujėsjellės-kanalizime; pastrim-gjelbėrim; shpėrndarje energjie etj, shėnohet njė vlerė kapitali prej 149 milion euro. Nė nėn sektorin Tregtim; magazinim; ambalazhim funksionojnė 323 SHA dhe kapitali i tyre shėnon vlerėn e 464 milion euro. Transport; shpėrndarje kargo; shėrbime postare ėshtė njė nėn sektor me gjithsej 54 SHA por me kapital prej 426 milion euro.Burimi i te Dhėnave: Qendra Kombėtare e Regjistrimit   
Komente dhe Analiza: ODA  Burimi i te Dhėnave: Qendra Kombėtare e Regjistrimit   
Komente dhe Analiza: ODA  Burimi i te Dhėnave: Qendra Kombėtare e Regjistrimit   
Komente dhe Analiza: ODA  Burimi i te Dhėnave: Qendra Kombėtare e Regjistrimit   
Komente dhe Analiza: ODA  


Njė nėn sektor tjetėr me kapital domethėnės sa i takon vlerės nė kapital tė shoqėrive aksionare qė veprojnė nė vend ėshtė nėn sektori IT-programim; internet; telekomunikacion ku vlera kapitale prej 175 milion euro shpėrndahet nė 28 shoqėri anonime. Nė nėn sektorin Media; Kinema; Shtypi; Industri muzikore; Mode funksionojnė 28 shoqėri aksonere me kapital 43 milion euro dhe me njė renditje nė vlerė mė tė lartė se sektorė tė tjerė si pėr shembull edhe Lojėra fati,baste sportive dhe kazino.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Artan Gjergji