Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Investimet e Huaja Direkte nė Shqipėri Sipas Shtetit tė Origjinės 2013

6 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka pėrditėsuar Investimet e Huaja Direkte sipas shtetit te origjines me vitet 2010-2013. Investimet e huaja direkte janė njė burim shumė i rėndėsishėm i flukseve tė kapitalit dhe zhvillimit tė ekonomisė. Ato pėrfshijnė investimet e individėve dhe institucioneve tė huaja nė ekonominė vendase, nėse investimi e bėn investitorin pronar tė mė shumė se 10% tė kapitalit tė njė ndėrmarrje.

Gjatė vitit 2013 shteti nga ku e kanė origjinėn pjesa mė e madhe e Investimeve tė Huaja Direkte nė Republikėn e Shqipėrisė ėshtė Greqia me 1.1 miliard euro ose 31% tė totalit.     

Shtete tė tjera me peshė sa i takon Investimeve tė Huaja Direkte janė Austria (11%), Hollanda (10%) dhe Turqia (8%). Interesante paraqitet Italia ku vlera e Investimeve tė Huaja Direkte pėr vitin 2013 paraqitet negative, ēfarė tregon qė nė vitin 2013 ka investitor qė mė parė kanė pasur investime nė Shqipėri e qė i kanė transferuar investime drejt vendit origjinė apo vendeve tė tjera.


Burimi: Banka e Shqipėrisė
Komentet dhe analiza: ODA

Investimet e Huaja Direkte ndėr vite janė sėrish nė favor tė shtetit grek. Nė harkun kohor 2007-2013 IHD nė Shqipėri e kanė mė sė shumti origjinėn nga Greqia, investime tė cilat kanė ardhur nė rritje nga viti nė vit.


Investimet e Huaja Direkte Sipas Origjinės ne Republikėn e Shqipėrisė 2007-2013                       Vlera ne milion euro                       Burimi: Banka e Shqipėrisė
Komentet dhe analiza: ODA


Investimet e Huaja Direkte Sipas Origjinės ne Republikėn e Shqipėrisė 2007-2013                       Vlera ne milion euro        


Burimi: Banka e Shqipėrisė
Komentet dhe analiza: ODA

Nė total pėr vitin 2013 gjendja e Investimeve tė Huaja Direkte shėnon njė vlerė prej 2.85 miliard euro. Kjo vlerė duket tė jetė mė e ulėt se ajo e dy viteve tė mėparshme ku IHD ishin pėrkatėsisht 3.26 miliard euro nė vitin 2012 dhe 3.4 miliard euro nė vitin 2011.

Burimi: Banka e Shqipėrisė
Komentet dhe analiza: ODA


Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda Rruci