Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Tregues mbi importin e grurit sipas origjinės 2001-2013

6 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton mbi tregues tė importit tė grurit dhe pėrzierje grurė-thekėr (meslin) nė vitet 2001-2013. Ndėr vite importi i grurit dhe pėrzierjes grurė-thekėr ka pėsuar ulje dhe ngritje tė vazhdueshme, si nė sasi ashtu edhe nė vlerė. Nė vitin 2004 ėshtė importuar sasia mė e madhe e grurit dhe pėrzierjes grurė-thekėr prej 354 617 ton. Vlera mė e lartė nė lek pėr importin tė grurit dhe pėrzierjes grurė thekėr ėshtė realizuar nė vitin 2011.
Burimi: International Trade Centre  
Komente dhe Analiza: Open Data Albania

Nė harkun kohor 2001-2013, vendi ynė ka importuar grurė dhe pėrzierje grurė-thekėr nga vende tė ndryshme tė botės, qė nga Amerika Latine e deri nė vendet e Lindjes sė Mesme. Rusia; Serbia; Bullgaria dhe Franca renditen nė vendet nga tė cilat kemi blerė vazhdimisht pėrgjatė viteve grurė dhe pėrzierje grurė-thekėr.

Po ashtu, peshė tė rėndėsishme nė importin e grurit dhe pėrzierjes grurė-thekėr zėnė Hungaria, Ukraina dhe Kroacia, Greqia dhe Italia. Vendi ynė ka blerė grurė edhe nga Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, Argjentina, Brazili, Paraguai, Moldavia, Turqia por nė periudha tė shkurtra kohore. Nė vitin 2013, rreth 68.5 % e sasisė pėr kėtė grup malli vjen nga Rusia; 11.46% nga Serbia e mė pas me radhė vende tė tjera.

Pesha e sasisė sė importeve tė grurit dhe pėrzierjes grurė-thekėr ndaj totalit sipas vendeve 2001-2013
Burimi: International Trade Centre  
Komente dhe Analiza: Open Data Albania


Ēmimi mesatar vjetor i blerjes sė grurit dhe pėrzierjes grurė-thekėr nga importi deri nė vitin 2006  varionte nė kufijtė 15 000-17 000 Lek/Ton. Nė vitin 2007 ēmimi i blerjes sė grurit dhe pėrzierjes grurė-thekėr u shtrenjtua, duke kaluar nė nivele mbi 20 000 Lek/Ton. Ky shtrenjtim vazhdoi edhe nė vitet nė vijim, duke arritur nė vitin 2011 ēmimin mesatar mė tė lartė tė blerjes sė grurit dhe pėrzierjes grurė-thekėr, ku njė ton u ble pėr 35 290 Lek (350 $).Burimi: International Trade Centre  
Komente dhe Analiza: Open Data Albania


Rusia ėshtė vendi me sasinė mė tė lartė tė importuar sikurse edhe ēmimin mė konkurrues kundrejt vendeve tė tjera. Edhe Kroacia ėshtė njė vend me import me ēmim tė ulėt kundrejt mesatares sė vendeve tė tjera.

Importi i grurit dhe pėrzierjes grurė-thekėr sipas vendeve tė blerjes pėr vitin 2013


Burimi: International Trade Centre  
Komente dhe Analiza: Open Data AlbaniaBurimi: International Trade Centre  
Komente dhe Analiza: Open Data Albania

Nė vitin 2013, u importuan 254 228 ton grurė dhe pėrzierje grurė-thekėr, me njė ēmim mesatar vjetor blerje 33620 Lek/Ton (320 $/Ton). Vendet kryesore nga tė cilat u ble gruri dhe pėrzierja grurė-thekėr ishin Bosnje Hercegovina; Bullgaria; Kroacia; Franca; Greqia; Hungaria; Italia; Kazakistani; Rumania; Rusia dhe Serbia. Kėtė vit mungonin importet nga Ukraina, e cila ka qenė njė furnizuese e rregullt e vendit tonė. Rusia dhe Kroacia janė vendet me ēmim mė konkurrues kundrejt mesatares sė ēmimit.Burimi: International Trade Centre  
Komente dhe Analiza: Open Data Albania

Importi i grurit dhe pėrzierjes grurė-thekėr sipas vendeve tė blerjes pėr vitin 2013Burimi: International Trade Centre  
Komente dhe Analiza: Open Data Albania


Shqipėria importon nė mėnyrė konstante drithėra dhe kryesisht grurė duke shėnuar konsum tė lartė nga importi.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Ina Baja