Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Shkaqe dhe situata qė pėrbėjnė rrethana tė aksidenteve rrugore nė vitin 2013

6 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka kryer njė hulumtim lidhur me situatat nė tė cilat kanė ndodhur aksidentet rrugore nė Republikėn e Shqipėrisė nė vitin 2013. Gjatė kėtij viti aksidentet mė tė shumta janė shėnuar nė rrugė urbane, pėrkatėsisht 1 386 aksidente nga 2 075 qė kanė qenė nė total. Nė rrugė rurale janė shėnuar 686 aksidente dhe nė sheshe 3 aksidente.

Burimi: Ministria e Transportit dhe Infrastrukturės
Komentet dhe analiza: ODA

Aksidentet rrugore nė zonė urbane ose rurale 2013


Burimi: Ministria e Transportit dhe Infrastrukturės
Komentet dhe analiza: ODA

Karakteristike ėshtė qė nė Shqipėri aksidentet ndodhin jo vetėm nė rrugėt e shtruara me asfalt por edhe nė rrugė me trase zhavorri dhe tė paasfaltuara. Ndėrkohė Ministria e Transportit dhe Infrastrukturės nė neglizhencė tė theksuar nuk ka publikuar se nė sa raste aksidentet janė shkaktuar si pasojė e kushteve dhe gjendjes teknike tė rrugės.


Burimi: Ministria e Transportit dhe Infrastrukturės
Komentet dhe analiza: ODABurimi: Ministria e Transportit dhe Infrastrukturės
Komentet dhe analiza: ODA

Kushtet e motit janė njė tjetėr faktor influencues nė ndodhjen apo mosndodhjen e aksidenteve rrugore. Ministria e Transportit dhe Infrastrukturės raporton se nė vitin 2013 nė shumicėn e rasteve tė aksidenteve moti ka qenė i thatė. Pėrkatėsisht nė 1 748 aksidente rrugore tė ndodhura moti ka qenė i thatė, nė 312 tė tjera me shi, nė 12 me borė dhe nė 2 raste aksidentesh me mjegull.

Aksidentet rrugore - Sipas kushteve te motit 2013


Burimi: Ministria e Transportit dhe Infrastrukturės
Komentet dhe analiza: ODA


Periudha me numrin mė tė lartė tė aksidenteve nė Shqipėri duket tė jetė sezoni i verės nė tė cilin ėshtė dhe fluksi mė i madh i emigrantėve sikurse lėvizje pėr shkak tė sezonit veror. Muajt qė kanė shėnuar mė shumė aksidente nė vitin 2013 janė korriku dhe gushti me pėrkatėsisht 209 dhe 224 aksidente tė ndodhura. Ndėrsa numrin mė tė lartė tė aksidenteve mė pasoja fatale pėr tė aksidentuarit e shėnon muaji qershor me 30 aksidente me vdekje.

Aksidentet rrugore - Sipas muajve 2013


Burimi: Ministria e Transportit dhe Infrastrukturės
Komentet dhe analiza: ODA


Edhe fundjava ėshtė karakteristike sa i takon numrit tė aksidenteve ku aksidente tė shėnuara nė ditėn e diel janė pėrkatėsisht 324, nga tė cilat 217 me pasojė plagosje tė lehtė, 63 plagosje tė rėndė dhe 44 me pasoja fatale humbje jete, pėr tė aksidentuarit.Burimi: Ministria e Transportit dhe Infrastrukturės
Komentet dhe analiza: ODABurimi: Ministria e Transportit dhe Infrastrukturės
Komentet dhe analiza: ODA

Rrethi nė tė cilin kanė ndodhur mė shumė aksidente gjatė vitit 2013 ėshtė Tirana, me 649 aksidente tė ndodhura, 44 prej tė cilave mė pasojė vdekjen e tė aksidentuarve. Rrethe tė tjera me mbi 100 aksidente tė ndodhura janė Elbasani, Shkodra, Durrėsi, Fieri dhe Lushnja.Burimi: Ministria e Transportit dhe Infrastrukturės
Komentet dhe analiza: ODA


Aksidentet rrugore - Sipas rretheve 2013Burimi: Ministria e Transportit dhe Infrastrukturės
Komentet dhe analiza: ODA
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda Rruci