Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Aktiviteti Ekonomik sipas Sektoreve 2005-2013

6 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka kryer njė hulumtim lidhur me ndėrmarrjet ekonomike qė funksionojnė nė Republikėn e Shqipėrisė sipas aktivitetit ekonomik qė ushtrojnė. Ndėrmarrja si term ekonomik pėrfshin ēdo subjekt qė ushtron njė veprimtari ekonomike, qofshin kėto tė mira apo shėrbime. Ndėrmarrjet prodhuese tė tė mirave janė klasifikuar nė “Bujqėsia, pyjet, peshkimi”, “Industria” dhe “ Ndėrtimi”, ndėrsa ndėrmarrjet ofruese tė shėrbimeve nė “Tregti”, “Akomodim dhe shėrbim social”, Transport e komunikacion” dhe “Shėrbime tė tjera”.

Nė vitin 2013 nė Republikėn e Shqipėrisė regjistrohen gjithsej 111 083 ndėrmarrje aktive prej tė cilave 94 241 (85%) nė sektorin shėrbime dhe 16 842 (15%) nė sektorin prodhim. Gjatė kėtij viti janė regjistruar pėr herė tė parė pranė Qendrės Kombėtare tė Regjistrimit 12 131 ndėrmarrje. Nga kėto, 10 427 (86%) prodhues tė shėrbimeve dhe 1 704 (14%) prodhues tė tė mirave. Kategoritė me numrin mė tė marr tė ndėrmarrjeve aktive janė “Industria” pėr ofruesit e tė mirave dhe “Tregtia” pėr ofruesit e shėrbimeve.Burimi: Instituti i Statistikave (INSTAT)
Komentet dhe analiza: ODABurimi: Instituti i Statistikave (INSTAT)
Komentet dhe analiza: ODA

Nė harkun kohor 2005-2013 numri i ndėrmarrjeve aktive, qoftė prodhues tė tė mirave qoftė ofrues tė shėrbimeve ka ardhur duke u rritur. Pėrjashtim bėn vetėm viti 2012, i cili ka pėsuar rėnie tė numrit tė ndėrmarrjeve aktive krahasuar me vitin paraardhės.

Sektori Prodhimit 2005 – 2013
Burimi: Instituti i Statistikave (INSTAT)
Komentet dhe analiza: ODA


Sektori sherbimeve 2005 -2013
Burimi: Instituti i Statistikave (INSTAT)
Komentet dhe analiza: ODA

Pjesėmarrje e gjinisė femėrore nė drejtimin e ndėrmarrjeve ekonomike ėshtė njė fenomen qė ka pėsuar rritje tė ndjeshme nga viti nė vit. Nėse nė vitin 2005 drejtonin subjekte ekonomike 13 772 drejtuese femra, nė vitin 2013 kjo vlerė shėnon 30 827 drejtuese .

Raporti ndėrmarrje me pronare/administratore femėr sipas aktivitetit ekonomik 2005-2013 (ne %)
Burimi: Instituti i Statistikave (INSTAT)
Komentet dhe analiza: ODA


Nė vitin 2013 regjistrohen tė kenė qenė 28 158 drejtuese femra tė ndėrmarrjeve qė ofrojnė shėrbime, nga 94,241 ndėrmarrje aktive shėrbimesh nė total. Pra pjesėmarrja e gruas nė kėtė sektor pėrbėn 30% tė totalit. Nė sektorin e prodhimit tė tė mirave ky raport ėshtė 16% femra dhe 84% meshkuj drejtues.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda Rruci