Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 07 Shtator 2019

Ndėrtime sipas destinacionit nė pėrdorim 2013

6 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po pėrditėson tė dhėnat lidhur me lejet e ndėrtimit sipas destinacionit pėr vitin 2013. Ndėrtesat sipas destinacionit ndahen nė dy kategori, nė objekte pėr banim dhe objekte pėr aktivitet biznesi. Gjatė vitit 2013 lejet e dhėna pėr ndėrtimin e godinave pėr banim pėrbėnin 54% tė totalit, pjesa tjetėr pra 46% e totalit pėrbėnin leje tė lėshuara pėr ndėrtesa me qėllim kryerjen e aktiviteteve tė ndryshme tė biznesit. Gjatė kėtij viti rezulton tė jenė miratuar 180 leje pėr godina banimi dhe 154 pėr godina pėr aktivitet biznesi.


Burimi: INSTAT       
Komentet dhe analiza: ODA       Burimi: INSTAT       
Komentet dhe analiza: ODA       


Pėrsa u pėrket tipave tė ndėrtesave pėr aktivitet biznesi ato klasifikohen nė hotele, ndėrtesa tregtare, ndėrtesa industriale dhe ndėrtesa tė tjera. Lloji i aktivitetit pėr tė cilin janė lėshuar mė shumė leje ndėrtimi gjatė kėtij viti rezulton tė jetė ai i hotelerisė me gjashtėdhjetė e dy leje tė miratuara. Pėr ndėrtesa tregtare janė miratuar dyzet e shtatė leje, pėr ndėrtesa industriale nėntėmbėdhjetė  dhe pėr ndėrtesa tė tjera  njėzet e gjashtė.

Sipėrfaqet e ndėrtesave pėr banim tė cilave ju ėshtė miratuar njė leje ndėrtimi gjatė vitit 2013 pėrbėnin 79% tė totalit ose 712 mijė metra katror. Pjesa tjetėr prej 21% janė sipėrfaqe tė ndėrtimeve me qėllim aktivitetin e biznesit dhe pėrkthyer nė sipėrfaqe pėrbėnin 184 mijė metra katror.


Burimi: INSTAT       
Komentet dhe analiza: ODA      

Interesant duket fakti qė ndėr kategoritė e ndėrtimeve tė biznesit edhe pse pėr numėr lejesh hoteleria zinte vendin e parė, pėr nga sipėrfaqja janė ndėrtesat tregtare tė cilat pėrbėnin 71 mijė metra katror, pra rreth 1.8 herė mė shumė se hotelet.Burimi: INSTAT       
Komentet dhe analiza: ODA      


Njė indikator tjetėr i rėndėsishėm lidhur me lejet e ndėrtimit ėshtė dhe vlera qė kanė pasur ato. Gjatė vitit 2013 ndėrtesat e miratuara pėr banim arrinin vlerėn e njėzet e dy miliardė lekėve, ndėrsa ato pėr aktivitet biznesi arrinin vlerėn e pesė miliardė lekėve. Vlerėn mė tė madhe ndėr lejet e miratuara pėr aktivitet biznesi e zėnė ndėrtesat industriale tė cilat nė vitin 2013 shėnon njė vlerė prej 1.7 miliardė lekėve. Pėr ndėrtesat tregtare dhe pėr hotele janė shpenzuar pėrkatėsisht 764 dhe 1 miliardė lekė.Burimi: INSTAT       
Komentet dhe analiza: ODA     


Burimi: INSTAT       
Komentet dhe analiza: ODA      

 

Raporti  vlerė ndėrtesash nė total ndaj sipėrfaqes nė metra katror tregon se ndėrtesat pėr biznes kanė pasur njė vlerė mė tė lartė se ato pėr banim. Godinat pėr biznes kanė kushtuar rreth 35 mijė lekė pėr metėr katrorė, ndėrsa ato pėr banim rreth 31 mijė lekė pėr metėr katrorė.

Siperfaqe, vlere dhe vlere per meter katror per ndertimet per banim dhe per aktivitet biznesi


Burimi: INSTAT       
Komentet dhe analiza: ODA  

Siperfaqe, vlere dhe vlere per meter katror per kategorite e ndertimeve per aktivitet biznesiBurimi: INSTAT       
Komentet dhe analiza: ODA  
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda Rruci